Gwiazdą czwartego dnia szesnastej edycji festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy był Zohar Fresco, niekwestionowany mistrz tradycyjnych instrumentów perkusyjnych.
Dzień przed koncertem w Sali Akademii Muzycznej w Bydgoszczy odbyły się zajęcia Masterclass, które poprowadził sam Zohar Fresco. W połowie zajęć na scenę zaprosił swoich kolegów z zespołu, których warsztatowicze przywitali z radością. Zoharowi towarzyszyli więc: Madhav Haridas na flecie oraz Mark Mushaiev na darbuce i bębnie obręczowym.
Zohar Fresco izraelski perkusista tureckiego pochodzenia i jeden z najbardziej znanych perkusjonalistów na świecie. Pochodzenie i wielokulturowość artysty wpływają na unikatowość komponowanej muzyki.
W Polsce jest doskonale znany jako członek jazzowego trio Możdżer-Danielsson-Fresco, a nagrywał i koncertował również m.in. z Rossem Daly, Arą Dinkjian, Philipem Glassem, Ustad Zakir Husian. Szczególnie znany jest ze swojej wirtuozerskiej gry na Tof Miriam – starożytnym bębnie ramowym.
„Tof Miriam” to tytuł autorskiej płyty Fresco z 2015 roku i jednocześnie stara hebrajska nazwa bębna ramowego, pochodzącego prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu i uważanego za jeden z najstarszych na świecie, który pojawia się już w Starym Testamencie.
Na program koncertów składają się kompozycje Fresco zainspirowane właśnie brzmieniem Tof Miriam znajdujące się na wydawnictwie będącym hołdem złożonym temu instrumentowi i doskonale znane polskiej publiczności w jazzowych interpretacjach pianisty Leszka Możdżera i szwedzkiego basisty i wiolonczelisty Larsa Danielssona: „Chai Peiomt” czy „Manegina”.
Kwartet występujący w Sali Miejskiego Centrum Kultury to doskonali muzycy:
- Zohar Fresco – perkusjonalia, śpiew
- Tomer Bar – fortepian
- Mark Moshayev – perkusja
- Madhav Haridas – instrumenty dęte
Muzyka Zohara Fresco to niesamowite frazy o złożonych i skomplikowanych rytmach, często w nieregularnych, z hipnotycznie brzmiącym głosem, wyśpiewującym tematy w języku hebrajskim, ale także podkreślającym dynamiką i sylabami struktury rytmu.
W eklektycznej muzyce prezentowanej podczas koncertu wybijają elementy etniczne o bliskowschodnim rodowodzie, rytm jest najważniejszym składnikiem ale też pojawiają się improwizacje jazzowe i wątki liryczne.
„Muzyka jest dla mnie wszystkim. Wszystko w życiu jest muzyką. Wszystkiemu, co robię w życiu towarzyszy muzyka.” deklaruje Zohar, artysta który sam projektuje swoje instrumenty, a grą na nich zainteresował się już wieku 3 lat.
Sam artysta nawiązał doskonały kontakt z publicznością, czy to muzycznie przez wspólne wyklaskiwanie rytmu, czy też opowiadając o swoich kompozycjach. Zohar skracał dystans dosłownie i w przenośni – mając publiczność na wyciągnięcie ręki dzięki dużej frekwencji i jednocześnie kameralnemu występowi, gdzie słuchacze siadali swobodnie na podłodze przed samym zespołem.
Utwory wykonane w trakcie koncertu to „Chai Peimot” znane z repertuaru tria Możdżer – Danielsson – Fresco „Miriam Ha’nevia”, „Shavuot”, „Shecharchoret”, „Rikud Hamachol”, „Ma Ne Gi Na” kończąca część główną koncertu i po solowym występie Fresco jako już bisy „The O”.


























