Rosław Szaybo nie żyje. Najsłynniejszy twórca okładek zmarł dziś w nocy

Rosław Szaybo nie żyje. Projektował okładki płyt największych gwiazd muzyki.

Radosław Szaybo – plakacista, fotografik, projektant okładek płyt i książek, profesor ASP, dyrektor artystyczny CBS w Londynie w latach 1972-88 zmarł dzisiaj w nocy w swoim domu w Warszawie. Chorował na raka płuc. Miał 85 lat.

Artysta miał na swoim koncie ponad 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu), Carlosa Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena.

ROSŁAW SZAYBO nie żyje! Legendarny plakacista, fotografik, projektant niezliczonych okładek płyt („Astigmatic"…

Opublikowany przez JAZZ FORUM Wtorek, 21 maja 2019

Dziś w nocy zmarł Rosław Szaybo.

Szaybo urodził się w 1933 roku w Poznaniu. W 1961 roku ukończył studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doświadczenie zdobywał w pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Heneryka Tomaszewskiego. 

Przełomem w jego karierze był wyjazd do Wielkiej Brytanii. W latach 1968-72 pracował jako dyrektor artystyczny agencji reklamowej Young & Rubicam. Spędził cztery lata na stanowisku dyrektora artystycznego CBS Record Great Britain. Zaprojektował wtedy niemal dwa tysiące okładek płyt, w tym dla Eltona Johna, Janis Joplin, Roya Orbisona, Judas Priest i debiutanckiego krążka The Clash. Do historii przeszła jego okładka do płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *