Progressive Evening, wiemy kto wystąpi podczas dziewiątej edycji festiwalu

Podczas dziewiątej edycji Progressive Evening wystąpią trzy zespoły: Elysion (Grecja), RSC, ATAN. Koncert odbędzie się 14 września 2024 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

.: ATAN :.

Jest to zespół prog-metalowy, założony przez Bydgoszczanina Andrzeja Czaplewskiego, kompozytora i gitarzystę oraz pochodzącą z Boliwii Claudię Moscoso, wokalistkę i autorkę tekstów. Zespół przynosi fascynującą mieszankę progresywnego rocka i metalu, w której często wykorzystywane są struktury polirytmiczne, z partiami z pogranicza soul, aż po djentowe riffy 7, 8 i 9-strunowych gitar, melodyjne partie wokalne oraz solidny groove sekcji rytmicznej.
Grupa zadebiutowała pod skrzydłami krakowskiej wytwórni Lynx Music albumem „Ugly Monster”, który ukazał się w 2022 roku.
Album promowany był singlem „Absentee”, w którym gościnnie na instrumentach klawiszowych zagrał Derek Sherinian (ex Dream Theater, Sons Of Apollo).
W czerwcu 2023 roku pod szyldem wytworni ProgMetalRockPromotion miała miejsce premiera EP-ki zespołu pt. “Abnormal Load”, na którym znalazły się 4 kompozycje, w tym tytułowa, 17 minutowa instrumentalna suita. EP-ka “Abnormal Load” zdobyła tytuł Album Roku 2023 przyznawany przez czytelników portalu Polska Muzyka Alternatywna.
W ubiegłym roku ATAN zaprezentował się szerszej publiczności na Metal Hammer Festiwal w Łodzi oraz jako gość specjalny polskiej trasy koncertowej zespołu Riverside.
Aktualnie zespół jest w trakcie nagrywania kolejnej płyty, której premiera planowana jest na jesień 2024.

.: RSC :.

Zespół rozpoczął swoją działalność artystyczną w Rzeszowie, w 1981 roku. Występował podczas tras koncertowych wraz z wieloma gwiazdami polskiej estrady, był laureatem i uczestnikiem wielu festiwali, takich jak: Open Rock w Krakowie, Festwal w Jarocinie, Rockowisko w Łodzi, Kart Rock w Jeleniej Górze.
W 1983 roku płyta zespołu RSC uzyskała status złotej płyty, a dwie z ich piosenek – „Życie to Teatr” i „Fabryka snów” – znalazły się na składance pt. „NA LUZIE”, wśród przebojów zespołów takich jak: Lady Pank, Urszula, Budka Suflera, Maanam, Lombard. Po latach grupa reaktywowała się, koncertuje i nagrywa w oryginalnym składzie sprzed 34 lat, co branża muzyczna określiła, jako ewenement na rynku polskim W ostatnim czasie zespół zaprezentował nowy singiel „Życie to tylko walc”, który zdążył już zadebiutować na Trójkowej Liście Przebojów a także zająć pierwsze miejsce na liście przebojów polskiej stacji radiowej (Wietrzne Radio) w Chicago. W 2017 roku grupa otrzymała drugą w swojej karierze, złotą płytę, za CD „Życie to teatr”, będący reedycją wydanej w 1984 roku tylko na kasecie magnetofonowej kasety Vegi.
Zespół powrócił na scenę i koncertuje. Pojawił się m.in. na: Przystanku Woodstock, w Dolinie Charloey razem z Australian Pink Floyd a także podczas inicjatywy „Artyści przeciw nienawiści”. Towarzyszył również w trasie legendarnej grupie Procol Harum. W 2019 roku nagrał z raperem Peja utwór „To taki piękny kraj”, który osiągnął milion odsłon na YouTube.

.: ELYSION:.

Metalowo symfoniczny Elysion z damskim wokalem został założony w 2006 roku w Atenach w Grecji. Ich muzyczna podróż rozpoczęła się z hukiem, zdobywając nagrody w konkursie „Pop & Rock 2006” Konserwatorium Philippos Nakas, otrzymując jednocześnie tytuł za „Demo miesiąca” w magazynie Metal Hammer.
Dzięki dobrze połączonemu brzmieniu hard rock, gothic metal, pop i elektro oraz prostym melodiom, które uformowały ich bardzo charakterystyczną tożsamość dźwiękową, Elysion natychmiast przyciągnął uwagę zarówno publiczności, jak i przemysłu muzycznego, dając ogromną liczbę koncertów, dzieląc scenę z takimi kultowymi zespołami jak: The Gathering, Christian Death, Diary of Dreams, Star Industry, Firewind, SepticFlesh itp.
Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Massacre Records i wydał swój debiutancki album „Silent Scream” w 2009 roku, którego współproducentem był światowy geniusz Ted Jensena (Evanescence, Iron Maiden, Nickelback, Korn, Marilyn Manson) i odniósł wielki sukces zarówno wśród fanów, jak i dziennikarzy muzycznych, zdobywając bardzo pochlebne recenzje na całym świecie.
Do najważniejszych momentów w karierze Elysion, zalicza się dzielenie sceny z Evanescence, Lacuna Coil, Draconian, ale także zaszczyt bycia pierwszym greckim zespołem, który wystąpił na Hard Rock Hell Festival (Wielka Brytania, grudzień 2010) wśród takich wykonawców jak: Uriah Heep, Skid Row, Paul Di’ Anno, Airbourne, Helloween, UFO, Saxon, Stratovarius. Niektóre z utworów wykonywanych w tym czasie na koncertach zostały uchwycone w wydaniu cyfrowym EP-ki „Killing my Dreams” (listopad 2012, Massacre Records).
Drugi album Elysion „Someplace Better” został wydany w styczniu 2014 roku, a do dumnej listy ich współpracy dołączył amerykański producent Dan Certa (We Are The Fallen, Ben Moody, Kelly Clarkson, Seether). Album również zebrał wiele pozytywnych recenzji. W tym czasie zespół koncertował m.in. z Leaves’ Eyes, Anneke Van Giersbergen, Draconian, dwukrotne wystąpienie jako główna gwiazda festiwalu Voices Of The Mist oraz przeżycie najważniejszych momentów w Moskwie, St. Petersburgu (RU) wraz z zespołami Revamp, Stream of Passion i Sister Sin. Muzyka Elysion była również częścią ścieżek dźwiękowych do gier wideo, a także osiągnęła ogromną liczbę wyświetleń zarówno w YouTube, jak i Spotify.
Rok 2022 to okres, w którym Elysion rozgrzewa silniki i nabiera paliwa, aby zakomunikować całemu światu swój długo oczekiwany nowy materiał, a ich trzeci pełnometrażowy album zatytułowany „Bring Out Your Dead” wydany 17 marca 2023 r. spotkał się z ogromnym odzewem na całym świecie. Długo oczekiwany album jest pod silnym wpływem spraw bieżących i ukazuje różnorodne muzyczne oblicza zespołu oraz odwagę w eksperymentowaniu z cięższym brzmieniem i alternatywną dynamiką.

BILETY:
Sprzedaż Stacjonarna:
1. Kasa-Miejskie Centrum Kultury Marcinkowskiego 12/14
2. Kasa- Organizatora Białe Błota Altanowa 15
Sprzedaż Internetowa:
1. Biletyna.pl https://bilety.io/XttHF
2. Sklep Organizatora: https://tiny.pl/d5xqx

CENY BILETÓW:
do 30.06.24 – 100 zł
do 31.07.24 – 120 zł
do 13.09.24 – 140 zł
W dniu koncertu – 160 zł

Bilety na cykl KPPK ( 3 imprezy cyklu )
tylko w przedsprzedaży w Kasie i Sklepie Organizatora: https://tiny.pl/d5xx2
do 30.06.24 – 240 zł (nominalnie 280)
do 31.07 24 – 290 zł (nominalnie 330)
do 13.09.24 – 340 zł (nominalnie 370)

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury ScenaArt oraz Miejskie Centrum Kultury zapraszają na dziewiątą edycję Progressive Evening.
Impreza w Bydgoszczy jest jedną z trzech imprez cyklu pod tytułem „Kujawsko-Pomorskie Programowanie Kultury”.
Cykl ten Patronuje Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Michał Sztybel, a Progressive Evening objął także Patronatem Prezydent Bydgoszczy Pan Rafał Bruski.
Impreza odbędzie się 14 września 2024 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy ul Marcinkowskiego 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *