Start 16 edycji Drums Fusion 2023 – Fun Lovin’ Criminals gwiazdą koncertu [ZDJĘCIA, RELACJA]

Na scenie festiwalowej DRUMS FUSION 2023 wystąpili Fun Lovin’ Criminals, Fisz, Renata Przemyk, Bisz, Łona, Natalia Grosiak, Radek Radex Łukasiewicz.

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie 16 już edycji festiwalu perkusyjnego w Bydgoszczy. Pierwszy koncert festiwalu to Rytm Rapu i prelegenci oraz uczestnicy marcowej edycji warsztatów Sklejam Słowa, rozpoczęty występem duetu bydgoskiego rapera BISZa i Radka Radexa Łukasiewicza, którzy wykonali „Pokaż mi język”, a późniejszej części koncertu również „Światło wody” i „Potlacz!”.

Zespół towarzyszący projektowi to Kacper Grzanka (trąbka), Andrzej Konieczny (perkusja), Kacper Krupa (saksofon), Patryk Piłasiewicz (bas, kontrabas), Tomasz ŻYŃY Woźniak (gitara, elektronika).

Kolejno na dwa utwory „30 cm” i „Polepiony” scenę przejął Piotr Waglewski czyli Fisz bardzo entuzjastycznie przywitany przez publiczność.

Równocześnie z zabawą w sali bydgoskiego Miejskiego Centrum Kultury zabawa trwała w najlepsze na wolnym powietrzu, w strefie rozrywkowo – gastronomicznej, gdzie na telebimie cały czas transmitowany był koncert, a festiwalowicze zgromadzeni tego dnia w MCK mogli jednocześnie korzystać z atrakcji dla ducha – muzycznie i dla ciała – mając do wyboru zróżnicowane menu i prawdziwie dobre napoje.

Kolejny blok muzyczny należał do uczestników marcowych warsztatów Sklejam Słowa. Występujący to: Sara Kordowska w utworze „Lawy i lampy”, duet Czynniki Pierwsze „Z luzem” oraz Daria Barszczyk Paweł Banaś nastrojowo zamykający prezentację uczestników warsztatów.

Fisz, Renata Przemyk, Bisz, Łona, Natalia Grosiak, Radek Radex Łukasiewicz na Drums Fusion w Bydgoszczy

Bardzo żywo przyjęty został Łona czyli Adam Zieliński raper pochodzący ze Szczecina, po czym na scenie bydgoskiego MCK pojawiła się Natalia Grosiak prezentując piosenki „Tak mi się nie chce” i „Na krzywy ryj” wyśpiewywane wspólnie z publicznością.

Finałem koncertu był bardzo klimatyczny występ Renaty Przemyk, która wykonała „Jakby nie miało być” i „Kochana” w wyjątkowej aranżacji.

FUN LOVIN’ CRIMINALS GWIAZDY XVI edycji DRUMS FUSION.

Na gwiazdy wieczoru niecierpliwie czekali wszyscy, podczas zmiany dekoracji sceny puszczono dobrze znane fanom filmów Tarantino utwory  podkręcające już i tak gorącą atmosferę.

Nieco po 21 na scenę wreszcie wkroczyło nowojorskie trio w składzie Brian Fast Leiser, perkusista Frank Benbini i Naim Cortazzi który uzupełnił skład w 2022 roku po odejściu Huey’a Morgana. Głównym wokalistą obecnie jest od 2021 Brian Fast Leiser.

Ekipa zaczęła mocno – bo za doskonały wstęp do niemal dwugodzinnej imprezy i jednocześnie potężne podbicie dynamiki publiczności posłużył najbardziej znany hit nowojorczyków „Fun Lovin’ Criminals”. Po takim wejściu mogło być już tylko lepiej, równie żywiołowo bawiła się publiczność pod sceną Sali MCK jak i na terenie strefy plenerowej przed telebimem, gdzie zarówno obraz jak i dźwięk podane były perfekcyjnie.

Szalona mieszanka bluesa, jazzu, soulu, hip-hopu i rock’n’rolla wywoływała jeszcze intensywniejsze reakcje zarażając niesamowitą energią. Fast wielokrotnie wspominał, że bardzo lubią grać w Polsce, mają ogromną sympatię do polskich fanów i uwielbiają wracać do naszego kraju na koncerty. Wspomniał też, że w tym roku FLC obchodzi równo trzydzieści lat działalności, co pod koniec koncertu podkreślił wujek Frank „The Rhythm Man” Benbini robiąc pierwszym rzędom szampański prysznic.

 Setlista zbudowana przekrojowo i zróżnicowanie. Po długiej przerwie od ostatniego wydawnictwa, FLC wypuścili we wrześniu zeszłego roku EP-kę „The Roosevelt Sessions” i z tego wydawnictwa w setliście pojawiły się dwie pozycje: „Shake It Loose” oraz „Love Ya Back” w jazzowym klimacie. Nie zabrakło też największych przebojów „Loco” czy „King of New York”. Konwencja artystyczna FLC to mafijni bossowie, piękne kobiety i gangsterskie porachunki i tą konwencją bawią się z przymrużeniem oka i właściwym sobie wdziękiem, z dużą dawką autoironii i swoistego luzu.

Benbini jako perkusista na festiwalu perkusyjnym, po pochwaleniu festiwalu, atmosfery i publiczności, miał swoje pięć minut na solo poprzedzające bisy – a które przeszło w zabawę ze zgromadzonym w sali tłumem podczas wspólnego wyśpiewywania „We Will Rock You” z repertuaru Queen.

Finał koncertu i bisy wykrzyczane przez publiczność to „We The Three”, następnie zapowiedziane przez Benbiniego jako numer specjalnie dla pań nastrojowy „Love Unlimited” oraz energetyczny „Scooby Snacks”. Występ ogromnie żywiołowy, zagrany z dużym luzem, oldschoolowym stylem tak charakterystycznym dla FLC nie zakończył się wraz z wygaszeniem sceny. Jeszcze długo po zakończeniu koncertu rozbawiona publiczność tańczyła na Sali pod klasykę typową dla obrazów Tarantino.

Pozostaje poczekać na tegoroczny album studyjny, który kolejny raz przeniesie słuchaczy z charakterystyczną dla siebie polityczną satyrą i nonszalancją w łączeniu stylów do nostalgicznego Nowego Jorku i kolejny raz zaskoczy dynamiką i eklektycznym stylem.

Lista utworów wykonana podczas koncertu FUN LOVIN’ CRIMINALS w Bydgoszczy

 1. The Fun Lovin’ Criminal
 2. King of New York
 3. The Biz
 4. Too Hot
 5. Get Your Coat
 6. Loco
 7. Bombin’ the L
 8. 10th Street
 9. Shake It Loose
 10. Love Ya Back
 11. Southside
 12. My Sin
 13. Bump
 14. Come Find Yourself
 15. There Was A Time
 16. Blues for Suckers
 17. Smoke 'Em
 18. Big Night Out
 19. BIS: Drums solo „We will rock you”
 20. We The Three
 21. Love Unlimited
 22. Scooby Snacks

16. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION Bydgoszcz, Kujawy/Pomorze potrwa do 3 czerwca

W programie jeszcze wiele muzycznych atrakcji, koncertów i oczywiście w tym bicie Rekordu Guinessa w grze na instrumentach perkusyjnych.

Bijemy kolejny rekord na festiwalu DRUMS FUSION! I to rekord nie byle jaki, bo REKORD GUINNESSA w kategorii „największej liczby osób grających na instrumentach z recyklingu”

Chodźcie 28 maja do Hali Immobile Łuczniczka i wybijcie z nami rytm do piosenki HAKUNA MATATA z filmu „Król lew”.

Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich, najlepiej całymi rodzinami. Można przyjść spontanicznie „z ulicy”, ale Ci, którzy zapiszą się na bicie rekordu wcześniej, mają gwarancję otrzymania gadżetu festiwalowego. A będzie to komplet pałek perkusyjnych z logo festiwalu, który będzie można wypróbować podczas bicia rekordu

DRUMS FUSION 2023 – plan festiwalu

Więcej informacji o festiwalu na naszej stronie

oraz na stronie Organizatora: https://www.drumsfusion.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *