Katatonia, Sólstafir i SOM zagrali w warszawskim Klubie Stodoła

Zespoły Katatonia i Sólstafir w trakcie wspólnej trasy koncertowej „Twilight Burials Europe & UK Tour 2023” zagrali niesamowity koncert w warszawskim Klubie Stodoła. W roli supportu zagrał amerykański SOM.

Szwedzki zespoł Katatonia, mistrzowie mrocznego i klimatycznego metalu rozpoczeli swoją działalność w roku 1991 z inicjatywy Jonasa Renkse oraz gitarzysty Andersa „Blakkheima” Nyströma. Twórczość Katatonii jest zaliczana do klasyki death/doom metalu. Od albumu „Tonight’s Decision” grupa zaczęła konsekwentnie zmierzać w stronę delikatniejszego grania, osiągając w tym prawdziwe kunszt, dzięki takim płytom, jak „Last Fair Deal Gone Down”, czy „Viva Emptiness”. Szwedzi wciąż trzymają doskonały poziom, co potwierdzili swoją ostatnią płytą „Sky Void of Stars”. Utwory z tej płyty, ale również z z wcześniejszych warszawska publiczność miała przyjemność posłuchać tego wieczora.

Katatonia w Warszawie

Islandzki zespół Sólstafir powstał w 1995. Początkowo grupa była znana głownie na scenie ekstremalnego metalu. Zespół wyszedl z undergroundu dzięi zmianie stylistyki swojego grania, dzięki czemu stał sie zespołem bardziej cenionym na świecie. Wokalista i gitarzysta Aðalbjörn „Addi” Tryggvason jest w kapeli od początku i ma decydujące zdanie, jeśli chodzi o muzykę Solstafir. Choć w komponowaniu biorą też udział pozostali członkowie kapeli, Svavar „Svabbi” Austmann (gitara basowa), Sæþór Maríus „Pjúddi” (gitara) i Hallgrímur Jón „Grimsi” Hallgrímsson (perkusja). Ewolucja stylistyczna zaczęta wspaniałą płytą „Otta” doprowadziła Solstafir do czerpania także z rocka progresywnego i hard rocka, co doskonale słychać na płycie „Berdreyminn” oraz pierwszej z angielskim tytułem, „Endless Twilight of Codependent Love” z 2020 roku.

Sólstafir podczas koncertu w Klubie Stodoła

Panowie, którzy mają staż w takich grupach, jak choćby Caspian, Junius, czy Constants tworzą amerykańską grupę SOM, o której muzyce napisano kiedyś, że jest jednocześnie mroczna, emanująca smutkiem oraz zmysłowa. Styl utworów SOM, które piszą Justin Forrest (gitara basowa), Joel Reynolds (gitara), Will Benoit (wokal, gitara, syntezatory), Duncan Rich (perkusja) i Mike Repasch-Nieves (gitara), to połączenie klimatycznego rocka, post metalu z wyraźnymi echami shoegaze’u. Piosenki kapeli płyną dość spokojnie, szybują na napędzie z delikatnych gitar i klawiszowych pasaży, emanując mocnymi emocjami. Niektórzy recenzenci pisali wręcz o gęstej mgle emocji w muzyce SOM. Nic dziwnego, że debiut zespołu „The Fall” (2018) spotkał się ze świetnym przyjęciem. Podobną reakcję wywołała EP-ka „Awake” (2021) z jego ciekawymi remiksami i dwiema nowymi kompozycjami.

SOM w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *