The Beatles. Powrót legendy po czterech dekadach

Dzisiejszy dzień przyniósł fanom The Beatles niezapomniane emocje. Po ponad czterdziestu latach od śmierci Johna Lennona, światło dzienne ujrzał ostatni utwór zespołu – „Now and Then”. Premiera singla, której towarzyszyła ogromna fala entuzjazmu, odbyła się dokładnie o 15:00 czasu polskiego.

Historia utworu „Now and Then” sięga lat 70., kiedy to Lennon nagrał demo tego utworu w swoim nowojorskim mieszkaniu. Piosenka pozostała niedokończona aż do 1994 roku, kiedy to Yoko Ono Lennon przekazała nagranie trzem pozostałym członkom zespołu. Wspólnie z producentem Jeffem Lynnem, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr rozpoczęli prace nad ukończeniem utworu. Niestety, technologiczne ograniczenia tamtych czasów uniemożliwiły oddzielenie ścieżki wokalnej i pianina Johna, co było niezbędne do dokończenia piosenki. Utwór trafił do szuflady z nadzieją, że kiedyś technologia pozwoli na jego ukończenie.

The Beatles „Now and Then”. Dziś premiera

I tak się też stało. W 2021 roku, dzięki technologii opracowanej przez ekipę Petera Jacksona podczas prac nad serialem „The Beatles: Get Back„, udało się oddzielić wokal od instrumentów w demówce Lennona. W 2022 roku Paul i Ringo podjęli się zadania dokończenia utworu. Wspólnie z Gilesem Martinem, synem zmarłego producenta zespołu, George’a Martina, dodali do utworu nowe partie instrumentów, zachowując jednocześnie oryginalny wokal Johna.

Zobacz również: Wspomnienie o muzykach którzy odeszli w 2023 roku

Singlel „Now and Then” wydany 2 listopada 2023 nakładem Apple Corps Ltd./Capitol/Universal Music to połączenie starego z nowym. Na stronie B singla znalazł się debiutancki utwór The Beatles z 1962 roku – „Love Me Do„. Obie piosenki zostały zmiksowane w stereo i Dolby Atmos, a teledysk do „Now and Then” będzie miał premierę już jutro o godzinie 14:00. Autorem okładki singla jest znany artysta Ed Ruscha.

10 listopada, do sprzedaży trafią także reedycje dwóch kompilacji The Beatles: „The Red Album” i „The Blue Album„, które od lat są uznawane za najlepsze wprowadzenie do twórczości zespołu. Reedycje będą zawierać dodatkowe utwory, nowe miksy stereo i Dolby Atmos, a także nowe eseje napisane przez dziennikarza Johna Harrisa. „Love Me Do” ze strony B najnowszego singla promować będzie kompilację „czerwoną”, czyli „1962-66”, a „Now And Then” kompilację „niebieską” czyli „1967-70”.

Now and Then” to wyjątkowy utwór, który łączy pokolenia fanów The Beatles i po raz kolejny udowadnia, że muzyka zespołu jest ponadczasowa. To także dowód na to, że kreatywność i pasja do muzyki nie mają granic, a The Beatles wciąż potrafią zaskakiwać i inspirować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *