Jubileuszowy koncert Illusion w Toruniu [relacja + zdjęcia].

Od pierwszego koncertu Illusion, który  odbył się w lutym 1992 roku minęło już 30 lat. Tak jubileusz świętowany w był w toruńskim Lizard Kingu.

Jubileuszowy koncert w klubie Lizard King w Toruniu odbył się bez wspomagania suportów. Sam Illusion na scenie, bez rozpraszania, niemal dwie godziny solidnego grania, osiemnaście utworów w przekrojowej setliście i pełne skupienie zgromadzonych słuchaczy. Trzydzieści lat grania w sposób wyjątkowy i bezkompromisowy na polskiej scenie muzycznej daje w efekcie wierną i liczną publiczność, która na tą okazję zjechała się – i tu nie przesadzam – z całej Polski.

Konfenansjerka Lipy oszczędna, ale przesympatyczna

Tajemnicą pozostanie, ile Torunian faktycznie było na koncercie, potwierdzić można za to osoby z Warszawy, Iławy, Trójmiasta i wszelkich bliższych miejscowości w obrębie województwa kujawsko – pomorskiego. Publiczność wypełniająca dwupoziomowy toruński klub Lizard King w szerokim przedziale wiekowym, od tych którzy doskonale pamiętają początki Lipy z ekipą, po tych w wieku nastoletnim, pierwszy raz mających okazję zobaczyć Illusion na scenie. Trafiło się kilka bąbli w wieku wybitnie małoletnim, edukowanych starannie przez rodziców w kwestiach muzycznych, w myśl zasady czym skorupka za młodu itd. Konfenansjerka Lipy oszczędna, ale przesympatyczna.

Kilka zgrabnych słów odnoszących się do prezentowanych numerów, kilka żartów, wszystko to w eleganckiej, nieprzegadanej formie. Były żarty o tym jak to Jerzy Rutkowski Stonesów zakładał, ale za miękko grali więc odszedł, żartobliwe wypominanie wieku, nieco uwag o gitarach, o który tym gitarzysta ma palce pianisty, ale też poprzedzające poszczególne utwory wspomnienia z całej kariery składu trwającej już trzy dekady.

Jubileuszowy koncert Illusion w Toruniu – co zagrali?

Setlista przekrojowa, od numerów starszych i mocnych, na których co raczej oczywiste i spodziewane – pod sceną robił się uczciwy młynek, po te nastrojowe, wyciszające.
Muzyka podana perfekcyjnie, zespół w doskonałej formie, energia płynąca ze sceny płynnie przechodzi na słuchaczy, publiczność żywo reagująca, nad wszystkim nutka nostalgii i dla każdego będącego tego wieczoru w klubie wspomnienia, których tłem była muzyka Illusion.
Finał koncertu nostalgiczny, ballada „Tylko” kiedy Lipa odkłada gitarę i skupia się wyłącznie na wokalu.
Chwilę po koncercie, kiedy śpieszący do domów i pobudki skoro świt w piątkowy poranek opuścili klub, muzycy wyszli na salę, cyknąć parę fotek, rozdać autografy i zamienić kilka słów z fanami, którym wcale nie śpieszyło się z powrotem do rzeczywistości. Dziś Gdańsk, a w niedalekiej przyszłości jeszcze Wrocław, Szczecin i Kraków odwiedzi Illusion i każdemu, kto ma jakiekolwiek wątpliwości w kwestii zakupu biletu – polecam Jubileuszowe koncerty Lipy z ekipą z pełnym przekonaniem. Z kolei Panom robiącym tak świetną muzykę, trafnie i niezmiennie komentującą naszą czasami ponurą rzeczywistość życzę kolejnych jubileuszy i niezmiennej chęci grania i koncertowania.

Lista utworów wykonanych podczas koncertu w Lizard King w Toruniu:

 1. Kły
 2. Nikt
 3. Fame
 4. To co ma nadejść
 5. Vendetta
 6. Niby
 7. W słomę rąk
 8. Śladem krwi
 9. O iluzjach
 10. Trzy ptaki
 11. O przyszłości
 12. Kto jest winien?
 13. Solą w oku
 14. B.T.S.
 15. Wojtek
 16. Nóż
 17. Bracie

Bisy:

 1. Cierń
 2. 140
 3. Tylko

Koncerty które jeszcze w tym roku odbędą się w Lizard King w Toruniu:

 • Peja Slums Attack – 27.10.2022
 • Chivas „młody say10 tour” – 3.11.2022
 • Luxtorpeda/Omega – 06.11.2022
 • CREE Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – 10.11.2022
 • Zaduszki SOUL BEHIND 11 – 20.11.2022
 • SŁOŃ „REDRUM” – 24.11.2022
 • Piotr Zioła – 27.11.2022
 • Farben Lehre 35-lecie zespołu  – 01.12.2022
 • Winyle Tour – Kobranocka, Róże Europy, Sztywny Pal Azji – 03.12.2022
 • Osiecka po męsku – 06.12.2022
 • Turbo 40-lecie zespołu – 08.12.2022
 • SORRY BOYS – 11.12.2022


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *