Progressive Evening w Bydgoszczy z gwiazdami ze Szwecji [ZDJĘCIA]

Podczas ósmej edycji cyklicznego festialu muzyki progresywnej w Bydgoszczy wystąpili The Flower Kings – legenda neo prog rocka ze Szwecji, Szwerdzi z PreHistoric Animals, oraz polskie bydgoskie formacje Art of Illusion i Lovecraft

W bydgoskim Miejskie Centrum Kultury w miniony piątek odbyła się ósma już edycja Festiwalu Progressive Evening – Swedish Edition organizowana przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury ScenaArt .

The Flower Kings w Bydgoszczy

The Flower Kings do Bydgoszczy przyjechał z nową płytą wydaną we wrześniu 2023. Najnowszy szesnasty już album studyjny, został zaprezentowany podczas Progressive Evening vol.8 Muzycy stwierdzili, że stylistycznie jest to powrót do muzycznych korzeni grupy, co udowadnia równieżmiędzy innymi powrót do składu Michaela Stolta, który występował z grupą przez całe lata dziewięćdziesiąte. Od 30 lat szwedzka legenda progresywnego rocka wraz ze swoim charyzmatycznym frontmanem i gitarzystą Roine Stoltem (również Transatlantic,The Sea Within, Jon Anderson/Roine Stolt) wzbogacają świat muzyki o symfoniczne arcydzieła, nie wykazując żadnych oznak zmęczenia przez te wszystkie lata. Większość piosenek „Królów kwiatu” trwa ponad pięć, czasem nawet ponad dziesięć minut, a mimo to nigdy się nie nudzi, ani przez sekundę.

PreHistoric Animals na Festiwalu Progressive Evening – Swedish Edition

Przedostatnie wydawnictwo studyjne Szwedów to „Magical Mystery Machine (Chapter 1)” do którego pierwsze utwory powstały w 2019 roku, a album sam ukazał się 30 września 2020 roku. Niestety pandemia uniemożliwiła im wyruszenie w trasę koncertową, dlatego wykorzystali swoją energię i kreatywność do stworzenia nowego materiału, a „Magical Mystery Machine (Chapter 2)” ukończonego w lipcu 2021 roku jako kontynuacji historii. Z tym właśnie albumem PreHistoric Animals przyjechali do Bydgoszczy.

Art of Illusion koncert Festiwalu Progressive Evening

Bydgoski kwintet instrumentalistów, znany także z innych projektów, takich jak HOLOGRAM, PLOTNICKY, YESTERNIGHT, FRACTAL MIND czy PIANOMATYK, w 2018 roku wydali drugi album – „Cold war of solipsism”, a na koncercie pojawiło się wiele utworów z zapowiadanego nowego wydawnictwa zespołu.

Koncert Lovecraft na VIII edycji Progressive Evening

Zespół powstał pod koniec 2019 roku, próby rozpoczęto w maju 2020 roku, z założeniem tworzenia muzyki dla zabawy i robienie tego w sposób spontaniczny. Bydgoski Lovecraft inspirują się bardzo eklektycznie brzmieniami blues rocka, psychodelicznego rocka, prog rocka, doom metalu, heavy metalu. Swój debiutnacki i na razie jedyny album „Can Abyss” zespół wydał we wrześniu 2022 roku, aktualnie planują prace nad nowym materiałem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *