Laibach w Polsce. Zmiana dat koncertów po raz drugi

Koncert Laibach to więcej niż tylko muzyka, głęboki głos Milana Frasa i jego charakterystyczna „pilotka”. To również oprawa wizualna i wyjątkowy klimat. Zespół lubi występować w Polsce i czuć to podczas każdej wizyty, a tych było kilkadziesiąt.

Laibach w Polsce. Zmiana dat koncertów

Laibach powróci do Polski w ramach trasy „The Sound Of Music”, promującej album o tym samym tytule (2018, Mute Records). Słoweński zespół zaprezentuje się w Polsce dwa razy i zaprezentuje set złożony z utworów ze swojej najnowszej produkcji, uzupełniony o numery z albumów, takich jak: “Also Sprach Zarathustra”, “Spectre”, “Kapital” czy “Volk”.

Prowokatorzy o wielkiej inteligencji, którzy mają w głębokim poważaniu, co się o nich myśli i robią to, co sobie założą. Dzieje się tak już od 1980 roku, gdy w ówczesnej Jugosławii w mieście Trbovlje, narodził się Laibach. 


Dziś miasto jest częścią Słowenii. Nazwa zespołu pochodzi od niemieckiej stolicy tego kraju, Lubljany, ale artyści, którym przewodzi Ivan Novak, podkreślają, że ich ojczyzną jest artystyczne państwo Neue Slowenische Kunst (NSK), którego muzycznym skrzydłem jest właśnie Laibach.

Zespół flirtował z pop kulturą, którą filtrował przez swoją pokręconą wyobraźnię, korzystał z nazistowskiej ikonografii, komponował dla teatru, filmu, na potrzeby wystaw, przedstawień, szczególnych rocznic (np. z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego). 


Nie brak też u Laibach odniesień do polityki. Słoweńcy zasłynęli niezapomnianymi przeróbkami, choćby „Life Is Life” Opus, „In The Army Now” piosenki spopularyzowanej przez Status Quo, „Final Countdown” Europe, „Jesus Christ Superstar”, czy całego albumu „Let It Be” Beatlesów. Wielką pozycją w ich dorobku jest muzyka do przedstawienia „Macbeth”, wystawianego w Hamburgu. Arcydziełem są przeróbki hymnów państwowych, jakie Słoweńcy popełnili na albumie „Volk”.

Cudowną, choć budzącą u wielu mieszane uczucia, pozycją w biografii Laibacha, była wizyta w Korei Północnej, gdzie zespół zagrał dla partyjnych aparatczyków koncert z piosenkami z filmu „The Sound Of Music”. 

Laibach w Polsce. Daty, miejsca, bilety

Laibach wystąpi kolejno: 2 listopada w gdańskim B90 oraz 3 listopada w krakowskim klubie Kwadrat.

Bilety na koncert są dostępne na stronie organizatora.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *