Laibach zapowiada koncert w Kijowie. „Sztuka nadaje sens i moc”

Wywrotowy słoweński kwintet Laibach, który wystąpił w Korei Północnej w 2015 roku, zagra w Bel Etage Music Hall w Kijowie.

Występ Laibach będzie pierwszym koncertem zagranicznego artysty w stolicy Ukrainy od czasu rozpoczęcia inwazji praz Rosję.

Laibach w Kijowie. Grupa zapowiedziała koncert w Ukrainie

Wywrotowy słoweński kwintet Laibach twierdzi, że będzie pierwszą zagraniczną grupą, która zagra pełny koncert w Kijowie po raz pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Zespół zagra w Bel Etage Music Hall 31 marca 2023. Show odbędzie nosić tytuł „Eurovision”. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ grupa chce odnieść się do sytuacji z 2022 roku, kiedy to Ukraina wygrała konkurs piosenki Eurowizji.

W oświadczeniu zapowiadającym koncert zespół napisał:

Podczas gdy reszta Europy przygotowuje się do świętowania swojej idei wolności i solidarności 9 maja w Liverpoolu, Laibach zabiera Eurowizję z powrotem na Ukrainę, gdzie należy i gdzie właśnie teraz odbywa się jedyna prawdziwa i realna wizja Europy.

Ukraina Eurowizja 2022. „By przeciwstawić się wojennej przemocy”

Wpływy z koncertu zostaną przekazane na cele charytatywne.

„The Guardian” cytuje inne oświadczenie grupy:

Mówią, że podczas gdy broń przemawia, sztuka milczy. My się z tym nie zgadzamy. Niektóre z najważniejszych dzieł sztuki i muzyki powstały podczas wojny. Nawet w najbardziej tragicznych czasach holokaustu, sztuka nadawała sens i moc życiu, by przeciwstawić się wojennej przemocy.

Laibach powstał w byłej Jugosławii w 1980 roku. Grupa szybko zyskała miano skandalistów ze względu na absurdalne (ale celowo nieco niedyskretne) wykorzystanie faszystowskiej symboliki i totalitarnych wyobrażeń wojennych, noszenie wojskowych mundurów na scenie i używanie marszowych rytmów w tym, co później opisali jako „dadaistyczną przygodę”.

Laibach – koncert dla Ukrainy. Wcześniej grali w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej

W 1984 roku muzycy przenieśli się do Londynu, po tym, jak zabroniono im występów w ich ojczyźnie, ale później zostali ponownie przyjęci przez Słowenię po uzyskaniu przez nią niepodległości. W 2015 roku zespół stał się jednym z pierwszych – i z pewnością najbardziej głośnym – niekoreańskim zespołem, który wystąpił w Korei Północnej. Laibach został zaproszony na koncerty do Korei Północnej, podczas których wykonywał utwory ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Dźwięki muzyki” z 1965 roku we własnych aranżacjach. Jest to jeden z ulubionych obrazów w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, często wykorzystywany w szkołach do nauki języka angielskiego.

Castle Party 2023. Grupa, którą inspirował się Rammstein, zagra w Bolkowie

Koncert Laibach to więcej niż tylko muzyka, głęboki głos Milana Frasa i jego charakterystyczna „pilotka”. To również oprawa wizualna i wyjątkowy klimat. Zespół lubi występować w Polsce i czuć to podczas każdej wizyty, a tych było kilkadziesiąt.

I to właśnie w murach bolkowskiego zamku Laibach zaprezentuje specjalny, przekrojowy repertuar z całego okresu działalności.

Jak informują organizatorzy, festiwal Castle Party odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2023 roku. Koncerty jak zawsze będą na zamku w Bolkowie oraz scenie plenerowej. Ze względu na ogromne zainteresowanie festiwalomym merchem, festiwalowy sklepik będzie całoroczny!

Bilety z kolejnych puli można kupić pod linkiem https://castleparty.com/bilety.html

Zobacz również: 3 godziny. Tyle potrzebowali fani Castle Party na wykupienie pierwszej puli biletów na imprezę, która wystartuje za niemal rok. Kolejny festiwal planowany jest w dniach 13-16 lipca 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *