„Festiwal dojrzewał wraz z nami”. Wywiad z Krzysztofem Rakowskim z Castle Party

Jeszcze tylko 3 tygodnie dzielą nas od jubileuszowej, 30. edycji festiwalu Castle Party. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach 11-14 lipca 2024 roku na terenie malowniczego zamku w Bolkowie. Z tej okazji Krzysztof Rakowski, Dyrektor Artystyczny festiwalu zgodził się udzielić nam wywiadu.

Castle Party to jeden z najważniejszych festiwali muzyki gotyckiej i alternatywnej w Europie, przyciągający fanów z różnych zakątków świata. Zapytaliśmy Dyrektora Artystycznego Krzysztofa Rakowskiego, co szczególnego szykuje się w tym roku i czym szczególnym zaskoczą nas organizatorzy.

Co szczególnego wydarzy się w tym roku na Castle Party z okazji jubileuszu 30-lecia?

Podziękowania, nagrody, wspaniałe koncerty, wielcy artyści…. 🙂

Jakie specjalne atrakcje przygotowaliście dla uczestników, aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz?

Po raz drugi browar Nepomucen uwarzył dla nas piwo festiwalowe, które jest dostępne już w sklepach:) Będzie ono dostępne również podczas festiwalu. Puszka jest naszego projektu, ale za smak odpowiedzialny jest Nepomucen.

Czy możemy spodziewać się wyjątkowych gości lub niespodziewanych występów podczas tegorocznej edycji?

Closterkeller zagra wspólnie z Magdą Stupkiewicz z zespołu Artrosis. Nie wiem jednak, co Panie razem przygotowały :). Na pewno nie zagrają tylko jednego utworu. Będzie to wspólny koncert.

Jak zmieniało się Castle Party na przestrzeni tych 30 lat i jakie są Pana zdaniem najważniejsze momenty w historii festiwalu?

Droga Pani :). Festiwal dojrzewał wraz z nami 🙂 i z małego gotyckiego koncertu na zamku w Grodźcu urośliśmy do dużej, 4-dniowej imprezy, gdzie zespoły grają na 2 scenach, a publiczność przyjeżdża niemal z całego świata.

Jakie są największe wyzwania związane z organizacją tak dużego i renomowanego festiwalu przez tyle lat?

Odpowiedzialność finansowa, czas do poświęcenia, cierpliwość, elastyczność, kontakty z urzędami. Festiwal tworzy spora grupa ludzi, musimy się dogadywać :). Wyzwania występują od 30 lat, wiec akurat to mamy wkalkulowane w naszą działalność.

Czy w tym roku planujecie jakieś specjalne wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy, warsztaty czy spotkania z artystami?

Oczywiście wystawa + koncert w galerii w byłym kościele ewangelickim. Pokaz Mody i strefa kids w rynku starego miasta. Na campingu będziemy mieć retro saturator, który udało nam się znaleźć dla miłośników tego starego napoju, czyli wody z sokiem.

Jakie zespoły i artyści są najważniejszymi punktami programu tegorocznej edycji i dlaczego zdecydowaliście się właśnie na nich?

The Mission – gotycki klasyk, o który staraliśmy się od wielu, wielu lat. And One – depeszowa elektronika, jeden z najważniejszych zespołów tego gatunku, po raz 3 w Bolkowie i Katatonia – po raz pierwszy na naszym festiwalu. Wspaniały, dark rockowy zespół. Combichrist i Mono Inc – świetni koncertowo i obecne w czołówce mrocznego grania, She Past Away – bardzo dobry i modny obecnie zespół z Istambułu. Na ich tle wyróżnia się również Nachtmahr – mocno grający zespół elektroniczny w mundurowym image – generalnie duże show na scenie. Chciałbym wyróżnić również artystkę, która pochodzi z Filipin, a obecnie mieszka w Hiszpanii – Czarina – bardzo ciekawa artystka dark electro.

Czy planujecie wydanie specjalnych materiałów, takich jak książki, dokumenty czy kompilacje muzyczne, aby upamiętnić 30-lecie Castle Party?

Oczywiście będzie nasza coroczna składanka C, drukowany album, który został wydany z okazji 30-lecia festiwalu. Do tego medale, magnesy, koszulki i inne gadżety.

Dziękujemy i życzymy kolejnych 30 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *