Püdelsi wkrótce wydają nowy album

Legendarni Püdelsi powracają z nową płytą zawierającą najbardziej znane numery w nowych aranżacjach

Na profilu facebookowym zespołu Püdelsi pojawiła się zapowiedź najnowszej płyty. „Ciemna strona”, bo tak się nazywać będzie to wydawnictwo będzie się składać z nowych wersji utworów, które zostały wybrane z całej twórczości, zwłaszcza z początkowego okresu. Krążek ten ma być hołdem dla Andrzeja Püdla Bieniasza (zmarłego 20 stycznia 2021) i ukaże się 7 marca w rocznicę urodzin Püdla. Na płycie gościnnie zaśpiewają Renata Przemyk i Maciek Maleńczuk.

Pre-order w serwisach streamingowych :
https://e-muzyka.ffm.to/pudelsiciemnastrona

„Ćmiła Baba Mak” YouTube:

„Ćmiła Baba Mak” stream:
http://e-muzyka.ffm.to/pudelsicmilababamak

Püdelsi

Zespół powstał w 1985 roku z inicjatywy Andrzeja „Pudla” Bieniasza i Franza Dreadhuntera. Geneza Püdelsów sięga zespołu Düpą, który przestał istnieć po samobójczej śmierci lidera Piotra Marka.
Pierwszy skład zespołu tworzyli: Andrzej „Pudel” Bieniasz, Franz Dreadhunter, Andrzej Potoczek, Maciej Kowalik, Maciej Biedrzycki, Paweł Mąciwoda i David Rocks. Muzycy postanowili kontynuować idee formacji Düpą, grać teksty Marka. Kilka miesięcy później do zespołu dołączył Maciej Maleńczuk. Püdelsi zostali laureatami Festiwalu w Jarocinie w 1986, czego rezultatem była możliwość nagrania własnego albumu. W 1988 ukazał się debiutancki album zespołu Bela Pupa, firmowany jako Kora i Püdelsi – wydany przez Polskie Nagrania. Wokalistami na płycie byli Kora i Maleńczuk, a grali na niej Bieniasz, Dreadhunter, Potoczek, Paweł Mąciwoda i Maciej Biedrzycki. Wydanie winylowe zawierało częściowo ocenzurowane niektóre utwory, dopiero wznowienie CD zawierało wersję bez cenzury. Wkrótce po nagraniu albumu z zespołu odszedł Andrzej Bieniasz, zaś zespół rozpadł się.

W 10-tą rocznicę śmierci Piotra Marka zespół reaktywował się w składzie z Maćkiem Maleńczukiem jako wokalistą,  Potoczkiem i Bieniaszem jako gitarzystami, Hajdaszem jako perkusistą oraz grającym na saksofonie Maciejem Biedrzyckim. W tym składzie nagrali płyty „Viribus Unitis” oraz „Narodziny Zbigniewa – Püdelsi grają Düpą”. Drugie z wymienionych wydawnictw zawiera kompozycje z tekstami Piotra Marka (większość z nich to nowe wersje utworów z pierwszego albumu). Po kolejnych zmianach personalnych ukazują się płyty nie zawierające już kompozycji Piotra Marka. W 2005 roku zespół opuścił Maciej Maleńczuk. Wokalistami zespołu zostali kolejno Szymon Goldberg, z którym Püdelsi nagrali dwa albumy: „Zen” i „Madame Castro”, a po odejściu Goldberga nowym wokalistą został Piotr „Foreman” Foryś. 20 stycznia 2021 zmarł Andrzej Bieniasz. Pozostali w zespole muzycy postanowili grać dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *