Ponad 60 gwiazd w jednej piosence!

Tego jeszcze nie było! Członkowie między innymi The Beatles, The Rolling Stones, Dire Straits, The Who, Pink Floyd, Queen, Black Sabbath, Rush, czy Guns N’ Roses pojawiają się w jednej piosence. Singlowy utwór został przygotowany na cel charytatywny.

Mowa o kompozycji „Going Home (Theme From Local Hero)”, której autorem jest Mark Knopfler, były lider Dire Straits od lat z powodzeniem nagrywający i występujący solo. Utwór powstał na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu „Local Hero” (polski tytuł to „Biznesmen i gwiazdy”), która premierę miała w 1983 roku. Singel „Going Home (Theme From Local Hero)” ukaże się 15 marca 2024 roku dzięki wytwórni BMG. W formie fizycznej będzie on do nabycia w formacie CD, winylowym 12-calowym z wyrytym na stronie B wzorem oraz w wydaniu deluxe na CD+BluRay, które zawierać będą także notki napisane przez Paula Sextona oraz w formacie digital z Dolby Atmos mix.

Członkowie The Beatles, The Rolling Stones, Dire Straits, The Who, Pink Floyd, Queen, Black Sabbath i wielu wielu innych na jednym singlu

Singel w przedsprzedaży jest dostępny pod tym linkieom.

Kto pojawia się w piosence? Słychać w niej, chociażby Davida Gilmoura, Ronniego Wooda, Slasha, Erica Claptona, Stinga, Bruce’a Springsteena, Pete’a Townshenda, Nile’a Rodgersa, Joan Jett, Briana Maya, Tony’ego Iommiego, a także nieżyjącego już Jeffa Becka. Jakby legend związanych z singlem było mało, okładkę małej płytki zaprojektowała kolejna z nich, czyli Sir Peter Blake, autor niezapomnianej oprawy graficznej „Sierżanta Pieprza” Beatlesów.

Singel „Going Home (Theme From Local Hero)” został przygotowany, aby wesprzeć organizację charytatywną, konkretnie, by zebrać fundusze na fundację Teenage Cancer Trust oraz jej amerykańską część Teen Cancer America.

Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc” – mówi Mark Knopfler. „Nie miałem pojęcia, że to będzie miało taki finał. Od początku ja i Guy wiedzieliśmy, że chcemy rozszerzyć tę akcję o kilka osób, żeby wzięły w niej udział. Zanim zorientowałem się, co jest grane, do studia przyszedł Pete Townshend uzbrojony w gitarę i wzmacniacz. Eric (Clapton) wpadł, wspaniale zagrał swoją partię. Potem nadeszło wsparcie od Jeffa Becka i to było czarujące.

Utwór został nagrany w British Grove Studios, w zachodnim Londynie. Wielu z muzyków biorących udział w nagraniu pojawili się osobiście w studiu.

Film „Local Hero” ukazał się w 1983 roku. Główną w nim rolę zagrał Burt Lancaster. To był pierwszy raz, kiedy Mark Knopfler nagrał muzykę do filmu i od razu zasłużył na nominację do nagrody BAFTA. Ku wielkiej radości Marka, utwór jest grany przed każdym meczem Newcastle United, zanim zespół wyjdzie na boisko.

Zobacz również: Worms of Senses” 'Fade Away’ kolejną zapowiedzią płyty „Give Up!”

Wpływy netto z tego projektu zasilą organizacje charytatywne, a projekt został już wsparty przez czołowych producentów gitar, którzy przekazali na jego cel osiem instrumentów, które podpisane zostały przez artystów biorących w nim udział. Cztery z nich zostały już sprzedane w USA i suma płynąca z tej sprzedaży przekazana została dla Teen Cancer America – jedynej w Stanach organizacji charytatywnej, która zapewnia specjalistyczną pomoc dla dorosłych i młodocianych chorych na raka. Stało się to w październiku 2022 roku, zanim na pozostałych czterech gitarach pojawiło się mnóstwo dodatkowych podpisów artystów. Zysk ze sprzedaży tych gitar zasili Teenage Cancer Trust, jedyną w Wielkiej Brytanii organizację charytatywną, która zapewnia 13-24-letnim chorym, u których zdiagnozowano raka opiekę specjalistyczną dostosowaną do ich wieku. W styczniu 2024 roku Knopfler sprzedał swoją kolekcję gitar na aukcji Christie za ponad 8 milionów funtów. Wśród nich był model Gibson Les Paul Gold Top Standard, podpisany przez wielu znanych artystów, którzy wzięli udział w projekcie, za 403 tysięcy funtów.

Jedna z gitar przeznaczona na wsparcie Teenage Cancer Trust zostanie wystawiona na aukcję przez Knopflera w trakcie prywatnego wydarzenia charytatywnego w Newcastle, które odbędzie się 1 marca. Aukcja odbędzie się na dzień przed meczem Newcastle United – Wolverhampton Wanderers. Wielu z artystów, którzy wzięli udział w akcji, pojawi się na tym meczu i tam publiczności meczu zaprezentowana zostanie próbka nagrania.

Pełna lista uczestniczących w projekcie artystów:

Joan Armatrading, Jeff Beck, Richard Bennett, Joe Bonamassa, Joe Brown, James Burton, Jonathan Cain, Paul Carrack, Eric Clapton, Ry Cooder, Jim Cox, Steve Cropper, Sheryl Crow, Danny Cummings, Roger Daltrey, Duane Eddy, Sam Fender, Guy Fletcher, Peter Frampton, Audley Freed, Vince Gill, David Gilmour, Buddy Guy, Keiji Haino, Tony Iommi, Joan Jett, John Jorgenson, Mark Knopfler, Sonny Landreth, Albert Lee, Greg Leisz, Alex Lifeson, Steve Lukather, Phil Manzanera, Dave Mason, Hank Marvin, Brian May, Robbie McIntosh, John McLaughlin, Tom Morello, Rick Nielsen, Orianthi, Brad Paisley, Nile Rodgers, Mike Rutherford, Joe Satriani, John Sebastian, Connor Selby, Slash, Bruce Springsteen, Ringo Starr and Zak Starkey, Sting, Andy Taylor, Susan Tedeschi and Derek Trucks, Ian Thomas, Pete Townshend, Keith Urban, Steve Vai, Waddy Wachtel, Joe Louis Walker, Joe Walsh, Ronnie Wood, Glenn Worf, Zucchero.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *