Kraków dla Ukrainy – 13.03.2022 klub Kwadrat – Decapitated, Pudelsi, Chupacabras, Ornette

Zapraszamy serdecznie na koncert Kraków dla Ukrainy

13 marca 2022 w Krakowie odbędzie się koncert charytatywny „Kraków dla Ukrainy”, którego ideą jest zbiórka pieniędzy dla naszych sąsiadów. Na scenie pojawi się Decapitated, Pudelsi, Chupacabras i Ornette.
Prowadzenie: Marek Rusinek
Wstęp na wydarzenie jest wolny, warunkiem uczestnictwa jest wsparcie zbiórki pieniężnej.
Kraków – 13.03.2022 – Klub Kwadrat
Otwarcie Bram 17:00 Start 18:00
Wstęp na koncert w formie wpłaty – cegiełki. Pieniądze w całości zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.

Decapitated

Polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława „Vogga” Kiełtyki i perkusisty Witolda „Vitka” Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha „Saurona” Wąsowicza.

Pierwszym albumem zespołu jest wydany w 1999 roku „Wings of Creation”. Do 2007 roku grupa wydała cztery albumy studyjne, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu, natomiast magazyn Terrorizer uznał najlepszym debiutem roku 2000[8]. W tekstach zespół poruszył takie zagadnienia jak nihilizm, mizantropia czy zło.

Kwartet pozostał aktywny do końca 2007 roku, kiedy to w wypadku samochodowym śmierć poniósł perkusista Witold Kiełtyka oraz został ciężko poszkodowany wokalista Adrian Kowanek. W 2009 gitarzysta Wacław Kiełtyka reaktywował zespół w odnowionym składzie. Ostatnim wydawnictwem zespołu jest wydany w 2017 roku „Anticult”.

Püdelsi

Zespół powstał w 1985 roku z inicjatywy Andrzeja „Pudla” Bieniasza i Franza Dreadhuntera. Geneza Püdelsów sięga zespołu Düpą, który przestał istnieć po samobójczej śmierci lidera Piotra Marka.
Pierwszy skład zespołu tworzyli: Andrzej „Pudel” Bieniasz, Franz Dreadhunter, Andrzej Potoczek, Maciej Kowalik, Maciej Biedrzycki, Paweł Mąciwoda i David Rocks. Muzycy postanowili kontynuować idee formacji Düpą, grać teksty Marka. Kilka miesięcy później do zespołu dołączył Maciej Maleńczuk. Püdelsi zostali laureatami Festiwalu w Jarocinie w 1986, czego rezultatem była możliwość nagrania własnego albumu. W 1988 ukazał się debiutancki album zespołu Bela Pupa, firmowany jako Kora i Püdelsi – wydany przez Polskie Nagrania. Wokalistami na płycie byli Kora i Maleńczuk, a grali na niej Bieniasz, Dreadhunter, Potoczek, Paweł Mąciwoda i Maciej Biedrzycki. Wydanie winylowe zawierało częściowo ocenzurowane niektóre utwory, dopiero wznowienie CD zawierało wersję bez cenzury. Wkrótce po nagraniu albumu z zespołu odszedł Andrzej Bieniasz, zaś zespół rozpadł się.

W 10-tą rocznicę śmierci Piotra Marka zespół reaktywował się w składzie z Maćkiem Maleńczukiem jako wokalistą,  Potoczkiem i Bieniaszem jako gitarzystami, Hajdaszem jako perkusistą oraz grającym na saksofonie Maciejem Biedrzyckim. W tym składzie nagrali płyty „Viribus Unitis” oraz „Narodziny Zbigniewa – Püdelsi grają Düpą”. Drugie z wymienionych wydawnictw zawiera kompozycje z tekstami Piotra Marka (większość z nich to nowe wersje utworów z pierwszego albumu). Po kolejnych zmianach personalnych ukazują się płyty nie zawierające już kompozycji Piotra Marka. W 2005 roku zespół opuścił Maciej Maleńczuk. Wokalistami zespołu zostali kolejno Szymon Goldberg, z którym Püdelsi nagrali dwa albumy: „Zen” i „Madame Castro”, a po odejściu Goldberga nowym wokalistą został Piotr „Foreman” Foryś. 20 stycznia 2021 zmarł Andrzej Bieniasz. Pozostali w zespole muzycy postanowili grać dalej.

Chupacabras

Punkrockowy zespół pochodzący z Krakowa, założony w 2003 roku. Pierwszy album, zatytułowany po prostu Chupacabras, został wydany w 2006 roku. 3 sierpnia 2007 grupa wystąpiła na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

Ornette

Urodzony 7 sierpnia 1977 w Brzesku muzyk rockowy. Basista zespołów m.in. Bimber Poland, Oddział Zamknięty, a po odejściu z Oddziału Zamkniętego kontynuuje karierę solową. Wśród współpracujących muzyków m.in. Piotr „Bzyk” Sokołowski (niegdyś gitarzysta zespołu Museion i solowego projektu BZYKology) i Grzegorz Babisz (wieloletni gitarzysta i wokalista własnego zespołu 230 Volt). Na solowy repertuar składają się zarówno własne kompozycje, jak i covery m.in. Oddziału Zamkniętego czy Perfectu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *