Megadeth w sądzie – pozew złożył autor okładki albumu „The Sick, the Dying … and the Dead!”

Brent Elliott White – artysta, który pracował z zespołem przy wielu projektach, twierdzi, że nie otrzymał zapłaty za setki godzin pracy i nadal jest właścicielem praw autorskich do grafik z najnowszego albumu.

W kwietniu 2021 roku Megadeth, którym z White’em współpracował już wcześniej przy albumach „Endgame”, „Dystopia”czy „Warheads on Foreheads” wybrał koncepcję okładki „The Sick, the Dying… and the Dead!” i poprosił White’a o stworzenie grafiki do wydania EP. Ponad rok później, w czerwcu 2022 roku, White mówi, że menadżer zespołu, Bob Johnson, poprosił go o dodatkowe grafiki do dekoracji scenicznych na nadchodzącą trasę koncertową. To wtedy White wysłał SMS-a do Johnsona, informując, że nie ma umowy i nie otrzymał zapłaty za projekty, mówiąc: „Wiem, że wydanie albumu jest pilne, ale muszę wspomnieć, że każde projekt, w tym okładka albumu, są warunkowe w sprawie odszkodowania i umowy. Wkrótce będziemy musieli to załatwić”.

Artysta współpracujący z Amon Amarth, Arch Enemy, Trivium czy Death Angel pozywa Megadeath.

Następnego dnia ukazał się pierwszy singiel, grafika była prezentowana w Rolling Stone, ale White nie został wymieniony jako autor. Artysta skontaktował się więc z Universal Music Group, wyjaśnił sytuację i powiedział, że bez umowy o przeniesienie praw nadal jest właścicielem praw autorskich.

Kiedy album ukazał się we wrześniu 2022 roku, wciąż nie uzgodnili ceny. White twierdzi, że album jest hitem („We’ll Be Back” był nominowany do nagrody Grammy za najlepsze wykonanie metalowe), filmy na YouTube pokazujące jego prace obejrzano miliony razy, a sprzedawcy pobierają od 100 do 600 dolarów za towary przedstawiające jego dzieła ponieważ pozwani udzielili licencji na pracę stronom trzecim bez pozwolenia.

White pozywa Megadeth, UMG i inne firmy za naruszenie praw autorskich i dochodzi roszczeń na podstawie nowojorskiej ustawy Freelance Isn’t Free Act, która wymaga pisemnej umowy o pracę o wartości co najmniej 800 USD, określa standardy dotyczące terminów płatności i zabrania innych zachowań, takich jak obniżenie stawek płac i odwet.

White prosi sąd o nakaz sądowy, który powstrzymałby Megadeth i UMG przed używaniem jego prac i żąda odszkodowania oraz zwrotu zysków.

UMG i przedstawiciel zespołu nie odpowiedzieli jeszcze na prośbę o komentarz.

Megadeth w Polsce 2023. Daty, miejsca, bilety

Megadeth regularnie odwiedza Polskę w ramach swoich tras koncertowych. Zespół miał kilka występów w naszym kraju w ciągu ostatnich kilku lat, a jego koncerty cieszą się dużą popularnością wśród polskich fanów metalu. Przekonacie się o tym w Katowicach 23 lipca 2023. Nazwy pozostałych grup, którzy pojawią się na Triple Thrash Triumph, podamy do wiadomości w najbliższych tygodniach.

Bilety trafią do sprzedaży już w piątek, 3 lutego, o godz. 10.00. Będzie je można nabyć na stronie https://www.mysticcoalition.com (bilety kolekcjonerskie) oraz za pośrednictwem serwisu eBilet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *