Ikony polskiego rocka Kobranocka, Sztywny Pal Azji i Róże Europy w ramach trasy Winyle Tour wystąpiły w Toruniu [ZDJĘCIA]

W ramach cyklu Winyle Tour ikony polskiego rocka Kobranocka, Sztywny Pal Azji i Róże Europy w grudniu wystąpili w Olsztynie i toruńskim Lizard Kingu – mamy dla Was fotorealcję z wydarzenia.. Wydarzenia sprawią, że fani muzyki lat 80. i 90. z przyjemnością przypomną sobie dawne, dobre czasy.


Koncerty będą dla wielu osób są sentymentalnym powrotem do złotych lat polskiego rocka, kiedy muzyka była czymś więcej, niż tylko dźwiękami a słowa miały głębszy sens. Poza spodziewanymi niekwestionowanymi hitami, zespoły prezentują nowy, nie mniej ekscytujący repertuar.

Koncert w Toruniu odbył się przy wypełnionej szczelnie dwupoziomej sali żywo reagującej publicznośći. Nie mogło zabrakność bisów, których domagała się publika. Niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia była pochodząca z Torunia właśnie Kobranocka.
Początki grupy Kobranocka sięgają roku 1984, kiedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu odbył się rok później w Riwierze, w czasie festiwalu „Poza Kontrolą”. Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen w czasie trasy po Polsce. W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki „Sztuka Jest Skarpetką Kulawego”, a dwa lata później kolejna „Kwiaty Na Żywopłocie”, zawierająca słynny cover Stonesów – „Współczucie dla diabła” oraz „Kocham Cię jak Irlandię”. Dyskografię zespołu zamyka płyta „My i oni” z 2019 roku. Album niemal natychmiast uplasował się na drugim pod względem sprzedaży miejscu w Empiku.
1 000 000 sprzedanych płyt, tysiące koncertów w całej Polsce, występy w USA, Anglii, Austrii, Włoszech! Róże Europy oferują muzykę pełną przebojowości, autentyczności, ciekawej warstwy literackiej oraz uniwersalnego wielopokoleniowego przesłania. To jest zawsze lokomotywa szalonej muzyki z rockową energią, która porywa publiczność ze sobą. Tak jest wszędzie, gdzie grają.
Grupa Sztywny Pal Azji powstała na początku 1986, założony przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka. Pierwszy sukces kapela odniosła na Festiwalu w Jarocinie w 1986 roku, gdzie zespół prezentował styl popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Grupa zakwalifikowała się do „złotej dziesiątki”, a piosenka „Nasze reggae” stała się nieoficjalnym hymnem imprezy. Rok później premierę miała debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Europa i Azja”. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, „Spotkanie z…” oraz „Wieża radości, wieża samotności” bardzo szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu. W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespół wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989). W roku 1988 grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu mówiącego o polskim rocku pod tytułem „Dzień Solidarności”.

KOBRANOCKA

RÓŻE EUROPY

SZTYWNY PAL AZJI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *