Nicko McBrain wygrał walkę z rakiem. Perkusista Iron Maiden do tej pory trzymał chorobę w tajemnicy

Rak krtani. Taką diagnozę usłyszał w 2020 r. Nicko McBrain. 70-letni nie dzielił się wiadomością z mediami (poza wzmianką w jednym wywiadzie). Teraz otwiera się na ten temat i nakłania innych do badań.

Nicko McBrain usłyszał diagnozę po przejściu endoskopii w Sylvester Comprehensive Cancer Center, będącym częścią systemu opieki zdrowotnej Uniwersytetu w Miami i Miller School of Medicine. W ciągu tygodnia rak McBraina został chirurgicznie usunięty, a teraz co kilka miesięcy przechodzi badania kontrolne, aby upewnić się, że rak nie powrócił.

Perkusista Iron Maiden pokonał raka

Według strony internetowej University Of Miami Health System, której przedstawiciel rozmawiał z Nicko o jego walce z rakiem w związku z wydaniem najnowszego albumu Iron Maiden „Senjutsu”, perkusista zdecydował się poddać badaniu po tym, jak zauważył zmianę w jego głosie, której nie mógł wyjaśnić występem lub trasą koncertową.

„Kiedy gram na perkusji z zespołem, to krzyczę i wrzeszczę podczas gry, zupełnie jak zawodnik judo uderzający w matę. [Ale] kiedy leżysz w cichym pokoju i mówisz, i słyszysz swój głos w głowie, i jesteś przeziębiony, brzmisz inaczej. To mi się przydarzyło. Pomyślałem, że to bardzo przypomina — ten mój inny brzmiący głos — kiedy kończę trasę koncertową lub bezpośrednio po koncercie. Nie miałem przeziębienia ani żadnych objawów choroby. Zacząłem czuć, że bardziej chrząkam podczas rozmów. Więc po prostu udałem się do mojego lekarza”. – powiedział McBrain.

David E. Rosow, dyrektor Oddziału Laryngologii i Głosu na University of Miami Health System, który wykonał endoskopię McBraina, powiedział, że rak krtani w większości jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

„Każdy, kto doświadcza zmiany głosu, która trwa dłużej niż trzy tygodnie, powinien udać się do otolaryngologa, który może ocenić fałdy głosowe danej osoby” – powiedział dr Rosow. „W wielu przypadkach występuje zmiana głosu, taka jak u Nicko, a często guz jest na tyle mały (jeden do dwóch milimetrów), że ułatwia to całkowite usunięcie guza. Rokowanie w przypadku wczesnych (stadium 1) guzów jest doskonałe, z opublikowanymi wskaźnikami wyleczeń wynoszącymi 95% i więcej”.

„Zdecydowanie polecam wizytę u lekarza każdemu, kto poczuje, że coś jest nie tak z jego głosem. Nie odkładajcie tego. Cieszę się, że udało się go wychwycić na etapie 1”. – ostrzega McBrain.

Nicko nie jest pierwszym członkiem Iron Maiden, który pokonał raka. Pod koniec 2014 roku u Bruce’a Dickinsona zdiagnozowano raka gardła. Piosenkarz, który miał guz wielkości woreczka golfowego na języku i kolejny w węźle chłonnym po prawej stronie szyi, całkowicie wyzdrowiał w maju 2015 roku po naświetlaniu i dziewięciu tygodniach chemioterapii.

Iron Maiden w Polsce. Daty, miejsce, bilety

Iron Maiden wyruszy w trasę koncertową po Europie latem 2023 roku. Zespół wystąpi również w Polsce. Trasa „The Future Past Tour” zawierać będzie wcześniej niewykonywane utwory z ostatniego studyjnego albumu zespołu – „Senjutsu”, a także skupi się na kultowej płycie „Somewhere In Time” z 1986 roku oraz innych klasycznych kawałkach.

Iron Maiden zagra 13 czerwca 2023 roku w Tauron Arenie Kraków. Bilety do sprzedaży ogólnej 14 października 2022 i będą dostępne na LIVENATION.PL

Inne europejskie daty koncertów prezentują się następująco:

 • JUN 19 HALLENSTADION, ZURICH SWITZERLAND
 • JUN 24 3 ARENA, DUBLIN IRELAND
 • JUN 26 OVO HYDRO, GLASGOW SCOTLAND
 • JUN 28 FIRST DIRECT ARENA, LEEDS ENGLAND
 • JUN 30 AO ARENA, MANCHESTER ENGLAND
 • JUL 03 MOTORPOINT ARENA, NOTTINGHAM ENGLAND
 • JUL 04 UTILITA ARENA, BIRMINGHAM ENGLAND
 • JUL 07 O2 ARENA, LONDON ENGLAND
 • JUL 11 ZIGGO DOME, AMSTERDAM THE NETHERLANDS
 • JUL 13 SPORTPALEIS, ANTWERP BELGIUM
 • JUL 15 THE RETURN OF THE GODS FESTIVAL, MILAN ITALY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *