Nowi artyści w składzie czeskiego festiwalu Colours of Ostrava

Oprócz już potwierdzonych głównych gwiazd The Killers, Twenty One
Pilots, Martina Garrixa i LP, program międzynarodowego festiwalu
muzycznego Colours of Ostrava 2022 poszerzył się o nowych artystów z
różnych stron świata.

Szkoccy rockmani Franz Ferdinand zamknęli skład tegorocznych headlinerów festiwalu. Laureaci Brit Awards, Mercury Prize i kilku nominacji do nagrody Grammy, którzy w tym roku świętują swoje 20-lecie, przywiozą do Ostrawy wachlarz swoich największych hitów z planowanego nowego albumu „Hits To The Head”. Ponadto jeden z najbardziej oryginalnych i imponujących zespołów amerykańskiej sceny post-grunge, Modest Mouse, po raz pierwszy przyjedzie do Czech, a senegalski wokalista Youssou N´Dour potwierdził swój udział w imprezie. Uczestnicy festiwalu przekonają się również, dlaczego młody irlandzki zespół Inhaler jest uważany za jedno z najbardziej obiecujących nazwisk na współczesnej scenie indie-rockowej.

Oprócz nich do programu festiwalu dołączyły inne formacje z Afryki: egipski Mazaher, jeden z ostatnich zespołów praktykujących starożytny rytuał uzdrawiającego transu zar, oraz kongijska piosenkarka i raperka afropunkowa Lova Lova. Rodrigo Cuevas połączy elektronikę z hiszpańską tradycją Asturii i queerowymi motywami, a szwedzko-brytyjski Hang Massive wniesie łagodną medytacyjną muzykę.

Zgodnie ze swoją tradycją Colours of Ostrava zaoferuje szeroką gamę muzyki afrykańskiej w różnych formach – od tradycyjnej po gorącą teraźniejszość. Jednocześnie cieszę się, że obok The Killers, mocno gitarowe brzmienia zapewnią Franz Ferdinand, a Modest Mouse i Inhaler przyjemnego indie-rocka” – mówi dyrektorka festiwalu Zlata Holušová.

Historia współczesnej muzyki afrykańskiej wiele zawdzięcza 60-letniemu Youssou N´Dour. To on zwrócił uwagę zachodnich słuchaczy na twórczość pochodzącą z tego kontynentu, obalił wiele uprzedzeń i pokazał swoje nieograniczone możliwości. Razem z Salifem Keitou, Miriam Makebou, Manu Dibangem i Morym Kantem stworzył afropop i pomógł w popularyzacji world music. Youssou N’Dour skomponował ponad pięćset piosenek, nagrał niezliczoną ilość przełomowych albumów, zdobył nagrodę Grammy i wiele innych, został nazwany afrykańskim artystą stulecia i posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Yale. Na Colours zaprezentuje nowy, długo oczekiwany album „Mbalax”, który od czasu wydania przyciągnął wiele uwagi, ponieważ styl mbalax, który Youssou N’Dour pomógł kiedyś stworzyć, jest prezentowany na albumie w swojej najsurowszej formie.

Amerykański Modest Mouse, kultowa ikona indie rocka, wystąpi w Ostrawie i po raz pierwszy w Czechach. Jeden z najbardziej oryginalnych i imponujących zespołów na scenie post-grunge, w przeszłości osiągnął szczyty mainstreamowej sławy, a za sprawą „Float On”, otrzymał nominację do nagrody Grammy i przyciągnął armię wiernych fanów na całym świecie. Artyści nigdy się nie spieszyli i wydali tylko sześć albumów w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Teraz kolej na siódmy krążek – „The Golden Casket”.

Inhaler stają się coraz bardziej błyskotliwą gwiazdą irlandzkiego indie rocka. Czterech młodych mężczyzn z Dublina – wokalista i gitarzysta Elijah Hewson, basista Robert Keating, gitarzysta Josh Jenkinson i perkusista Ryan McMahon – najpierw przyciągnęli uwagę singlami z melodyjnymi refrenami, a następnie debiutanckim albumem „It Won’t Always Be Like This” jako pierwszy irlandzki zespół po długim czasie dotarli na szczyty brytyjskich list przebojów i ostatecznie zdobyli Music Moves Europe Talent Awards 2021. Na koncertach u boku Noela Gallaghera czy na amerykańskiej trasie z Blossoms udowodnili, że bez problemu radzą sobie z tłumami na stadionach.

Dziewiętnasta edycja festiwalu Colours Of Ostrava odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2022 r. w wyjątkowej strefie przemysłowej Ostrawy Dolní Vítkovice. Już potwierdzone gwiazdy to The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Kings Of Convenience, Wardruna, Princess Nokia, Medusa, Sleaford Mods, Hiromi i wiele innych. Oprócz zespołów z całego świata festiwal tradycyjnie oferuje bogaty program towarzyszący na wielu scenach – międzynarodowym forum dyskusyjnym Meltingpot, teatrach, warsztatach, filmach i instalacjach artystycznych.

Bilety w czeskiej przedsprzedaży są dostępne w festiwalowym e-sklepie.

Polska przedsprzedaż biletów rozpocznie się wkrótce.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: www.colours.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *