DRUMS FUSION 2023 – IKONY POLSKIEGO JAZZU – Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz „Nasza Miłość”

Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz gwiazdami piątego dnia szesnastej edycji festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy.

W środę, 31 maja wieczorem Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprosiło na niezwykły koncert pełen emocji. Mowa występującym w ramach cyklu Ikony Polskiego Jazzu  o niezwykłym duecie – Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz.

Album „Nasza Miłość” to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Dorota i Henryk występowali razem wielokrotnie, ale nigdy wcześniej nie udało im się nagrać wspólnej płyty w ramach specjalnie przygotowanego programu. Pomysł wydania takiej płyty wyszedł od Doroty, która nie ukrywa, że „Nasza Miłość” jest jej osobistym prezentem na 70siąte urodziny Taty.

Jedną z ważniejszych postaci współtworzących projekt jest Piotr Orzechowski „Pianohooligan”– charakterystyczne, nieoczywiste brzmienie fortepianu pod jego palcami było dużą inspiracją dla liderów. Poważnym filarem płyty jest także brat Doroty, Michał Miśkiewicz, znany perkusista, nagrywający dla niemieckiej wytwórni ECM – podkreślmy, że jest on kompozytorem dwóch piosenek. Na basie wtóruje mu jego wieloletni sekcyjny partner, Sławomir Kurkiewicz.

Większość utworów, które znalazły się na płycie skomponował Henryk Miśkiewicz – są wśród nich napisane przez niego wiele lat temu melodie instrumentalne, do których dopiero teraz stworzone zostały teksty, jak skomponowana przez Henryka w wieku 16 lat ballada “Słowa w głowie” z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Ciekawym powrotem do przeszłości jest też piosenka “Nasze senne sprawy” ze słowami Wojciecha Młynarskiego, którą przed laty śpiewała Ewa Bem. Warto też zwrócić uwagę na singlową piosenkę “Czy nasza miłość”, będącą kompozytorskim debiutem rodzeństwa Miśkiewiczów do tekstu Bogdana Loebla oraz premierowy utwór Henryka “Co minęło, niech wróci” skomponowany do tekstu krakowskiej poetki Ewy Lipskiej.

Żeby stało się zadość dotychczasowej, albumowej tradycji Doroty – na płycie „Nasza Miłość” pojawiła się także piosenka z tekstem Grzegorza Turnaua.

Podczas koncertu na jednej scenie stanęły dwa pokolenia rodziny Miśkiewiczów:

Henryk Miśkiewicz, jego córka – Dorota Miśkiewicz oraz jej brat perkusista Michał Miśkiewicz. Towarzyszyli im: Sławomir Kurkiewicz na kontrabasie oraz Michał Tokaj na fortepianie.

Setlista oparta na utworach zawartych na albumie „Nasza Miłość”, wykonana w bardzo luźnym, rodzinnym klimacie, z wprowadzeniami do utworów, przedstawieniem inspiracji poszczególnych kompozycji, ale też z charakterystyczną perfekcją dźwięków duetu Miśkiewiczów.

Doskonale przyjęte zostało sympatyczne i humorystyczne wykonanie piosenka „Oj, Kot” śpiewana przez Romana Polańskiego w roli Papkina w filmie Andrzeja Wajdy ZEMSTA wg Aleksandra Fredry z 2002 roku. Wykonanie poprzedzone zabawianiem publiczności historiami z życia rodzinnego Miśkiewiczów opowiadanymi przez Henryka – na czas zakładania dzwonków przez Dorotę – a zakończone improwizacją wokalistki.

Po koncercie dyrektor festiwalu – Marek Maciejewski wręczył nestorowi rodu Miśkiewiczów statuetkę Ikona Polskiego Jazzu, którą to nagrodę z widocznym logo „Drums Fusion” Henryk Miśkiewicz skomentował żartobliwie – że obiecuje zapisać się na kilka lekcji gry na perkusji u swojego syna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *