Kraków. Koncert Rogera Watersa (Pink Floyd) odwołany. „HEY! ŁUKASZ WANTUCH, LEAVE THEM KIDS ALONE!”

Zaplanowane na 2023 rok koncerty Rogera Watersa w krakowskiej Tauron Arenie nie dojdą do skutku. O co chodzi i jakie są fakty?

Live Nation Polska i Tauron Arena Kraków odwołały koncerty Rogera Watersa – oświadczył Tauron Arena Kraków w niedzielę na swojej stronie internetowej. Tego samego dnia rano Waters poinformował w mediach społecznościowych, że on i jego menedżer nie odwoływali wydarzenia w Krakowie.

Kontrowersje poglądy Rogera Watersa

W sierpniu 2028 roku Roger Waters wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Izwiestia” wydał kontrowersyjną opinię na temat przynależności państwowej Krymu. Zaraz po tym jego nazwisko trafiło na internetową listę „wrogów Ukrainy”. Muzyk trafił również na strony organizacji pozarządowej Myrotworec (https://myrotvorets.center), które prezentują informacje o osobach „podejmujących działania, mające znamiona zbrodni przeciw narodowemu bezpieczeństwu Ukrainy, pokojowi, bezpieczeństwu ludzi i prawu międzynarodowemu”. Witryna prowadzona jest przez organizację pozarządową.

Na początku września bieżącego roku Roger Waters skierował zaskakujący list do Ołeny Zełenskiej. Próbował w nim przekonać pierwszą damę, że w interesie Stanów Zjednoczonych jest przedłużanie konfliktu. Zwrócił się także o zwiększenie wysiłków Ukrainy w zakończenie wojny. Ołena Zełenska nie pozostała obojętna i zamieściła swoją reakcję w mediach społecznościowych.

Pomóżcie mi w moich uczciwych staraniach, aby przekonać naszych przywódców do zaprzestania rzezi, rzezi, która służy tylko interesom klas rządzących i skrajnych nacjonalistów zarówno tu na Zachodzie, jak i w waszym pięknym kraju, kosztem reszty nas, zwykłych ludzi zarówno tu na Zachodzie, jak i w Ukrainie

– napisał muzyk. Stwierdził również, że Ukrainą rządzą „siły skrajnego nacjonalizmu”.

Kilka dni później Waters w wywiadzie dla CNN tłumaczył, dlaczego jego zdaniem prezydent USA Joe Biden to „zbrodniarz wojenny”.

Prezydent Joe Biden? On dolewa oliwy do ognia na Ukrainie. To ogromna zbrodnia

– powiedział Waters.

Prowadzący wywiad Michael Smerconish zwrócił muzykowi uwagę, że obwinia ofiarę, a nie napastnika. Waters stanowczo stwierdził, że wojna „jest o to, że NATO pcha się w kierunku Rosji”, czego miało nie robić.

Burza o koncert Rogera Watersa w Krakowie

Tuż po ogłoszeniu koncertów Rogera Watersa w Krakowie rozgorzała dyskusja na temat występu współzałożyciela Pink Floyd w Polsce. Muzyk, który nie stanął po stronie suwerennej Ukrainy i zdecydował się na szerzenie narracji Kremla wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zdaniem wielu nie powinien grać w naszym kraju.

W związku z planami koncertu Watersa w Tauron Arenie, krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości wnieśli pod obrady Rady Miasta projekt rezolucji, w którym chcą uznania Rogera Watersa za persona non grata. W dokumencie radni napisali, że

[…] mając na uwadze zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę, a także wychodzące na jaw kolejne zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskich żołnierzy wyrażają oburzenie tezami i sformułowaniami wygłaszanymi przez pana Rogera Watersa, a związanymi z inwazją rosyjską na Ukrainę.

Roger Waters, jawny poplecznik Putina, chce zagrać w Tauron Arenie w Krakowie. W środę mamy sesję Rady Miasta Krakowa i będę rozmawiał z prezydentem i radnymi, aby to zablokować. Takie wydarzenie to byłby wstyd dla naszego miasta. Niech zaśpiewa w Moskwie

-stwierdził Radny Łukasz Wantuch.

Roger Waters jawnie wspiera Putina. Dekady rock&rollowego życia musiały zostawić ślad w umyśle Watersa. Nie da się na logikę wytłumaczyć pewnych jego działań. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie, część jego poglądów była kontrowersyjna, a teraz po prostu oszalał. Stawia znak równości między ofiarą a agresorem

-dodał.

Krakowska Tauron Arena oraz Live Nation Polska zdecydowały się na odwołanie koncertu Rogera Watersa. Jak informują bilety można oddać oddać i odzyskać pieniądze.

Menedżer Rogera Watersa postanowił zrezygnować z koncertu w Krakowie bez podawania przyczyny. Dziś wydarzenie znika z afiszy

-cytuje słowa Łukasza Pytko z Działu Marketingu i Sprzedaży w Tauron Arenie Kraków portal lovekrakow.pl.

23 września 2022 słynny muzyk opublikował na swoich mediach społecznościowych zaktualizowaną mapę europejskiej trasy. Nie ma na niej Polski.

Roger Waters komentuje: HEY! ŁUKASZ WANTUCH, „LEAVE THEM KIDS ALONE!”

25 września 2022 na oficjalnym FP Watersa ukazało się oficjalne sprostowanie, skierowane do dwóch dziennikarzy: Nadeema Badshaha z „The Guardian” oraz Anny Piątkowskiej z Gazety Krakowskiej.

Szanowny Panie i Pani
Wasze gazety mylą się w swoich twierdzeniach, że ja lub mój management odwołaliśmy moje najbliższe koncerty w Krakowie, nie odwołaliśmy.
Prawdą jest, że radny miasta Krakowa, pan Łukasz Wantuch, zagroził, że zorganizuje spotkanie, na którym poprosi radę o uznanie mnie za „Persona non grata” z powodu moich publicznych wysiłków mających na celu zachęcenie wszystkich zaangażowanych w katastrofalną wojnę na Ukrainie, zwłaszcza rządów USA i Rosji, do pracy na rzecz wynegocjowania pokoju, a nie eskalowania spraw w kierunku strasznego końca, który może okazać się wojną nuklearną i końcem wszelkiego życia na tej planecie. Nie zważając na to, że Łukasz Wantuch wydaje się nie wiedzieć nic na temat mojego zaangażowania w kwestie obrony praw człowieka, w artykule w lokalnej gazecie wezwał mieszkańców z Krakowa, aby nie kupowali biletów na moje przedstawienie. Niezbyt demokratycznie proszę pana? Jeśli pan Łukasz Wantuch osiągnie swój cel i moje najbliższe koncerty w Krakowie zostaną odwołane, będzie to dla mnie smutna informacja, ponieważ z niecierpliwością czekałem na możliwość podzielenia się moim przesłaniem miłości z ludźmi w Polsce, co robiłem podczas wielu tras koncertowych w ciągu ponad pięćdziesięcioletniej kariery. Pozbawi to również mieszkańców Krakowa możliwości obejrzenia mojego obecnego spektaklu „This Is Not A Drill”, który jest ważnym dodatkiem podsumowującym moją karierę. Drakońskie ocenzurowanie mojej pracy pozbawi widzów możliwości wyrobienia sobie własnego zdania
wasz
Roger Waters

Źródło: ilovekraków.pl, PAP, Roger Waters Facebook

fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *