WIJ i Narbo Dacal na wspólnej trasie na początku 2024 roku!

WIJ i Narbo Dacal na wspólnej trasie na początku 2024 roku! Oba zespoły wyruszą w Polskę na trzynaście koncertów, podczas których będą promować swoje najnowsze wydawnictwa, oba wydane nakładem Piranha Music

PIRANHA MUSIC PREZENTUJE: Po świetnie przyjętym debiutanckim albumie oraz EPce „Przeklęte Wody”, Wij nie zwalnia tempa i rusza ponownie w Polskę, tym razem promując swoje najnowsze dzieło zatytułowane „Przestwór”! Na trasie składającej się z trzynastu koncertów zespołowi towarzyszyć będzie krakowskie trio Narbo Dacal, które również wyruszy w kraj z niedawno wydanym, debiutanckim albumem „Elysium Now”. W wybranych miastach wsparcie zapewnią goście specjalni, którzy ogłoszeni zostaną wkrótce.

WIJ (rock&roll, doom metal)

Wij to czarujący Frankenstein zrodzony z eklektycznych muzycznych gustów tria rozsianego na trzy strony polski. Gitara barytonowa Palca pełniąca, jednocześnie z główną, funkcję basu, orze słuchacza ciężkimi riffami, w których czujne ucho odnajdzie ślady wielu metalowych i hard rockowych gatunków z lat 70. 80. i 90. Nie jest to jednak granie retro, tylko gorąca zupa ugotowana na pożywnych inspiracjach. Wokal Tui Szmaragd uosabia znany bon mot Toma Waitsa o „pięknych melodiach mówiących o potwornych rzeczach”. Solidnie ukształtowany głos pozwala jej swobodnie i wyraziście prowadzić zawiłe opowieści. Najświeższy nabytek zespołu to perkusista Bob, który na dotychczasową, niemal punkową moc bębnów Wija nakłada nową jakość precyzji. Najnowszy album „Przestwór” (2023, Piranha Music) pokazuje inne niż dotychczas oblicze Wija — organiczne, autorskie podejście do brzmienia i kompozycji. Prócz bogatej warstwy muzycznej, mocną stroną Wija są teksty Tui Szmaragd, które za pośrednictwem dawnych legend, opowieści o dziwnych stworzeniach, wyklętych zakątkach kosmosu, czy wypaczonych magią królestwach, odsłaniają ciemne i grząskie zapadliska ludzkiego umysłu.

Czytaj także: Wij zapowiada EPkę „Przeklęte wody” i nowy singiel

NARBO DACAL (progressive metal, doom, folk)

Zespół z Krakowa w którego skład wchodzą Eliza (wokal i bas), Bartek (perkusja) i Drut (gitara). Ich niezbyt łatwa do określenia twórczość oscyluje gdzieś pomiędzy doom metalem, a metalem progresywnym, czerpiąc jednocześnie z wielu innych gatunków, takich jak m.in. folk, sludge czy nawet black metal.

Czytaj także: Narbo Dacal. Co wspólnego ma „Elysium Now” z „Czasem Apokalipsy” Coppoli [WYWIAD]

Rozpocząwszy swoją przygodę w czerwcu 2020, weszli we wrześniu 2021 do krakowskiego studia No Solace prowadzonego przez M. (Mgła, Kriegsmaschine), by nagrać debiutancką EP-kę – wydaną w styczniu 2022 przez Piranha Music. Po zagraniu kilkunastu koncertów w 2022 roku (festiwale Summer Dying Loud, Castle Party, Great September, supportowanie amerykańskiego Coven, trasy z zespołami Angrrsth, Gorycz, Hydra, Las Trumien) zespół wszedł ponownie do studia No Solace. Efektem współpracy z M. jest pełnowymiarowa płyta “Elysium Now“, wydana w listopadzie 2023, znów przez Piranha Music.

Czytaj także: Narbo Dacal „Elysium Now” [RECENZJA]

Szczegóły trasy WIJ i NARBO DACAL 2024

12.01 • Warszawa, Hydrozagadka
13.01 • Olsztyn, Scena Zgrzyt
14.01 • Łódź, Przestrzeń
01.02 • Rzeszów, Undergroud
02.02 • Lublin, Kultowa
03.02 • Bielsko-Biała, Stolarnia
16.02 • Wrocław, Liverpool
17.02 • Kraków, Alchemia
18.02 • Katowice, Music Hub
29.02 • Gdańsk, Drizzly Grizzly
01.03 • Słupsk, Motor Rock Pub
02.03 • Poznań, Pod Minogą
04.03 • Toruń, NRD

Czytaj także: Narbo Dacal – Premiera drugiego singla z debiutanckiego albumu „Elysium Now”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *