Roman Kostrzewski na pamiątkowej tablicy w Bytomiu.

10 lutego minie rok od śmierci ikony polskiej muzyki metalowej Romana Kostrzewskiego. Na Skwerze Romana Kostrzewskiego 11 lutego zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa.

Decyzję w sprawie utworzenia Skweru Romana Kostrzewskiego podjęli bytomscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta, która miała miejsce w poniedziałek 24 października 2022.

Przedmiotowa uchwała Rady Miejskiej w Bytomiu jest formą uhonorowania dorobku artystycznego Romana Kostrzewskiego – artysty związanego z Bytomiem. W tym mieście mieszkał i tutaj rozpoczęła się jego muzyczna droga. Z wnioskiem do Prezydenta o uhonorowanie jego postaci zwrócił się powołany w tej sprawie komitet społeczny, a wcześniej, stosowną uchwałą, Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu – czytamy w projekcie uchwały.

Teraz na skwerze stanie Tablica pamiątkowa jednego z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych twórców polskiego metalu związanego całe swoje życie z Bytomiem. Przyjaciele i fani utworzyli Komitet Społeczny Pamięci Romana Kostrzewskiego, którego celem jest upamiętnienie muzyka i jego przesłania. Efektem działań komitetu będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na skwerze jego imienia już 11 lutego o 14:00.

Już niebawem upłynie rok jak pożegnaliśmy naszego przyjaciela i mistrza. Wtedy zgasło jedno spojrzenie lecz światło, które rozniecił już pozostanie. Pójdziemy na cmentarz zapalić nasze światła w tą rocznicę a wielu z nas zrobi to także w dniu następnym 11 lutego 2023roku. Tego dnia (sobota) o godz. 14:00 zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej o Romku, która stanie na skwerze noszącym jego imię. Nadanie nazwy Skweru im Romana Kostrzewskiego nastąpiło w październiku br. Uchwałą Rady Miejskiej w Bytomiu.

Wydarzenie to wpisuje się w ciąg działań grupy przyjaciół Romka, która funkcjonuje jako Komitet Społeczny Pamięci Romana Kostrzewskiego. Upamiętnienie Mistrza dla tych , którzy go nie poznali i tych , którzy nastaną po nas to nie jedyny cel. Roman pozostanie w swojej sztuce z nami na zawsze a my mamy obowiązek kontynuacji i upowszechniania jego przesłania. Odsłonimy więc tablicę, zaproszeni goście wypowiedzą wszystkie ważne i potrzebne treści a my ponownie zaśpiewamy.


Następnie odbędzie się koncert w dzielnicy Bytomia – Miechowice. Zagrają wszystkie bytomskie kapele metalowe. Pełną informację podamy niebawem wraz z ceną biletu, którą oszacujemy na poziomie minimalnym, związanym wyłącznie z technicznym kosztem organizacji koncertu, ponieważ wszystkie kapele zagrają za free. Wszelka nadwyżka ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczona na kolejne cele Komitetu. Należą do nich m.in. zagospodarowanie grobu Romana oraz utworzenie na jego skwerze instalacji artystycznej ściśle związanej z jego i naszymi wartościami.

Plan obchodów rocznicy śmierci Romana Kostrzewskiego

Od rana – Cmentarz komunalny w Bytomiu – Sektor PU13, rząd 10
14:00 – Odsłonięcie tablicy informacyjnej Skwer im. Romana Kostrzewskiego leży obok OSIR (kryta pływalnia miejska) wzdłuż ul. Wrocławskiej (parking przed Urzędem Miejskim ul. Parkowa 1 – soboty bezpłatny)


16:00 – KONCERT „Okręt płynie dalej – Port Bytom”.

Koncert odbędzie się w sali sportowej naprzeciw ul. Kasztanowej 1 w Miechowicach.
16.30 – otwarcie bram
17:00 – 17:30 Dimidium Mei,

17:50 – 18:20 Det Gamle,

18:40 – 19:10 Prosecutor,

19:30 – 20:00 Offence,

20:20 – 21:00 Destroyers,

21:20 – 22:00 Besatt

Po koncercie afterparty – Pub Gotyk ul. Kościelna 2.

Studio Młyn przeprowadzi Transmisje na Żywo odsłonięcia pamiątkowej tablicy na Skwerze Romana Kostrzewskiego w Bytomu oraz Transmisje na Żywo z Całego Koncertu. Transmisja dostępna będzie na kanale https://www.youtube.com/@mynvideostudio7031

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *