Komedie z muzyką w tle razy sześć – część III. Propozycje filmowe na „bezkoncertowy” weekend

Tym razem propozycje filmowe gdzie muzyka jest poniekąd głównym bohaterem, niekoniecznie mamy muzyków, sensowną fabułę, inteligentny scenariusz, efektowną grę aktorską ale mamy naprawdę dobry soundtrack – często to właśnie ratuje te filmy pospołu z dużą porcją nostalgii.

Oto kolejne sześć filmów komediowych z muzycznym akcentem – odcinek trzeci. Sugestie filmowe na weekend bez koncertów.

1989 „BILL & TED’S EXCELLENT ADVENTURE” – niezbyt lotny dowcip ale idealne na odmóżdżenie

Jeżeli naprawdę nudzisz się człowieku, albo masz sentyment do filmu z lat szczenięcych tudzież fiksację na punkcie high school movies polecam. W filmie pojawia się George Carlin, jest oczywiście Neo – znaczy Keanu Reeves zanim stał się nieprzytomnie sławny po byciu ludzką bateryjką w Matrixie.

Fabuła absurdalna – 17-letni kumple Bill i Ted niezbyt oryginalnie marzą o sławie i podbijaniu świata muzyką ich kapeli Wild Stallions. Problemem w realizacji pięknych planów jest nie brak szatańskiej kostki, nie wywalenie któregokolwiek z nich z zespołu, ale… egzamin z historii. Ted trafi do szkoły wojskowej jeżeli obleje egzamin, zespół przestanie istnieć, a hajsy, fejm i napalone fanki ominą ich świetlaną przyszłość. Nagle pojawia się tajemniczy nieznajomy, który jako pomoc oferuje chłopakom podróże w czasie i tak Bill i Ted poznają osobiście Czyngis-Hana, Bethoveena, Napoleona, Freuda i Abrahama Lincolna.

Zobacz również: Komedie o muzyce i muzykach razy sześć – część II.

1991 „BILL & TED’S BOGUS JOURNEY” – jeżeli naprawdę nudzisz się człowieku, tak – jest część druga.

Roboty sobowtóry wysłane z przyszłości zabijają Billa i Teda, aby zmienić przyszłość i nie dopuścić do tworzenia muzyki ich zespołu Dzikie Ogiery, czy tam Wild Stallions. Ziomy trafiają do piekła, ale Śmierć zgadza się zagrać o ich życie, przegrywa coś około 6 razy, w tym w statki. Bill i Ted lądują w niebie, gdzie Bóg nie mając nic lepszego do roboty daje im do pomocy największego wynalazcę wszechświata z którego pomocą konstruują dobre roboty, które pokonują złe roboty… i zespół Dzikie Ogiery wysyła swoje przesłanie w świat ratując go… serio. Fakt, oglądanie Keanu Reevesa w roli głupkowatego małolata może komuś sprawiać nieco sadystyczną przyjemność.

Zobacz również: Komedie o muzyce i muzykach razy sześć – część III.

2020 „BILL & TED FACE THE MUSIC” – jeżeli naprawdę, ale to naprawdę nudzisz się człowieku, tak – jest część trzecia ciągłego powtarzania słów „excellent” i oczywiście „dude”

Idealnie utrzymany w konwencji, równie zabawny i głupkowaty jak jego poprzednie części sprzed dekad. Dwaj niedoszli stetryczali rockmani i tatusiowie przy okazji, wciąż próbują nagrać hit, który wypełni ich przeznaczenie. W kolejnej historii chłopaków spotykają: Thomas Edison, Sebastian Bach Jimi Hendrix, Mozart, Konfucjusz i znowu roboty. Tym razem Keanu Reeves jest już sławny po Matrixie.

Zobacz również: Komedie o muzyce i muzykach razy sześć – część IV.

Co do Keanu Reevesa to całkiem serio, jego band DOGSTAR wraca na scenę po 20 latach od ostatniego występu. Skład uzupełniony o gitarzystę Breta Domrose’a i pałkera Roba Mailhouse’a ma wystąpić już w maju na festiwalu w Kalifornii.

1992 „WAYNE’S WORLD” – z perspektywy czasu jakoś mniej zabawny niż kiedyś, pozostaje klasyczna scena headbangingu w aucie pod „Bohemian Rhapsody” i patologiczne nadużywanie słowa „excellent”.

Odpalając „Wayne’s World” spodziewaj się głupiej komedii – nieco głupszej niż przy pierwszym obejrzenie ileś tam lat temu. Film jest inspirowany parodią lokalnej telewizji kablowej i show „Saturday Night Live” z tym że „Wayne’s World” powstaje w wyłożonej boazerią piwnicy prowadzącego Wayne’a Campbella (Mike Myers), który mieszka w domu z rodzicami. Pomocnikiem Wayne’a jest Garth Algar (Dana Carvey), operujący mózgiem 7-latka. Oboje przeprowadzają wywiady z dziwnymi gośćmi, ślinią się nad plakatami swoich ulubionych modelek i modlą do bogów metalu.

Fabuła nie jest tutaj najważniejsza – to tylko linka na której wywieszone są niczym suszące się gacie czasami naprawdę zabawne dialogi, a całość służy potwierdzeniu szlachetnych prawd ogólnych, że nie wszystko należy przeliczać na hajsy. Wizualnie podnosi film Tia Carrere, Foxy Lady zajmująca niezwykle uwagę Wayne’s, poza tym jako atrakcje obsady: Robert Patrick jako T-1000, Alice Cooper jako Alicja Cooper, Meat Loaf jako bramkarz w klubie, Al Bundy tfu! Ed O’Neill, Rob Lowe i nawet Lara Flynn Boyle.

1993 „WAYNE’S WORLD 2” A tak, była też druga część…”Party on” i „Excellent” nieprawdaż?

Fani rock and rolla, Wayne Campbell i Garth Algar, prowadzą teraz swój ogólnodostępny program telewizyjny Wayne’s World w opuszczonej fabryce i jednocześnie nowym domu Wayne’a jarając się zbliżającym koncertem Aerosmith i passami All Acces.

Wayne ma sen, w którym spotyka Jima Morrisona i „dziwnego nagiego Indianina” na pustyni, gdzie Morrison przekonuje Wayne’a, że jego przeznaczeniem jest zorganizowanie dużego festiwalu muzycznego – co oczywiście jest excellent do realizacji pomysłem i pod szyldem „Waynestock” próbują skaptować do lineupu Aerosmith, Pearl Jam i Van Halen tylko jakoś bilety nie idą, więc w kolejnym pustynnym śnie Morrison mówi, że zespoły nie przyjdą i liczy się tylko to, że spróbowali. Potem parodiują finał Thelmy i Louise, zjeżdżając samochodem z klifu, a Morrisom moralizuje, że dorosłość wymaga wzięcia odpowiedzialności przy jednoczesnej umiejętności czerpania radości z życia. Jest też panna z pierwszej części i kilka dobrze znanych nazwisk do dekoracji: Christopher Walken, Kim Basinger, Drew Barrymore, Charlton Heston, Jay Leno, Heather Locklear i kompletny skład Aerosmith.

2011 „RONAL BARBAREN”

Na finał pasująca poziomem humoru i skomplikowania fabuły duńska krecha, której opis zaczyna się od „In the land of Metalonia, the demon Zaal is defeated by Kron, the world’s mightiest hero.” idealna dla fanów MANOWAR znaczy. W wersji duńskiej słychać głosik Brigitte Nielsen, natomiast w anglojęzycznie udzielał się sam Dee Snider.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *