Mocny finał trasy NILE – „Vile Nilotic Rites” w Kutnie [ZDJĘCIA]

W niedzielny wieczór w Kutnie znanym z doskonale z ośmiu edycji Rock&Rose Fest znowu zabrzmiały potężne dźwięki. Właśnie w tam Nile w towarzystwie gości trasy: Confess, Vapor i Omnophagia zakończył europejską trasę „Vile Nilotic Rites”.

Koncert w kutnowskim Centrum Teatru Muzyki i Tańca był czwartym z kolei w Polsce występem Nile w ramach „Vile Nilotic Rites” i jednocześnie pierwszym całkowicie wyprzedanym, co absolutnie nie dziwi – Nile ma stałą i solidną bazę fanów w naszym kraju.

CONFESS Irańsko-norweski groove/death

Wieczór rozpoczął Confess – zespół, którego dwóch członków Nikana Khosravi i Arasha Ilkhani prześladowania na tle religijnym i politycznym w ich własnym kraju – Iranie zmusiły do ucieczki do Norwegii, gdzie otrzymali azyl. Siyanor i Chemical zostali uwięzieni w Iranie w 2015 roku za wyrażanie antyreligijnych i antyreżimowych nastrojów, po ucieczce do Norwegii nadal tworzą muzykę z nowo zwerbowanymi norweskimi członkami zespołu.

W styczniu 2022 wydał trzeci album studyjny, który jednocześnie jest ich pierwszym longplayem wydanym na wolności po politycznych prześladowaniach i wygnaniu. „Revenge At All Costs” to prymitywna opowieść o opresji i katharsis, ale przede wszystkim o determinacji, by zwyciężyć. Confess którzy swoją muzykę określają jako groove, nu metal, NWOAHM i thrash jednocześnie scenę przejął zaledwie na 30 minut, mimo ogromnej energii i dużego zainteresowania zgromadzonych w klubie fanów ciężkich brzmień całość straciła nieco przez brak dopracowania dźwięku. Z ostatniego albumu pojawił się utwór „Phoenix Rises” oraz „Eat What You Kill” z 2020 wydany jako singiel.

Vapor energetyczny thrash

Krótki występ, sprawna zmiana sprzętu i na scenie pojawił się Vapor – czyli thrash z Północnej Kalifornii. Vapor wcześniej znany jako VX36 to potężna mieszanka thrashu i speed metalu, niesamowite riffy, miażdżące teksty i solidna dawka energii. Aktualny skład zespołu to: odpowiadający za gitary Gage Higgins i wokalista Nate Klug, basista Nick Altenburg oraz John Lorence na perkusji. Z najnowszej produkcji studyjnej składu Mass Mortality, której premierę zapowiedziano na początek maja, a na trasie był dostępny na stoisku z merchem zespołu, wykonany został „Times In Turmoil”. Obszerniej zaprezentowany został poprzedni album grupy – „A Violent Existence” z 2012 roku poprzez utwory  „Resist”, „Satan’s Fury” i „Looking Through the Eyes of a Dead Man”.

Omnofagia – szwajcarski death

Kolejny punkt programu to Omophagia ze Szwajcarii. Szwajcarzy promują swój najnowszy – czwarty album studyjny wydany we wrześniu zeszłego roku „Rebirth in Black”, który stanowił większość punktów setlisty na  „The Consequences of Guilt” zaczynając i na „Time Tells” kończąc. Konkretny death metal z potężnym growlem, znacznie lepiej podany dźwiękowo od poprzedników, pobudził publiczność znacząco prowokując grupowe zabawy pod sceną. W trakcie występu wokalista Beni Rahn podzielił się spontanicznie mikrofonem z aktualnym basistą Nile, którym od 2022 roku jest Julian David Guillen.

Giganci death metalu – NILE 

Entuzjazm zgromadzonej w kutnowskim Centrum Teatru Muzyki i Tańca sięgnął szczytu tuż po dwudziestej pierwszej kiedy na scenę przy dźwiękach mrocznego intro potęgującego nastrój i wyrykiwania nazwy przez fanów – wreszcie wkroczył Nile.


Najnowszy album „Vile Nilotic Rites” jest drugim po „Amongst the Catacombs of Nephren-Ka” z 1998 roku dokonaniem kapeli bez Dallasa Toler-Wade’a. Gitarzysta odszedł z zespołu w lutym 2017 roku. Jego miejsce zajął Scott Eames. Niezmienny trzon zespołu to mistrz ekstremalnego metalowego bębnienia, znany z niesamowitej techniki, precyzji, szybkości George Kollias oraz główny kompozytor prowadzący Nile od początku istnienia Karl Sanders. Skład uzupełniają gitarzysta i wokalista, który zastąpił Toler-Wade’a – Brian Kingsland, oraz niezwykle żywiołowy wspomniany wcześniej basista Julian David Guillen.


Pełna kontrola nad imponującym dźwiękiem, ogromna moc ekstremalnego death metalu o tematyce egipskiej skutkują rykami zachwyconej publiczności, idealne potwierdzenie faktu że Nile jest oceniany jako ponadprzeciętny wykonawca na żywo. Z najnowszej doskonałej produkcji studyjnej w setliście znalazły się „Long Shadows of Dread” i tytułowy „Vile Nilotic Rites”, zestaw muzycznych atrakcji wieczoru przekrojowo skomponowany. Dzięki swojej technice i zaciekłości oraz uwielbieniu dla ery starożytnego Egiptu kwartet jest zdecydowanym i niezmiennym faworytem w swoim gatunku.

Zamknięcie występu to kultowy „Black Seeds of Vengeance” podczas którego na scenie pojawili się muzycy, którzy z razem z Nile przez ponad miesiąc przemierzali Europę. Nile na scenie daje pełne sto procent, jedyny żal można mieć o zaledwie godzinny występ – ale publiczność koncertu w Kutnie była zdecydowanie usatysfakcjonowana.

Utwory wykonane podczas koncertu NILE

 1. Sacrifice Unto Sebek
 2. Defiling the Gates of Ishtar
 3. Kafir!
 4. Call to Destruction
 5. Vile Nilotic Rites
 6. In the Name of Amun
 7. Lashed to the Slave Stick
 8. Sarcophagus
 9. 4th Arra of Dagon
 10. Long Shadows of Dread
 11. The Howling of the Jinn
 12. Black Seeds of Vengeance2 thoughts on “Mocny finał trasy NILE – „Vile Nilotic Rites” w Kutnie [ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *