Dziś premiera nanowszego albumu The Rolling Stones „Hackney Diamonds”

Hackney Diamonds to 24 brytyjski i 26 amerykański album studyjny brytyjskiej legendy The Rolling Stones, wydany 20 października 2023 roku nakładem Polydor. Na albumie gościnnie występują Elton John, Lady Gaga, Paul McCartney, Stevie Wonder i były kolega z zespołu Bill Wyman.

Jest to pierwszy album studyjny zespołu zawierający oryginalny materiał od czasu wydania „A Bigger Bang” z 2005 roku i pierwszy album zespołu po śmierci perkusisty Charliego Wattsa w 2021 roku, który przyczynił się do powstania wybranych utworów w 2019 roku.

Krytycy wystawili albumowi pozytywne recenzje, a kilku zauważyło, że jest to ich najmocniejszy album od kilkudziesięciu lat. Wydanie było promowane za pomocą singli, teledysków i merchandisingu, który obejmował także wzajemną promocję z kilkoma drużynami sportowymi.

The Rolling Stones – „Angry”

Tytuł albumu to londyński slang oznaczający rozbite szkło pozostawione po tym, jak włamywacze rozbili okno, a Hackney to śródmiejska dzielnica Londynu kojarzona z wysokim wskaźnikiem przestępczości.

Ostatni album studyjny „Blue & Lonesome” z coverami bluesa, The Rolling Stones wydali w 2016 roku. Do czynników sprzyjających wydaniu albumu gitarzysta Keith Richards zaliczył się entuzjazm wokalisty Micka Jaggera do tworzenia nowej muzyki oraz konieczność dostosowania swojego stylu gry z powodu zapalenia stawów.

Ostatnim albumem zespołu zawierającym oryginalny materiał był „A Bigger Bang” z 2005 roku, ale zespół nadal wydawał okazjonalne utwory, takie jak „Doom and Gloom” i „One More Shot” na kompilację „GRRR!” w 2012 r. i singiel „Living in a Ghost Town” z 2020 r. Grupa ropoczęła sesje nagrań nowego albumu w 2020 roku, ale zostały one przerwane przez pandemię COVID-19.

Praca w studiu w 2021 roku zaowocowała również kilkoma ukończonymi piosenkami, ale zespół stracił dynamikę i koncentrację w studiu. Jagger był sfrustrowany powolnym procesem nagrywania i zaproponował Richardsowi po zakończeniu trasy koncertowej w sierpniu 2022 roku, że jako termin wydania nowego albumu wybiorą 14 lutego 2023 roku.

Gdy zbliżała się data premiery, zespół rozpoczął próby przed trasą wspierającą i wspomniał o możliwości wykorzystania awatarów rzeczywistości wirtualnej na potrzeby przyszłych występów. Chociaż do czasu wydania albumu nie ogłoszono żadnych dat tras koncertowych, zespół zagrał mały set w Nowym Jorku podczas promocyjnych występów telewizyjnych.

Lista utworów albumu The Rolling Stones „Hackney Diamonds”

Producent Andrew Watt jest współautorem trzech piosenek na Hackney Diamonds

Wszystkie utwory napisane przez Jaggera-Richardsa, jeżeli nie zaznaczono inaczej.

„Angry” (Jagger–Richards, Andrew Watt)

„Get Close” (Jagger–Richards, Watt)

„Depending On You” (Jagger–Richards, Watt)

„Bite My Head Off”

„Whole Wide World”

„Dreamy Skies”

„Mess It Up”

„Live by the Sword”

„Driving Me Too Hard”

„Tell Me Straight”

„Sweet Sounds of Heaven”

„Rolling Stone Blues” (Muddy Waters)

Członkowie zespołu biorący udział w nagraniach

Mick Jagger – wokal prowadzący i wspierający, gitara, perkusja, harmonijka ustna w „Rolling Stone Blues”, produkcja

Keith Richards – gitara, gitara basowa, chórki, wokal w produkcji „Tell Me Straight”

Charlie Watts – perkusja „Mess It Up” i „Live by the Sword”

Ronnie Wood – gitara, wokal wspierający

Muzycy bioraćy udział w nagraniach i powstaniu albumu:
Matt Clifford – klawisze
Elton John – klawisze w „Get Close” i „Live by the Sword”
Darryl Jones – gitara basowa
Steve Jordan – perkusja
Lady Gaga – wokal „Sweet Sounds of Heaven”
Paul McCartney – gitara basowa „Bite My Head Off”
Stevie Wonder – klawisze w „Sweet Sounds of Heaven”
Bill Wyman – gitara basowa „Live by the Sword”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *