Sabaton może stracić nagrodę Edukatora Publicznego Roku przyznaną przez Szwedzkie Stowarzyszenie Nauki i Edukacji Publicznej.

Szwedzkie Stowarzyszenie Nauki i Edukacji Publicznej (Vetenskap Och Folkbildning) weryfikuje swoją decyzję o uhonorowaniu szwedzkich metalowców z SABATON nagrodą Årets Folkbildare 2022 – Edukatora Publicznego Roku ponieważ okazało się, że w przeszłości zespół wygłosił kilka kontrowersyjnych komentarzy na temat Krymu okupowanego przez Rosję.

Edukator Publiczny Roku to nagroda, która od 1987 roku tradycyjnie jest przyznawana naukowcom, autorom, dziennikarzom i mediom, które wykraczają poza typowe środki edukacji społeczeństwa.

Szwedzkie Stowarzyszenie Nauki i Edukacji Publicznej uhonorowało SABATON ze względu na nietypowy sposób przekazywania wiedzy, jako wyróżniających się na scenie muzycznej dzięki zaangażowaniu w przedstawianie prawdziwych, historycznych relacji z pomocą wykwalifikowanych historyków i ekspertów.

Wspaniale jest otrzymać potwierdzenie, że robisz coś dobrze. To wspaniałe uczucie. Hard rock jest na pierwszym miejscu, ale to wspaniale, że historia również przyciąga uwagę.

– powiedział po przyznaniu nagrody basista i założyciel SABATON, Pär Sundström, kontynuując że on i jego koledzy z zespołu pracują w taki sposób, że najpierw jest pomysł muzyczny, który następnie łączony jest z historycznymi wydarzeniami.

„Dzisiaj w naszej sieci jest wielu ludzi, którzy chętnie udzielą nam informacji, gdybyśmy nie byli pewni czegoś w konkretnejhistorii” – wyjaśnił.

Ogłoszenie o przyznaniu przez SABATON nagrody Edukatora Publicznego Roku nastąpiło zaledwie kilka dni po tym, jak piosenka SABATON „Carolus Rex” została usunięta z playlisty Spotify z muzyką, która będzie reprezentować Szwecję w czasie, gdy kraj ten sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2023 roku.


Utwór SABATON, który był napisany o szwedzkim królu Karolu XII, został usunięty z listy po tym, jak szwedzki rząd został zaalarmowany o występie zespołu na Krymie w 2015 roku, po nielegalnej aneksji przez Rosję. Organizatorem koncertu miał być rosyjski gang motocyklowy Nattvargarna, który jest blisko związany z Władimirem Putinem. Koncert spowodował również, że Szwedzkie Siły Zbrojne zaprzestały współpracy z zespołem dwa lata temu.

„To nie jest coś, co chcielibyśmy kojarzyć ze szwedzką prezydencją” – napisało biuro prasowe rządu szwedzkiej prezydencji UE w e-mailu do Dagens Nyheter.

Szwedzkie Stowarzyszenie Nauki i Edukacji Publicznej początkowo nie było zaskoczone kontrowersjami, a Per Johan Råsmark, który zasiada w zarządzie VOF, powiedział Dagens Nyheter: „Nagrody nie przyznaje się, za bycie perfekcyjnymi osobami lub organizacjami. Nagrodę otrzymuje się za to, co robi jako pedagog publiczny”.
Sundström powiedział Dagens Nyheter we wtorek, że nawet nie wiedział, że SABATON jest na liście odtwarzania Spotify, kiedy powiedziano mu, że „Carolus Rex” został usunięty, dodając, że „nie przywiązuje dużej wagi” do usunięcia SABATONU z listy.

Ogólnie rzecz biorąc, być może trochę niepotrzebne jest tworzenie listy, na której politycy mówią ci, czego słuchać, a czego nie

W wywiadzie udzielonym w 2015 roku w związku z koncertem na Krymie, Pär powiedział, że on i jego koledzy z zespołu SABATON

gramy dla fanów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Byliśmy tam, aby szerzyć naszą muzykę, jak zawsze

Kontrowersje wzbudził artykuł z 2016 roku w Sweden Rock Magazine, w których Sundströma powiedział między innymi, że Krym był wcześniej okupowany przez Ukrainę.

„Jeśli pojedziesz do Sewastopola, prawie nie poczujesz, że oni czują się zajęci – wręcz przeciwnie” – powiedział Sweden Rock. „Od lat są okupowani tylko dlatego, że znaleźli się po złej stronie, kiedy wyznaczano granicę między Związkiem Radzieckim a Ukrainą. Przez te wszystkie lata czuli się jak Rosjanie, ale byli traktowani jak mały skrawek Ukrainy”.

W nowym oświadczeniu dla Dagens Nyheter, Sundström wyjaśnił swoją wypowiedź dla Sweden Rock z 2016 roku, mówiąc:

Moja wypowiedź dotyczyła tego w jaki sposób doświadczyłem sytuacji tam, na miejscu i wrażenia, które zabrałem ze sobą do domu. To, że ktoś najeżdża lub okupuje inny kraj, jest przeciwko prawu międzynarodowemu, które moim zdaniem powinno obowiązywać, zamiast uciekania się do konfliktu zbrojnego, jak to miało miejsce teraz na Ukrainie. Nasz katalog piosenek jest dowodem na to, że walki było dość

Moja wypowiedź dotyczyła tego w jaki sposób doświadczyłem sytuacji tam, a potem na miejscu i wrażenia, które zabrałem ze sobą do domu. To, że ktoś najeżdża lub okupuje inny kraj, jest przeciwko prawu międzynarodowemu, które moim zdaniem powinno obowiązywać, zamiast uciekania się do konfliktu zbrojnego, jak to miało miejsce teraz na Ukrainie. Nasz katalog piosenek jest dowodem na to, że walki było dość

Zapytany, co myśli o dzisiejszych działaniach Rosji na Ukrainie, Pär powiedział Dagens Nyheter: „Nie chcę komentować tego, co myślę o czyichś działaniach w kontekście politycznym. To nie moja rola”. Dodał jednak: „Uważam, że wszystkie wojny są głupie. Śpiewamy o historii, bo mamy nadzieję, że wojna się nie powtórzy. To dość jasno mówi nam o naszej pozycji i miejscu”.

Kiedy Szwedzkie Stowarzyszenie Nauki i Edukacji Publicznej po raz pierwszy ogłosiło, że przyznaje nagrodę firmie SABATON, prezes Pontus Böckman powiedział w oświadczeniu: „SABATON w wyjątkowy sposób łączy swoją pracę artystyczną z edukacją publiczną. W świecie, w którym jesteśmy zalewani fałszywymi wiadomościami i teoriami spiskowymi , sprawdzone informacje są dostarczane z ostatniego miejsca, w którym wielu by się spodziewało — zespołu heavy metalowego”.

Sundström był równie entuzjastycznie nastawiony do nagrody, mówiąc:

Zaczęliśmy rok w najlepszy możliwy sposób. Uwielbiamy tworzyć muzykę i otrzymaliśmy uznanie naszej pracy, ale bycie docenionym za ciężką pracę i wysiłek włożony w tematykę naszych piosenek z taką nagrodą to zupełnie inna sprawa. To zupełnie nowy poziom docenienia, który wiele dla nas znaczy i sprawia, że jesteśmy bardzo zadowoleni. W każdą piosenkę wkładamy wiele godzin pracy ,piszemy i pracujemy ramię w ramię z historykami i naukowcami, aby upewnić się, że to, co przekazujemy światu, jest dokładne i oparte na faktach. To jest coś, za czym stoimy i upewnimy się, że będziemy kontynuować w tym samym duchu.

Dodał:

To, co tworzymy, to nie tylko metal. Tworzymy żywe obrazy wokół narracji z konfliktów na całym świecie i robimy to z neutralnego punktu widzenia. Uważamy, że to fundamentalne, aby te historie nie zbierały kurzu, wyciągamy historię na światło dzienne, aby ludzie mogli uczyć się na podstawie wydarzeń z przeszłości. Chcemy obudzić w naszych słuchaczach pasję do historii i ciekawość. Naprawdę chcę podziękować Szwedzkiemu Stowarzyszeniu Sceptyków za to niesamowite wyróżnienie. To naprawdę zaszczyt.

Od momentu powstania Szwedzkie Stowarzyszenie Nauki i Edukacji Publicznej w 1982 r. głównym celem organizacji jest podnoszenie świadomości opinii publicznej na temat wiedzy i faktów naukowych.

Historycznie w 2014 r. Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu ogłosiła deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu, a następnie Republika Krymu, po przeprowadzeniu kontrowersyjnego referendum, została anektowana przez Rosję w postaci nowo powołanego Krymskiego Okręgu Federalnego Rosji. Ze swojej strony Rada Najwyższa Ukrainy zadeklarowała wprowadzenie na Krymie prawa regulującego życie na terenach okupowanych. Deklaracja niepodległości Krymu i wynikające z niej akty nie zostały uznane przez władze Ukrainy i większość społeczności międzynarodowej.

Źródło: https://www.dn.se/

One thought on “Sabaton może stracić nagrodę Edukatora Publicznego Roku przyznaną przez Szwedzkie Stowarzyszenie Nauki i Edukacji Publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *