Rosław Szaybo nie żyje. Najsłynniejszy twórca okładek zmarł dziś w nocy

Rosław Szaybo nie żyje. Projektował okładki płyt największych gwiazd muzyki.

Radosław Szaybo – plakacista, fotografik, projektant okładek płyt i książek, profesor ASP, dyrektor artystyczny CBS w Londynie w latach 1972-88 zmarł dzisiaj w nocy w swoim domu w Warszawie. Chorował na raka płuc. Miał 85 lat.

Artysta miał na swoim koncie ponad 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu), Carlosa Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena.

Dziś w nocy zmarł Rosław Szaybo.

Szaybo urodził się w 1933 roku w Poznaniu. W 1961 roku ukończył studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doświadczenie zdobywał w pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Heneryka Tomaszewskiego. 

Przełomem w jego karierze był wyjazd do Wielkiej Brytanii. W latach 1968-72 pracował jako dyrektor artystyczny agencji reklamowej Young & Rubicam. Spędził cztery lata na stanowisku dyrektora artystycznego CBS Record Great Britain. Zaprojektował wtedy niemal dwa tysiące okładek płyt, w tym dla Eltona Johna, Janis Joplin, Roya Orbisona, Judas Priest i debiutanckiego krążka The Clash. Do historii przeszła jego okładka do płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *