Drums Fusion 2023 – bicie rekordu w rytmie „Hakuna Matata” na instrumentach z recyklingu.

Próba bicia rekordu Guinnessa w największej liczbie ludzi grających na instrumentach z recyklingu odbyła się drugiego dnia festiwalu Drums Fusion. W niedzielę w bydgoskiej Hali Immobile Łuczniczka wykonany został utwór „Hakuna matata” z filmu „Król Lew”.

Był to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów tegorocznej edycji – próba poprawiania rekordu Guinnessa w liczbie osób grających, w tym roku żeby pobić rekord, potrzeba było ok. 1300 uczestników.

Pierwszych 1300 osób, które zgłosiło się do bicia rekordu, miało gwarantowane festiwalowe gadżety, między innymi pałki perkusyjne z logo festiwalu, wyjątkowe kubki. W rekordzie udział brały całe rodziny, amatorzy i profesjonaliści, osoby rejestrujące wcześniej udział, a także ci którzy spontanicznie przyszli w niedzielne popołudnie do Hali Łuczniczki w Bydgoszczy. Udział w biciu rekordu mieli także uczniowie Akademii Muzycznej pod kierownictwem prof. Jurczyka i  Dziecięca Orkiestra Recyklingowa.

Uczestnicy bicia rekordu zostali przydzieleni do jednej z czterech grup podzielonych ze względu na rodzaje instrumentów: do sekcji dzwonków (instrumenty blaszane), sekcji surdo (bębny zrobione z plastikowych wiader), sekcji cajonowej (pudła kartonowe, skrzynki drewniane) oraz sekcji chocalho (dzwonki, przeszkadzajki, grzechotki i shakery).

Po wspólnym wykonaniu „Hakuna matata” na scenie pojawił się Big Bike Orchestra, czyli Zespół na Dużym Rowerze.

– Na dziś wiemy na pewno, że udało nam się pobić rekord Polski – mówił w niedzielę wieczorem Jakub Ignasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zapowiedział, że pełne wyniki, również co do rekordu Guinnessa, będą znane w poniedziałek.

W 2021 roku w ramach festiwalu Drums Fusion powstał projekt Kultura ProNatura – poprzez działania kulturalne chcieliśmy zwrócić uwagę odbiorców na problemy współczesnego świata.

W ramach tego projektu powołaliśmy do życia Big Bike Orchestra/Orkiestra na Dużym Rowerze oraz Dziecięcą Orkiestrę Recyklingową. Ta druga, złożona z przedszkolaków i uczniów bydgoskich szkół uczy się grać na perkusjonaliach pod okiem profesjonalistów. Ale nie na zwykłych instrumentach – dzieci i młodzież tworzą je z materiałów recyklingowych. Tym samym udało się nam połączyć kulturę, a konkretnie – muzykę z działaniem ekologicznym i edukacyjnym.

Reklama

Poprzednie rekordy na DRUMS FUSION

Rok wcześnie podczas 15 edycji festiwalu ustanowiono rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób grających na instrumentach z recyklingu jednocześnie”. Rekord biliśmy 28 maja 2022, czyli w drugi dzień zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. Biuro Rekordów podało oficjalny wynik: we wspólnym graniu udział wzięły 391 osoby.

Pierwszy Rekord Guinnessa w ramach Drums Fusion został pobity w grze na największym bębnie w 2016 roku. Było to spektakularne przedsięwzięcie przygotowane z rozmachem artystycznym i medialnym – działania zaprojektował mistrz działań plenerowych Ryszard Bazarnik. Gigantyczny instrument posiadał membranę o 10-metrowej średnicy, a jego waga przekraczała 3 tony. Zanotowano obecność 296 osób jednocześnie bębniących na największym bębnie świata.

16. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION Bydgoszcz, Kujawy/Pomorze potrwa do 3 czerwca

W programie jeszcze wiele muzycznych atrakcji, koncertów

DRUMS FUSION 2023 – plan festiwalu

Więcej informacji o festiwalu na naszej stronie

oraz na stronie Organizatora: https://www.drumsfusion.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *