Roger Waters prawdopodobnie nie wystąpi w kolejnym mieście. Tym razem w Niemczech

Jak się okazuje, nie tylko władze miasta Krakowa nie chcą występu Rogera Watersa. Podobną decyzję rozważają władze Monachium

Roger Waters najwyraźniej ostatnio nie ma dobrej passy. Najpierw odwołanie jego koncertu w Krakowie, a teraz…

Chciałbym, aby muzyk wyraźnie zdystansował się od ruchu Bojkot, Dezinwestycje i Sankcje (BDS). Można krytykować konkretną politykę każdego rządu każdego kraju, w tym Izraela. Ale prawo Izraela do istnienia jako państwa nie powinno podlegać negocjacjom

Taką informację przekazał Ludwig Spaenle, komisarz ds. antysemityzmu w Bawarii. Zdaniem Spaenle muzyk zajął wyraźnie antysemickie stanowisko jako zwolennik antyizraelskiego ruchu BDS.

Ludwig Spaenle wezwał władze Monachium do unieważnienia umowy na koncert Rogera Watersa, który zaplanowano w hali Olympia na rok 2023.

Dieter Reiter (SPD), burmistrz Monachium skomentował następująco:

Bardzo mnie to irytuje, że należący do miasta obiekt zezwala na ten koncert. Nie wiedziałem o tym

Już wcześniej koncertowi Watersa w Monachium (rok 2018) towarzyszyły kontrowersje. Wtedy też Reiter mówił:

Waters nie jest już tu mile widziany z powodu jego identyfikacji z antysemickim ruchem bojkotu Izraela BDS

Czy koncert Watersa w Monachium zostanie odwołany? Chodzi o antysemickie wypowiedzi artysty

Waters zaprzeczył oskarżeniom o antysemityzm. Stwierdził, że „zarzuty te są podnoszone za każdym razem, gdy ktoś krytykuje politykę Izraela”.

Reiter także skrytykował wypowiedzi artysty na temat wojny Rosji z Ukrainą:

W świetle jego wypowiedzi o rosyjskiej agresji, zawierających teorie spiskowe, muszę również mieć na uwadze nasze miasto partnerskie Kijów, obecnie przeżywające straszne naloty bombowe ze strony Rosji. Dlatego chcę poprosić Olympiapark GmbH o ponowne zweryfikowanie, czy ten koncert rzeczywiście musi się odbyć

Nils Hoch, zastępca dyrektora Olympiapark GMBH przekazał na łamach Sueddeutsche Zeitung , że „prawnie nie ma powodu”, by odmówić wynajęcia hali Watersowi. Gazeta przypomina, że na początku 2022 roku Federalny Sąd Administracyjny orzekł, iż Monachium nie może zakazać organizacji wydarzenia krytycznemu wobec Izraela ruchowi BDS.

Jak wiadomo Roger Waters w sierpniu wywołał w Kijowie oburzenie, a w Moskwie oklaski swymi wypowiedziami na temat wojny na Ukrainie. Zdaniem artysty Prezydent USA, Joe Biden „rozpala ogień na Ukrainie, a to wielka zbrodnia”. Waters przekonywał też, że Stany Zjednoczone przedłużają tę wojnę. Pisał także list otwarty do pierwszej damy na Ukrainie. Wypowiedź Watersa przyjął wówczas entuzjastycznie Dymitrij Miediediew. Jak już wcześniej pisaliśmy, Roger Waters w Krakowie został uznany za „persona non grata”.

Kim jest Roger Waters?

Roger Waters to jeden z współzałożycieli Pink Floyd. W 1985 roku po wydaniu albumu „The Final Cut” opuścił on grupę Pink Floyd (próbując ją tym samym rozwiązać, jak się okazało bezskutecznie). Jeszcze przed odejściem z Pink Floyd rozpoczął karierę solową wydając album „The Pros and Cons of Hitch Hicking” (a wcześniej jeszcze w 1970 album z muzyką filmową do filmu „The Body”). Z każdym rokiem oddala się od dawnych kolegów z Pink Floyd, zarówno pod względem muzycznym, jak i osobistym oraz ideologicznym. Jedynym wspólnym występem Rogera Watersa z Pink Floyd po jego odejściu był występ w ramach Live 8. Artysta niedawno rozpoczął trasę koncertową „This Is Not Drill”. Koncerty w Krakowie z tej trasy zostały oprotestowane, a następnie odwołane. Czy podobny los spotka koncert w Monachium? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *