Gaahls Wyrd wystąpiŁ na dwóch koncertach w Polsce [ZDJĘCIA]

Znany z Trelldom, Gorgoroth oraz Wardruny wokalista zagrał w Polsce dwa koncerty. Gaahls Wyrd wystąpił w październiku w poznańskim Klubie U Bazyla i w krakowskiej Kamiennej 12.
Norwegów wspierali szkocki Saor i portugalska Gaerea.

Gaahls Wyrd jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w historii norweskiego Black Metalu. Od ponad dwudziestu lat, Kristian Eivind Espedal aka Gaahl szokuje, wzbudza kontrowersje i intryguje. Na przestrzeni swojej kariery, współtworzył grupy takie jak Gorgoroth, Trelldom, God Seed i Wardruna. Z tą pierwszą zagrał owiany złą sławą krakowski koncert w 2004 roku. Był również jednym z najbardziej wyrazistych bohaterów dokumentu „Metal: A Headbanger’s Journey” traktującym między innymi o festiwalu Wacken Open Air. Po krótkim okresie nieobecności Gaahl powrócił w nowej formule. Gaahls Wyrd to rdzennie blackmetalowe przedsięwzięcie, które stworzył m.in. z Stianem Kårstadem, znanym z Trelldom. Prymitywna energia dalekiej Północy krzyżuje się tu z diabolicznym szamanizmem, sprawiając, że koncert grupy trudno będzie wymazać z pamięci.

Saor to black metalowy projekt Andy’ego Marshalla znanego też jako Fuath. Został założony w Glasgow w 2012 roku, początkowo pod nazwą Arsaidh. Obecna nazwa – „saor” oznacza w szkockim Gaelicu „wolny”. I rzeczywiście Marshall jest wolny w doborze swoich muzycznych inspiracji – muzycznie Saor czerpie mocno z folku i celtyckich tradycji ludowych. Na trasie promował czwartą płytę „Forgotten Paths”, która ukazała się nakładem Avantgarde Music w 2019 roku.

Trzeci zespół, który zagrał na Kamiennej 12 to portugalska formacja Gaerea założona w 2016 roku. Blackmetalowy kwintet promował wydany w czasie pandemii album „Limbo”, który jest ich drugim pełnym wydawnictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *