Al Di Meola w Operze – koncert inauguracyjny Drums Fusion w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

W niedzielę wieczorem odbyła się oficjalna inauguracja 17. Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. Znamy już nazwiska nagrodzonych artystów!

Inauguracja siedemnestej edycji Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyła się 2 czerwca w Światowy Dzień Perkusji, który w 2016 roku, na festiwalu Drums Fusion właśnie proklamował John Beck. Koncert otwierający festiwal odbył się sali koncertowej Opera Nova w Bydgoszczy.

Uroczystej gali otwarcia towarzyszyło wręczenie festiwalowych nagród oraz stworzenie nowej, festiwalowej „marki” – Galerii Sław Polskiej Perkusji. Znamy już nazwiska nagrodzonych artystów.

Laureaci nagrody Galerii Sław Polskiej Perkusji wręczanych podczas Drums Fusion w Bydgoszczy

Pierwsza nagroda została wręczona na scenie Opery Nova przez prof. dr hab. Piotra Biskupskiego – dyrektora artystycznego Międzynarodowego Forum Perkusyjnego przedstawicielowi młodego pokolenia Bydgoskiej Szkoły Perkusji – Mateuszowi Krawczykowi.

Nagroda za kreatywność i tworzenie przestrzeni dla kultury, jako czynnika wpływającego na realną zmianę społeczną szczególnie w kontekście edukacji trafiła do rąk Jacka Kwaśniaka, a wręczyła ją Anna Tarnowska – zastępczyni dyrektora MCK ds. UNESCO i Programów Międzynarodowych oraz szefowa programu Bydgoszcz Miasto Muzyki.

Nagrodę Master of Groove otrzymał Jonathan Moffett, który odbierze ją osobiście we wtorek, 4 czerwca w bydgoskim Emceku, podczas swojego drum show.

Tegoroczną Ikoną Polskiego Jazzu został Michał Urbaniak, który odbierze nagrodę podczas swej najbliższej, koncertowej wizyty w Bydgoszczy.
Następnie na scenie pojawił się Maciej Nowak – redaktor naczelny Magazyn Perkusista, który oficjalnie zainaugurował stworzenie Galerii Sław Polskiej Perkusji. Pierwszą osobą uhonorowaną przez kapitułę był Czesław Bartkowski, który odebrał nagrodę z rąk Marka Maciejewskiego – dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION.

Kolejna nagroda trafiła do rąk Cezarego Konrada, który odbierze ją osobiście w poniedziałek, 3 czerwca podczas Międzynarodowego Forum Perkusyjnego w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Trzecim artystą, który dołączył w tym roku do Galerii Sław Polskiej Perkusji został nieobecny na sali Jerzy Piotrowski. Jerzy Piotrowski. wielokrotny laureat plebiscytu czasopisma Jazz Forum na najlepszego perkusistę rockowego. Wziął udział w nagraniach około 70 płyt długogrających, m.in. Czesława Niemena, SBB, Kombi, Young Power, Pick Up, Krzysztofa Ścierańskiego, Ireneusza Dudka, Dżemu, Martyny Jakubowicz i Stanisława Sojki . W latach 1974-1980 grał w zespole SBB

Al Di Meola Acoustic Trio na Drums Fusion 2024 w Bydgoszczy

Tegoroczną galę otwarcia uświetnił swym występem wirtuoz gitary Al Di Meola i jego Acoustic Trio. Dość powiedzieć, że był to niezwykły koncert.

Legenda gitary Al Di Meola – amerykański gitarzysta jazzowy był niewiątpliwą atrakcją festiwalu – koncert w Operze Nova został całkowicie wyprzedany. Mający w dorobku 31 albumów studyjnych Al Di Meola współpracował m.in. z: gitarzystą flamenco Paco de Lucią, gitarzystą jazzowym Johnem McLaughlinem, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, basistą Stanleyem Clarkiem, skrzypkiem Jean-Luc Pontym, pianistą i keyboardzistą Janem Hammerem. Na scenie Opery Nova muzyk wystąpił w towarzystwie Sergio Martineza na perkusji oraz Peo Alfonsi na gitarze.

Program festiwalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *