Mystic Festival 2023 – cztery kolejne zespoły dołączają do składu

Mystic Festival 2023 – znamy cztery kolejne zespoły, które dołączyły do składu festiwalu. Metal nowy i oldschoolowy

Profesorowie ekstremy z Meshuggah, klasycy thrashu z Exodus, uduchowiony mrok Alcest i LUCIFER z przebojowym retro metalem – kolejne cztery zespoły w programie Mystic Festival 2023.

Meshuggah

Meshuggah (z jidysz: meshuge, czyli szalony) – szwedzki zespół muzyczny wykonujący progresywny metal. Powstał z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Jensa Kidmana w 1987, w Umei. Do 2017 wydał osiem albumów studyjnych, dwa koncertowe oraz szereg minialbumów i kompilacji, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. W swej twórczości poruszał zagadnienia przyszłości, egzystencjalizmu, apokalipsy i chaosu.

EXODUS (USA) thrash metal:

Jedna z największych legend thrashu narodziła się w 1979 roku w thrashowym mateczniku, Bay Area w Kalifornii. Exodus nagrał pomnikowe płyty w gatunku. Choć niejednokrotnie musiał przeskakiwać kłody rzucane pod nogi przez życie, przetrwał w świetnej kondycji.

Od lat nie ma wśród nas niezapomnianego Paula Baloffa, który swoją charyzmę przelał na klasyk klasyków, debiutancki album „Bonded By Blood”, ale wciąż działają w Exodus muzycy, którzy byli w zespole w czasach, gdy thrash rządził w światowym metalu, Gary Holt, Tom Hunting oraz następca Paula, Steve „Zetro” Souza. Nie można zapomnieć, że Kirk Hammett, zanim zdobył szczyty z Metallicą, grał właśnie w Exodus. Kapela nie tylko wypracowała swój charakterystyczny styl, lecz również stworzyła kamienie milowe thrash metalu – debiut, „Pleasures Of The Flesh” i „Fabulous Disaster”, a także ma na koncie niezapomniane trasy koncertowe, jak choćby legendarna z Venom i Slayer w latach 80. Od 2005 roku Exodus gra z Jackiem Gibsonem na basie i Lee Althusem na drugiej gitarze, który jednocześnie jest członkiem innej thrashowej legendy, zaprzyjaźnionego Heathen. Drugi gitarzysta tej kapeli, Kragen Lum, zastępował Gary’ego, gdy ten jeździł po świecie ze Slayer. Jeśli o kłodach była mowa, kilkanaście miesięcy temu Tom Hunting musiał stoczyć ciężką walkę z nowotworem. Szczęśliwie wyszedł z niej zwycięsko i jego grę słychać na jedenastej płycie. Album, zatytułowany „Persona Non Grata”, ukazał się w 2021 roku i to wydawnictwo zespół będzie promować podczas swojej kolejnej wizyty w Polsce.

ALCEST (Francja) post metal, shoegaze, black metal:

Alcest to niezwykle ciekawa francuska formacja, której założycielem jest Stéphane Paut, multiinstrumentalista, który wybrał sobie ksywkę Neige. Zespół powstał w 2000 roku, a niemały udział w tym miały… dziecięce marzenia Neige’a o baśniowej krainie. Baśniowość owa jest wyraźnie słyszalna w muzyce Alcest, w której ponadto krzyżują się wpływy post metalu, shoegaze’u, black metalu, który  Stéphane’owi od dawna był bardzo bliski. Paut tworzy pod szyldem Alcest muzykę klimatyczną, melancholijną i rozbudowaną. Kompozycje Alcest to łagodność, szybujące dostojnie pasaże i subtelny mrok. Dręczone są przez brutalne uderzenia gitary i mocną perkusję. Całość to odzwierciedlenie wyobraźni Neige’a, który jest jedynym muzykiem z oryginalnego składu Alcest. W nagrywaniu wspomaga go od 2009 roku bębniarz Winterhalter (Jean Deflandre).

Reklama

Lucifer

Muzyka w życiu Johanny Sadonis odgrywa ogromną rolę. Nie dość, że jest wokalistką i kompozytorką, to jeszcze działała jako didżejka. Pracowała też w wytwórni płytowej Century Media, więc zna meandry biznesu muzycznego z każdej strony. W 2014 roku założyła w Berlinie formację Lucifer, której drugim kołem napędowym jest od jakiegoś czasu legenda death metalu i hard rocka, Nicke Andersson. 


Lucifer powstał na gruzach formacji The Oath, która rozpadła się niespodziewanie dla Sadonis, pokładającej w niej spore nadzieje. W pierwszym okresie istnienia nowego zespołu wokalistkę wspierał znany z Cathedral gitarzysta Gaz Jennings, a wydawniczo należąca do Lee Doriana Rise Above Records, która wydała w 2015 roku pierwszego singla „Anubis”. Później przyszedł występ na festiwalu Roadburn i koncerty w Niemczech. Wiosną pojawił się album „Lucifer I”, a krótko po tym nastąpiła trasa po USA. Pod koniec 2016 roku w życiu artystycznym i zawodowym Johanny pojawił się Nicke, przez co historia Lucifer dostała gwałtownego przyspieszenia. W składzie pojawiła się jeszcze dwójka Szwedów: gitarzyści Martin Nordin (Dead Lord) i Linus Björklund, którzy uzupełniają obecne wcielenie kapeli. 


Lucifer to oldschoolowo, naturalnie brzmiący zespół, stylistycznie zakorzeniony przede wszystkim w późnych latach 60. i 70. Hołd ówczesnej estetyce oddaje również wizualnie poprzez stroje i teledyski. Drugi album, zatytułowany po prostu „Lucifer II”, wydał były pracodawca Johanny, wspomniana wytwórnia Century Media. Lucifer promując go, zawitał również do Polski.

Daty, miejsce i bilety

Mystic Festival odbędzie się w dniach 7-10 czerwca 2023 w Stoczni Gdańskiej

Bilety oraz karnety na cały festiwal są dostępne na stronie organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *