Red Hot Chili Peppers dołączyło do elitarnego grona. Ich hit ma ponad miliard wyświetleń na YouTubie

„Californication” stał się właśnie pierwszym utworem Red Hot Chili Peppers, który osiągnął miliard wyświetleń na YouTubie.

Oficjalny teledysk Red Hot Chili Peppers „Californication” został umieszczony na YouTube w październiku 2009 roku. Wyreżyserowany przez Jonathana Daytona i Valerie Faris klip jest refleksją na temat ciemnej strony Kalifornii i Hollywood. Całość kończy się trzęsieniem ziemii niszczącym wirtualną wersję stanu.

„Californication” osiągnął miliard wyświetleń na YouTubie

Piosenka to tytułowy numer z płyty „Californication” Jest to siódmy album studyjny Red Hot Chili Peppers wydany 8 czerwca 1999 pod szyldem Warner Bros. Records, którego producentem jest Rick Rubin.

W nagraniu albumu wziął udział – po ośmioletniej przerwie związanej z problemami narkotykowymi – John Frusciante (wcześniej nagrał z zespołem dwie płyty: Mother’s Milk i Blood Sugar Sex Magik), który zastąpił Dave’a Navarro. Powrót Frusciante spowodował zmianę brzmienia grupy. Album był odejściem od stylu, jaki narzucił zespołowi Navarro. Temat albumu opierał się na seksualnych podtekstach i przesłankach (związanych z członkami zespołu) i poruszał kwestie pożądania, śmierci, samobójstwa i narkotyków.

Utwór „Californication” został wydany w 1999 roku, plasując się na 61. miejscu na amerykańskiej liście Billboard Hot 100, a w Wielkiej Brytanii na pozycji 16. W Polsce utwór dotarł na szczyt Listy Przebojów „Trójki”.

Piosenka jest uznawana za nieoficjalny hymn Hollywood; opowiada ona o jego ciemnych stronach i jego wpływie na światową kulturę i sztukę.

Red Hot Chili Peppers – koncert w Polsce 2023

Red Hot Chili Peppers ogłosili swoją trasę koncertową na przyszły rok. Odwiedzą w niej także Polskę – koncert będzie miał miejsce w Warszawie 21 czerwca 2023 r. Seria koncertów ma wspierać wydane w zeszłym roku albumy studyjne „Unlimited Love” oraz „Return of the Dream Canteen”. Obie płyty znalazły się na pierwszej pozycji listy Billboard Top Album Sales.

Bilety w cenie:

  • płyta GA – 395 zł
  • płyta GA EE – 625 zł
  • trybuny – 195-695 zł

Koncert w Polsce odbędzie się 21 czerwca na PGE Narodowy w Warszawie. Bilety trafiają do sprzedaży od piątku, 9 grudnia o 10:00 na LiveNation.pl i redhotchilipeppers.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *