Led Zeppelin: John Bonham wypił 40 kieliszków wódki. Ta tragedia stała się końcem legendy

Szacuje się, że sprzedano 200-300 milionów albumów Led Zeppelin, co czyni ten kwartet jednym z najważniejszych zespołów wszechczasów. Działalność zespołu zakończyła się śmiercią perkusisty Johna Bonhama, który ostatniego dnia miał wypić 40 kieliszków wódki.

W połowie 1968 roku The Yardbirds dobiegło końca, a James Patrick „Jimmy” Page był w zespole najpierw basistą, a potem gitarzystą. Na gruzach formacji miał stworzyć supergrupę z Jeffem Beckiem, Keithem Moonem i Johnem Entwistle z The Who. Tak ostatecznie się nie stało. Jednak nie minęło dużo czasu, zanim zdeterminowany Jimmy wykorzystał sytuację i założył zespół. Przed rozpadem The Yardbirds planowali grać koncerty w Skandynawii. Używając nazwy zespołu z błogosławieństwem muzyków zespołu, Jimmy postanowił sformować skład w celu wypełnienia zobowiązań kontraktowych. Wraz z nim w tym procesie uczestniczył także basista The Yardbirds Chris Dreja, lecz potem wycofał się z tego, by zostać profesjonalnym fotografem.

Gitarzysta dokooptował do zespołu wokalistę Roberta Planta (znanego z grup Band of Joy i Hobbstweedle) z polecenia znajomego Terry’ego Reida (któremu to Jimmy Page zaproponował posadę frontmana wokalisty, lecz ten odrzucił tę propozycję).

Był tak dobry, że nie mogłem się nadziwić, dlaczego nie jest w czołówce

wspominał Page koncert, na którym po raz pierwszy zobaczył Roberta

Potem już było z górki. Plant polecił Jimmy Page’owi swego kolegę z Band of Joy Johna „Bonzo” Bonamasę. Resztę składu dopełnił znany Jimiemu muzyk sesyjny John Paul Jones (John Baldwin). The New Yardbirds wypełnili swe zobowiązania kontraktowe i wystąpili w Skandynawii. Pierwszy wspólny koncert tego składu miał miejsce 7 września 1968 roku w Gladsaxe, w Danii, pod szyldem The New Yardbirds.

Led Zeppelin

Po wypełnieniu zobowiązań kontraktowych muzycy postanowili kontynuować współpracę pod zmienioną nazwą. Muzycy tworzący The New Yardbirds zmienili nazwę na Led Zeppelin. Przyczynił się do tego wspomniany Chris Dreja, który w oficjalnym piśmie przypomniał kolegom, że pod szyldem The New Yardbirds mogli zagrać tylko w Skandynawii. Do tego przyczynili się także John Entwistle i Keith Moon oraz menedżer Peter Grant, z którym to muzycy rozpoczęli współpracę. I w ten oto sposób powstał Led Zeppelin.

Wspomniany Peter Grant odegrał niezwykle ważną rolę w Led Zeppelin. Był ważną i bardzo operatywną postacią. Właśnie dzięki niemu zespół szybko podpisał kontrakt z Atlantis Records oraz zaczął grać swe pierwsze koncerty. Jeszcze w 1968 roku Led Zeppelin odbyli swą pierwszą trasę po USA, gdzie błyskawicznie zdobyli serca fanów niesamowitą mieszanką bluesa, psychodelii, mocnego rocka, a także elementów folku. 27 września 1968 Led Zeppelin weszli do studia „Olympic Studios” w Londynie, by nagrać swój debiutancki album. Zarejestrowanie dziewięciu utworów (w tym kilku coverów) zajęło zespołowi 30 godzin i tak narodził się album Led Zeppelin zatytułowany „I”. Produkcją zajął się Jimmy Page. Wydawnictwo to uznawane jest za jeden z najwspanialszych debiutów w historii muzyki i zapoczątkowało wielką karierę zespołu.

John Bonham wypił 40 kieliszków wódki.

Led Zeppelin przestali istnieć po śmierci Johna Bonhama pod koniec 1980 roku. Koroner na podstawie sekcji zwłok stwierdził, że feralnego dnia 24 września 1980 John Bonham wypił 40 kieliszków wódki. Niektóre źródła podają, że Johnowi na wypicie dwóch litrów „czystej” potrzeba było około 4 godzin.

Płyty Led Zeppelin sprzedały się na całym świecie w nakładzie około 300 milionów egzemplarzy. Zespół stał się jedną z legend hard rocka oraz inspiracją dla wielu muzyków. Led Zeppelin po śmierci Johna grywał jedynie krótkie pojedyncze koncerty, w tym Live Aid (1985, z Philem Collinsem i Tonym Thompsonem jako perkusistami oraz Paulem Martinezem na basie), jubileusz 40-lecia Atlantis Records (1988, na perkusji Jason Bonham, syn Johna Bonhama) oraz z okazji wprowadzenia Led Zeppelin do Rock and Roll Hall of Fame (1995). Ceremonię poprowadzili Steven Tyler i Joe Perry z Aerosmith, a wśród zaproszonych gości Jason i Zoe Bonham oraz John Paul Johnes, który podczas odbierania nagrody powiedział: „Dziękuję przyjaciele, że tym razem pamiętaliście jaki mam numer telefonu” co oczywiście spowodowało konsternację Page’a i Planta. Następnie artyści zagrali krótki set z Tylerem, Perrym oraz Jasonem na perkusji, a potem kolejny z Neilem Youngiem i Michaelem Lee w miejsce Jasona.

Pełny koncert Led Zeppelin po śmierci Johna Bohnama zagrali tylko raz – 10 grudnia 2007 w londyńskiej O2 Arenie. Był to koncert charytatywny Ahmet Ertegun Tribute Concert poświęcony pamięci zmarłego założyciela Atlantis Records. Za perkusją ponownie zasiadł Jason Bonham. W październiku 2012 miała miejsce premiera filmu Led Zeppelin: Celebration Day który dokumentował ten występ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *