Steel Fest – Stalowy festiwal w Stalowym mieście

Steel Fest to nowy festiwal muzyki metalowej, który odbędzie się w Stalowej Woli pod koniec sierpnia 2023 roku. W ciągu 2 dni (26-27.08.2023) zobaczymy 14 ekip zarówno krajowych jak i zagranicznych. LiveRock.pl obejmuje patronat nad tym wydarzeniem.

Stalowa Wola to hutnicze miasto powstałe w 1938 roku i położone jest na Podkarpaciu, w Kotlinie Sandomierskiej. Miasto od lat posiada rzesze wiernych fanów muzyki metalowej. Stalowa Wola miało również swoje festiwalowe tradycje jakimi niegdyś był festiwal TBG Rock organizowanym w tutejszym MDK. Podczas tego festiwalu laureatami byli min. Corruption, czy stalowowolska Coma.

Steel Fest ma okazje stać się jednym z istotniejszych festiwali w regionie. W przyszłym roku wystąpi 14 zespołów prezentujących style od heavy metal, przez power metal, death metal i black metal.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Moc Cooltury https://www.facebook.com/moccooltury

BILETY: http://steelfest.pl/?post_type=product

LINE UP:

SOBOTA, 26.08.2022:

 • LABYRINTH (Power metal, Włochy)
fot. materiały prasowe

Włoski zespół Labyrinth jako co-headliner zagra 26 sierpnia 2023 roku podczas Steel Fest. Zespół gra power metal i należy do europejskiej czołówki tego gatunku. Labyrinth wydał dziewięć album, a płyta „Return to heavy denied” jest wymieniana w dziesiątce powermetalowych płyt wszechczasów. Aktualnie członkami zespołu są: Andrea Cantarelli (gitara), Carlo Andrea Magnani (gitara), Roberto Tiranti (wokal), Oleg Smirnoff (keyboard), Matt Peruzzi (perkusja), Nik Mazzucconi (bass).

www: https://labyrinthmusic.it/
Facebook: http://www.facebook.com/labyrinthitaly
Instagram: https://www.instagram.com/labyrinthitaly

 • GRZEGORZ KUPCZYK & CETI (Heavy metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Legenda polskiego metalu Grzegorz Kupczyk podczas pierwszej edycji metalowego festiwalu Steel Fest – 26 sierpnia 2023 roku. Wokalista Grzegorz Kupczyk (Turbo, CETI, Non Iron), razem z zespołem CETI zagra największe hity i przeboje z 40 lat swojej kariery scenicznej jak i całej dyskografii zespołu CETI. Zespół specjalnie na ten występ przygotuje liczne niespodzianki muzyczne. Obecny skład zespołu: Grzegorz Kupczyk (wokal), Bartek Sadura (gitara), Tomasz Targosz (bass), Piotr Szpalik (perkusja).

www: http://ceti-gk.com/
Facebook: https://www.facebook.com/CETIband

 • DRAGONHAMMER (Power metal, Włochy)
fot. materiały prasowe

Zespół DragonhammeR to włoski przedstawiciel grający melodyjny power metal. Formacja powstała w 1999 roku i ma na koncie wydawnictwa: demo „Age Of Glory” z 2000 roku, oraz albumy „Blood Of The Dragon” z 2001, „Time For Expiation” z 2004, „The X Experiment” z 2013, „Obscurity” z 2017, oraz ostatni album „Second Life” wydany w 2022 roku. Zespół tworzą Giulio Cattivera (keyboards), Gaetano Amodio (bass), Flavio Cicconi (gitara), Alessandro Mancini (gitara), Mattia Fagiolo (wokal), Marco Berrettoni (perkusja).

www: https://www.dragonhammer.com/
Facebook: https://www.facebook.com/dragonhammer.official
Instagram: https://www.instagram.com/dragonhammerofficial/

 • IRONBOUND (Heavy metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Pochodzący z Rybnika zespół IRONBOUND został założony w 2014 roku. Swoją twórczością nawiązuje do nurtu New Wave Of British Heavy Metal, ale pomimo oczywistych powiązań do klasyki gatunku Ironbound posiada swój własny klimat. Zespół w dalszym ciągu promuje wydany wiosną 2021 roku debiutancki album „The Lightbringer”, który zebrał doskonałe oceny w Polsce oraz na świecie, a pierwszy nakład CD wyprzedał się w ciągu kilku miesięcy. Zespół ma na swoim koncie występy na Słowacji, w Czechach, czy w Niemczech, w tym na kultowym festiwalu Headbangers Open Air, jak również koncerty w Polsce u boku m.in. Holy Mother, Riot City, Crystal Viper, czy Airforce. Aktualnie zespół przygotowuje materiał na drugi album. Skład zespołu: Zbigniew Bizoń (bass), Adam Całka (perkusja), Michał Halamoda (gitara), Krzysztof Całka (gitara), Łukasz Krauze (wokal).

Facebook: https://www.facebook.com/ironboundpl
Instagram: https://www.instagram.com/ironbound_pl

 • JAGUAR (Heavy metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Jaguar powstał w Gdańsku w 1984 roku. ️Zespół zadebiutował w tym samym roku na festiwalu w Jarocinie, obok takich formacji jak KAT, Moskwa czy Siekiera. Udział w tym wydarzeniu zakończył się ogromnym sukcesem grupy, która została zakwalifikowana do „Złotej ósemki festiwalu”. Rok 1985 to kolejne udane występy w całej Polsce, m.in. ponownie na festiwalu w Jarocinie. Warto odnotować, że w kwietniu 1986 r. Jaguar wystąpił podczas pierwszej Metalmanii w katowickim Spodku, razem z tak znanymi metalowymi zespołami jak choćby: KAT, Turbo, Vader, Dragon. Do sukcesów Jaguara należy też zaliczyć wspólne koncerty z TSA, Lady Pank i Dżem. W 1987 roku zespół na wiele lat zawiesił swoją działalność. W 2022 roku Jaguar sensacyjnie powrócił do regularnego grania koncertów po 35 latach przerwy, i to w niemal oryginalnym składzie z lat 80-tych. Aktualny skład zespołu to: Dariusz Grzechnik (perkusja), Jerzy Rębisz (gitara), Robert Miszkin (gitara), Grzegorz Martyński (bas), Mariusz Juriewicz (wokal)

Facebook: https://www.facebook.com/Jaguar.official.profile

 • SHADOW WARRIOR (Heavy Metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Shadow Warrior to lubelska formacja heavy metalowa założona w 2019 roku. Zespół zadebiutował EP-ką „Return of the Shadow Warrior” która z miejsca stała się hitem. Pierwszy nakład wyprzedał się w zaledwie dwa tygodnie, a chwilę później zespołem zaopiekowała się Japońska wytwórnia Spiritual Beast, która zadbała o profesjonalne wznowienie tytułu. Wydany w 2020 roku pełny longplay „Cyberblade” znowu wstrząsnął Krajem Kwitnącej Wiśni, plasując się na drugim miejscu sprzedaży w kategorii hard’n’heavy – wyżej było tylko najnowsze wydawnictwo AC/DC. Rok później zespół wziął udział w akcji charytatywnej na rzecz byłego wokalisty Iron Maiden, Paula Di’Anno i wydał siedmiocalowy picture disc „The Beast Is Prowling Again”, z którego cały dochód został przekazany Paulowi. Muzycznie Shadow Warrior to ukłon w stronę takich zespołów jak Warlock, Accept, Iron Maiden czy Loudness – balansujący na granicy hard rocka i heavy metalu, melodyjny monument z kobiecym wokalem.

Facebook: https://www.facebook.com/ShadowWarriorPL

NIEDZIELA, 27.08.2023:

 • HATE (Black metal, Polska)
fot. Daniel Rusilowicz

Hate to polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja „Quacka” Kułakowskiego, basisty Marcina „Martina” Russaka oraz perkusisty Piotra „Mittloffa” Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2015 roku skład Hate współtworzą perkusista Paweł „Pavulon” Jaroszewicz oraz muzycy koncertowi – gitarzysta Dominik „Domin” Prykiel i basista Piotr „Kain” Kołakowski. Formacja przez niemal piętnaście lat działalności pozostawała w artystycznym podziemiu, stylistycznie nawiązywała wówczas do dokonań amerykańskiego zespołu Deicide. Grupa Hate zyskała na popularności po wydanym w 2005 roku albumie Anaclasis – A Haunting Gospel of Malice & Hatred poszerzając jednocześnie formułę prezentowanej muzyki o wpływy black i industrial metalu. Byli i obecni członkowie grupy utworzyli lub współtworzyli liczne zespoły i projekty poboczne, m.in. takie jak: Mothernight, Pyorrhoea, Devilyn, Riverside, Imperator, Saltus, czy Naumachia.

Facebook: https://www.facebook.com/HATEOFFICIAL
Instagram: https://www.instagram.com/Hateofficial

 • TRAUMA (Death metal, Polska)
fot. materiały prasowe

To jedna z najbardziej doświadczonych polskich formacji death metalowych. Rozpoczęła swoją działalność w maju 1988 roku jako Thanatos. Z tego okresu pochodzą dwie taśmy demo, dzięki którym ten elbląski zespół zaczął być coraz częściej wymieniany w gronie liderów rodzimej sceny podziemnej. Wiosną 1992 roku zapadła decyzja o zmianie nazwy na Trauma i pod tym szyldem zespół nieprzerwanie funkcjonuje aż do dziś. Na przestrzeni ponad trzech dekad działalności Trauma wydała osiem studyjnych, płyt, jeden album koncertowy, dwa mini albumy, jeden split, oraz płytę o charakterze retrospektywnym, na którym znalazły się dwa wydawnictwa zespołu pochodzące z różnych okresów działalności. Na przestrzeni prawie już 35 lat istnienia zespołu, Trauma zagrała mnóstwo koncertów u boku gwiazd metalu z całego świata. Koncertowała z powodzeniem na prestiżowych trasach koncertowych jak i festiwalach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Występowała w wielkich halach koncertowych, jak i w małych klubach zbierając całymi latami doświadczenie i obycie scenicznie. Płyty zespołu recenzowane były przez najbardziej prestiżowe i uznane periodyki na świecie poświęcone muzyce metalowej. Trauma to grupa pasjonatów oddanych bez reszty muzyce i scenie ekstremalnej, którzy mimo tak wielu lat grania wciąż bawią się tym co robią i widać to bezapelacyjnie na ich koncertach. Obecny skład zespołu: Arkadiusz Sinica (perkusja), Jarosław Misterkiewicz (gitara), Artur Chudewniak (wokal).

www: http://www.traumaofficial.com/
Facebook: https://www.facebook.com/TraumaOfficialPage

 • DRAGON (Thrash metal / Death metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Dragon to polska grupa muzyczna wykonująca thrash metal z wpływami death metalu. Powstała w 1984 roku w Katowicach. Pierwszy znaczący koncert zespołu odbył sie podczas pierwszej edycji Metalmania w 1986 roku, który okazał się wielkim sukcesem co skutkowąło podpisaniem kontraktu z Metal Mind Records. Kolejne lata to zmiany składu zespołu. Dragon wział udział w wielu festiwalach, oraz koncertach. Występował u boku takich zespołów jak Death, Kreator, Morbid Angel,Exumer, Nasty Savage czy Grave. W 2000 roku zespół został rozwiązany. W 2016 grupa została reaktywowana. Album ma na koncei takie wydawnictwa jak: „Metal Invasion” z 1987 (split z Wolf Spider), Metalmania ’87 (split z Wolf Spider), „Horde of Gog” wersja anglojęzyczna z 1989, „Horda Goga” wersja polskojęzyczna z 1990, „Fallen Angel” wresja anglojęzyczna z 1990, „Fallen Angel” wresja polskojęzyczna z 1991 roku, „Scream of Death”z 1991, „Sacrifice” z 1994, „Twarze” z 1999, oraz statnia płyta „Arcydzieło zagłady” z 2021. Obecny skład zespołu to: Mikołaj Toczko (perkusja), Krzysztof Oset (bass), Jarosław Gronowski (gitara), Adrian Frelich (wokal).

Facebook: http://www.facebook.com/DragonPolska

 • MOYRA (Melodic Death metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Zespół Moyra założony w 2017r. przez Margo Szkoda-Hreczuch, jest to dziecko doświadczeń wielu lat, które musiało powstać by stworzyć coś nowego i świeżego na polskiej scenie metalowej. Muzyka Moyry to melodyjny death metal, choć muzycy nie uciekają od eksperymentowania i bardzo dobrze radzą sobie z łączeniem różnych klimatów, aby wszystko idealnie pozostało spójne ale także ciekawe dla obecnych i przyszłych odbiorców. Tematyka jaką zajmuje się zespół to przede wszystkim samo życie połączone idealnie z symboliką mitycznych Moyr – owe boginie sprawowały władzę nad życiem ludzkim ale także nad boskim. To one tkały nici życia i wyznaczały drogę życiową. Obecnie pod postacią Moyry zespół prezentuje solidną dawkę energetycznej muzyki która niesie za sobą przekaz, opowiadając o losach i problemach z perspektywy jednego człowieka jak i całego świata, nie zapominając przy tym o wielkiej sile natury, bez której ludzkość nie miała by sensu istnienia. Moyra ma na koncie wiele zagranych koncertów i sukcesów m.in. zagranie na PolandRock, Festiwal uwolnić muzykę razem z Vader i Rotting Christ, Książ Rock Zone u boku Kat&Roman Kostrzewski. Na początku roku 2020 wryuszyli w swoją pierwszą headllinerską trasę Strorm of Fate po Polsce, którą przerwała sytuacja związana z koronawirusem. Muzycy reaktywowali część trasy na wrzesień. W 2022 roku wyruszyli na kolejną, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem trasę koncertową pod nazwą „The Metal Witches Poland Tour”.

www: https://moyraband.com/
Facebook: https://www.facebook.com/MOYRAPL
Instagtam: https://www.instagram.com/moyra_official

 • SPHERE (Death metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Sphere powstało w 2002 roku jako twór głęboko osadzony w death metalowej tradycji i takim zespołem pozostał. Muzyka formacji osadzona jest w starej szkole brutalnego i agresywnego death metalu. Po nielicznych zmianach w składzie zespół nagrał w 2004r. demo „Spiritual Dope”, które zostało entuzjastycznie przyjęte przez metalowe podziemie. Następnie w 2006r. zespół wszedł do ZED Studio w Olkuszu aby nagrać swój debiut “Damned Souls Rituals” pod czujnym okiem Tomka Zalewskiego. Dzięki debiutowi zespół zagrał szereg koncertów między innymi na Metalmanii 2007 oraz jako support dla Vital Remains czy Master. Trzy lata później ponownie w olkuskim ZED Studio powstaje rewolucyjny album „Homo Hereticus”, który jest kontynuacją drogi obranej przez formację. „Homo Hereticus” to death metal w czystej postaci, czerpiący garściami ze starej szkoły death metalu, nie stroniący jednak od nowoczesnego spojrzenia na gatunek, posiadający w sobie piekielną dawkę masywnego groove czyniącego album bardzo przejrzystym, przebojowym i nośnym. Promując materiał zespół zagrał szereg koncertów między innymi przed Cannibal Corpse czy mini traskę w Irlandii Północnej. W 2015r w Heinrich House nagrana została ostatnia płyta „Mindless Mass”, wydana przez Deformeathing Prod. Promocja płyty objęła 32 koncerty w 2015 i 2016r między innymi z takimi tuzami jak Cattle Decapitation, Disgorge, Cryptopsy, Obituary, Hour of Penance. W październiku 2021r. po paru zmianach w składzie zespół wszedł do Janos Studio aby nagrać czwartą płytę zatytułowaną „Blood Era”. Nowa płyta została wydana 6 maja 2022r. i ukazała się pod szyldem Deformeathing Production. Na płycie zaprezentuje się ponadto dwóch gości. Jednym z nich jest Damien Boynton znany przede wszystkim z występów z Vital Remains między innymi na dvd z Metalmanii 2007. Drugim jest nie kto inny jak Dave Suzuki czyli motor napędowy Vital Remains a obecnie Churchburn. Skład: Th0rn (Perkusja), Xan (Gitara), ReGore (Bass), Paul (Gitara) V (Wokal).

www: http://www.damnedsphere.pl/
Facebook: www.facebook.com/sphereband

 • MADVICE (Death metal, Włochy)
fot. materiały prasowe

Madvice to włoska grupa, której początki sięgają 2016 roku. Założycielami są Maddalena Bellini i Raffaele Lanzuise – gitarzystka i basista Nameless Cry oraz Asator – były wokalista STR8 i Phalenae.
W 2018 roku nakładem Time To Kill Records ukazał się debiutancki album „Everything Comes to the End”. Do zespołu dołączył perkusista Marco Moretti (Felon, Enkymosis) i ekipa mogła zacząć grać koncerty. Dzięki dobremu przyjęciu debiutu przez prasę i publikę MADVICE kolejne dwa lata spędził w trasie.
Koncertowe wojaże przerwała w 2020 roku pandemia. Zespół poświęcił więc czas na komponowanie i nagrywanie nowego albumu. „Under the Burning Sky” który ukazał się wiosną 2022 roku nakładem Nova Era Records.
Muzyka Madvice to death metal z melodyjnymi partiami i potężnymi riffami. Zespół miał już okazję występować przed polską publicznością. W październiku 2019 roku zagrali w Krakowie i… Stalowej Woli. Teraz, po czterech latach powrócą do „stalowego miasta”, aby 27 sierpnia zaprezentować materiał z ostatniej płyty.

Facebook: www.facebook.com/madviceband
Instagram: https://www.instagram.com/madvice_band

 • HELLHAIM (Heavy metal, Polska)
fot. materiały prasowe

Hellhaim to enigmatyczny projekt zrzeszający muzyków różniących się wiekiem, doświadczeniem muzycznym, a przede wszystkim osobowością, tworzący muzykę wymykającą się jednoznacznej kategoryzacji. Trzy bardzo dobrze przyjęte wydawnictwa, zwłaszcza pełny album „Slaves of Apocalypse” z 2017 roku oraz całkiem świeży, wydany w maju 2022 „Let the Dead Not Lose Hope”, ugruntowały pozycję kapeli na scenie solidnego heavy metalu. A ten, połączony z elementami rock’n’rolla, thrashu oraz „klimatów” dał w efekcie trudny do sklasyfikowania miks chorych fascynacji dźwiękami, które sami muzycy określają jako „extreme heavy metal”. Fani są zgodni, że każdy koncert ekipy to prawdziwie bezkompromisowe i energetyczne wydarzenie, w którym wysokooktanowy thrash miesza się z melodyką zaodrzańskiego heavy metalu. To także show, które wywołuje skrajne emocje. Skład zespołu to: Albert Żółtowski (gitara), Piotr Konicki (gitara), Piotr Omelańczuk (bass), Mariusz Drzewicz (wokal), oraz Jaro Kaczmarczyk (perkusja).

www: https://hellhaim.pl/
Facebook: www.facebook.com/HELLHAIM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *