Szwedzi z Lucifer powracają z piątym albumem studyjnym

Szwedzcy heavy rockowcy Lucifer opublikowali „Lucifer V”, Krążek ukazał się 26 stycznia nakładem wytwórni Nuclear Blast Records z charakterystycznym melodyjnym i kuszącym głosem piosenkarki Johanny Sadonis.

Po setkach koncertów, w tym doskonałych występach u boku Ghost w 2023 roku, Szwedzi publikują wydawnitwo już okrzyknięte jednym najlepszych kawałków hard rocka 2024 roku! Najnowsza płyta Lucifer jest pełna dumy i zagłady. Głos Johanny Platow Andersson jak zwykle jest gwiazdą, ale zespół naprawdę w świetny sposób wnosi zadymione heavy metalowe rytmy. To byłaby świetna wiadomość dla zespołów, które z niecierpliwością czekają na kolejną płytę Ghost

Lucifer opublikował w całości do odsłuchu nowy album Lucifer V. 

Od momentu powstania w 2014 roku, zespół Lucifer pod wodzą charyzmatycznej wokalistki Johanny Sadonis opublikował cztery świetne płyty długogrające, a także wiele singli przesyconych hard rockowym brzmieniem z lat 70-tych, proto heavy metalem, doomem i occult rockiem, mocno inspirowanych twórczością Black Sabbath, Pentagram czy Blue Oyster Cult.

Lucifer tzostał założony w Berlinie w 2014 roku przez frontmankę Johannę Sadonis. Po kilku zmianach w składzie wokalistka Sadonis pozostaje jedynym stałym członkiem, a obecny skład obejmuje perkusistę Nicke Anderssona, gitarzystów Martina Nordina i Linusa Björklunda oraz basistę Haralda Göthblada. Obecnie zespół bazę ma w Sztokholmie, a członkami są Szwedzi, za wyjątkiem Sadonis.

Zespół ma na swoim koncie ponad 200 koncertów w Europie, Japonii, Ameryce Północnej i Południowej, w tym występy na największych festiwalach, takich jak KISS Kruise, Psycho Las Vegas, Hellfest, Wacken, Mystic Festival i wiele innych. Lucifer był dwukrotnie nominowany do szwedzkiej nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy album hardrockowy/metalowy”. 26 stycznia 2024 ukaże się nowy, piąty studyjny album zespołu, zatytułowany „Lucifer V” – już teraz określany jako najlepszy w ich dotychczasowej karierze. Na krążku nie zabraknie wszystkich elementów znanych z poprzednich albumów zespołu: elektryzującego ciężaru rock and rolla, świetnych, nawiedzonych melodii, miażdżących riffów i przede wszystkim niesamowitych wokali i tekstów Johanny Sadonis. Fani retro grania będą w piekłowzięci.

Muzycznie i fizycznie styl Lucyfera jest retro, inspirowany latami 60. i 70. XX wieku. Zarówno Sadonis, jak i Andersson uważają, że „gładkie i dopracowane” brzmienie nowoczesnych technik nagraniowych jest gorsze od muzyki z tamtych dekad. Mówiąc o pierwszym albumie, Sadonis powiedziała, że został on nagrany na żywo przy użyciu sprzętu analogowego, więc „słychać drobne wady. Nie jest on nadprodukowany, ponieważ odebrałoby mu to życie”.

Sadonis przywiązuje szczególną wagę do oprawy wizualnej, mówiąc: „Podoba mi się prezentacja zespołu i myślę, że częścią rytuału jest przekazanie przesłania muzyki. Jest to przeznaczone dla wszystkich zmysłów, mózgu, uszu, oczu, wszystkiego.”

Lucifer – „Lucifer V” 2024 lista utworów

1 Fallen Angel
2 At The Mortuary
3 Riding Reaper
4 Slow Dance In A Crypt
5 A Coffin Has No Silver Lining
6 Maculate Heart
7 The Dead Don’t Speak
8 Strange Sister
9 Nothing Left To Lose But My Life

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *