Wspomnienie o muzykach którzy odeszli w 2023 roku.

Wszystkich Świętych to okazja, by wspomnieć artystów, muzyków, twórców i osoby związane z branżą muzyczną, którzy zmarli w 2023 roku.

Niestety świat muzyczny stracił wiele wspaniałych osobowości — wybitnych instrumentalistów, gwiazd i tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii muzyki. W 2023 roku pożegnaliśmy wielu wybitnych artystów, ludzi kultury i dziennikarzy muzycznych. Przypominamy więc muzyków, którzy zmarli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

14 listopada 2022 odszedł Jerzy Połomski, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów miał 89 lat.

25 listopada 2022 zmarła Irene Cara amerykańska wokalistka, kompozytorka, aktorka oraz pianistka, zyskała rozgłos dzięki sukcesom singli „Fame” „Flashdance… What a Feeling” 2022.

11 grudnia 2022 odszedł Angelo Badalamenti kompozytor m.in. ścieżki dźwiękowej do „Twin Peaks”, miał 85 lat. Znany z tworzenia muzyki do filmów Davida Lyncha, artysta był jednym z autorów sukcesu jakie osiągały filmy reżysera.

1 stycznia 2023 zmarł jeden z pierwszych członków Earth, Wind & Fire – Fred White amerykański muzyk i autor tekstów.

10 stycznia 2023 w wieku 78 lat zmarł Jeff Beck (The Yardbirds) jeden z najlepszych gitarzystów świata i legenda brytyjskiej sceny. Beck należał do panteonu najważniejszych gitarzystów rockowych późnych lat 60., obok takich sław jak Eric Clapton, Jimmy Page i Jimi Hendrix. Beck zdobył osiem nagród Grammy i dwukrotnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame – raz z zespołem Yardbirds w 1992 i ponownie jako artysta solowy w 2009 roku.

12 stycznia 2023 w wieku 54 lat zmarła Lisa Marie Presley. Była jedynym dzieckiem króla rock and rolla. Jako wokalistka wydała trzy albumy, z których największą popularnością cieszył się debiutancki „To Whom It May Concern” z 2003 roku (piąte miejsce na liście „Billboardu”).

15 stycznia 2023 odszedł Marek Gaszyński dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek, wśród nich „Snu o Warszawie”, twórca książek o tematyce muzycznej. Miał 83 lata.

18 stycznia 2023 zmarł David Crosby amerykański muzyk folkowy znany ze występów w zespołach Byrds i Crosby, Stills and Nash, Nash & Young oraz z kariery solowej. Był jednym z pionierów kalifornijskiej odmiany folk rocka, opartej na akustycznym brzmieniu i wielogłosowych harmoniach wokalnych.

8 lutego 2023  Burt Bacharach gigant muzyki popularnej i genialny kompozytor zmarł w wieku 94 lat. „Walk on By”, „Raindrops Keep Fallin’ on My Head”, „I Just Don’t Know What to Do with Myself” – to tylko trzy spośród dziesiątek niezapomnianych przebojów, jakie pozostawił po sobie Burt Bacharach.

2 marca w wieku 89 lat zmarł Wayne Shorter, jeden z najważniejszych artystów jazzu. W trakcie trwającej blisko 70 lat kariery zasłynął nie tylko jako solista, ale też filar The Jazz Messengers, kwintetu Milesa Davisa oraz Weather Report.

5 marca 2023 zmarł w wieku 71 lat Gary Rossington, członek założyciel słynnego w latach 70. amerykańskiego zespołu rockowego Lynyrd Skynyrd.

7 kwietnia 2023 odszedł Ian Bairnson szkocki muzyk, najbardziej znanym jako jeden z głównych członków Alan Parsons Project, gitarzysta zespołu Pilot oraz współpracownik Kate Bush. Był multiinstrumentalistą, grał na saksofonie i klawiszach, choć najbardziej znany był jako gitarzysta,  który wolał dźwięk sześciopensówki od plektronu.

07 kwietnia 2023 Guy Bailey gitarzysta i współzałożyciel brytyjskiej glamrockowej grupy The Quireboys, był współtwórcą największych sukcesów zespołu. Lider zdradził, że razem z gitarzystą pracował nad nowymi piosenkami. Spike dodał, że zgodnie z życzeniem zmarłego przyjaciela z pozostałymi kolegami dokończy te utwory i wyda je jeszcze w tym roku jako nowy album The Quireboys.

07 kwietnia 2023 wieloletni gitarzysta słynnego zespołu ABBA Lasse Wellander, zmarł w wieku 70 lat, muzyk chorował na raka. W latach 1975-1981, czyli w okresie największej popularności szwedzkiej grupy, Wellander wraz z innymi jej członkami stworzył sześć hitowych albumów.

06 kwietnia 2023 Nora Forster (Sex Pistols) niemiecko-brytyjska promotorka muzyki, współpracownik wydawnictw, pod koniec lat 60. pracowała w Niemczech Zachodnich z Jimim Hendrixem, Wishbone Ash i Yes. W Londynie pomagała finansowo punkowym zespołom The Slits, Sex Pistols i The Clash.

Tina Turner kadr z wideo
Tina Turner kadr z wideo

24 maja 2023 w wieku 83 lat po długiej chorobie zmarła Królowa Rock’n Rolla ikona pop kultury Tina Turner  Według prezydenta USA Joe Bidena, była to artystka, której jeden na pokolenie talent zamienił na zawsze amerykańską muzykę. Tina Turner podczas swojej kariery sprzedała ponad 100 mln płyt. Piosenkarka w 2009 roku ogłosiła przejście na emeryturę. W najcięższych dla siebie czasach, gdy utraciła kontrakt płytowy, w grudniu 1981 r. wystąpiła w skandalicznych warunkach na warszawskim Torwarze. W 2000 r., już jako wielka gwiazda, powróciła do Polski i dała imponujący show na terenie wyścigów w Sopocie.

Czytaj także: Tina Turner nie żyje. Piosenkarka zmarła w wielu 83 lat

24 maja był czarnym dniem w historii amerykańskiej muzyki nie tylko z powodu śmierci Tiny Turner. Tego dnia zmarł też Bill Lee, amerykański kontrabasista i basista jazzowy, kompozytor, który jako muzyk sesyjny grał m.in. razem z Bobem Dylanem i Dukiem Ellingtonem. Komponował też ścieżkę dźwiękową do filmów swojego syna, Spike’a Lee. Artysta miał 94 lata.

23 maja 2023 odszedł Sheldon Reynolds był amerykańskim gitarzystą, piosenkarzem i autorem tekstów. Był członkiem zespołów Sun, The Commodores i Earth, Wind & Fire

22 maja 2023 zmarł brytyjski muzyk Chas Newby, który przez krótki czas był basistą Beatlesów na kilku koncertach w grudniu 1960 roku, podczas gdy Stuart Sutcliffe wciąż przebywał w Hamburgu

19 maja 2023 Andy Rourke były basista kultowej formacji The Smiths od 1982 do 1986 roku zmarł na raka trzustki w wieku 59 lat. Wiadomość o śmierci kolegi z nieistniejącego już zespołu przekazał Johnny Marr. „Przez tych, którzy go znali, Andy zostanie zapamiętany jako życzliwa i piękna dusza, a przez fanów jako wybitnie utalentowany muzyk” – napisał w mediach społecznościowych gitarzysta. Współtworzył też z Dolores O’Riordan (The Cranberries) zespół D.A.R.K., który wydał album „Science Agrees” (2016). Zagrał ponadto gościnnie na płytach takich grup jak The Pretenders czy Killing Joke, a także na solowych albumach Morrisseya.

23 czerwca 2023 Lee Rauch (Megadeth) amerykański perkusista, który swoją karierę zaczynał pod egidą Megadeth. wraz z Davem Mustainem i Davidem Ellefsonem nagrał pierwsze demo „Last Rites” w 1984 roku. Rauch miał 58 lat, a przyczyna jego śmierci nie jest znana.

13 czerwca 2023 John Rowan perkusista chicagowskiego zespołu Urge Overkill występujący pod pseudonimem Blackie Onassis zmarł w wieku 57 lat. Grupa alternatywnego rocka w latach 90., najbardziej znana jest z opracowanej przez zespół wersji utworu „Girl, You’ll Be a Woman Soon” Neila Diamonda, który pojawił się w „Pulp Fiction” Quentina Tarantino w 1994 r.

26 lipca 2023 odszedł Randy Meisner amerykański gitarzysta basowy, piosenkarz i kompozytor, najbardziej znany jako współzałożyciel zespołu Eagles

Sinead O’Connor nie żyje
Sinead O’Connor nie żyje

26 lipca 2023 odeszła legendarna irlandzka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Sinead O’Connor, autorka utworu „Nothing Compares 2 U” miała 56 lat. Na początku lat 90. O’Connor wywołała burzę, gdy podczas występu w programie „Saturday Night Live” podarła zdjęcie Jana Pawła II w proteście przeciwko wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez duchownych Kościoła Katolickiego, mówiąc prawdę skazała się na ostracyzm środowiska muzycznego i mediów. „Miała głos, który kruszył kamień” – wspomina piosenkarka Alison Moyet.

Czytaj także: Foo Fighters i Alanis Morissette uczcili pamięć zmarłej Sinéad O’Connor

Czytaj także: Sinead O’Connor nie żyje. Wokalistka zmarła w wieku 56 lat

8 sierpnia 2023 zmarł amerykański piosenkarz o niezwykłej biografii Sixto Rodriguez, słynny „Sugar Man” miał 81 lat, fanom muzyki na całym świecie znany za sprawą filmu „Searching for Sugar Man” z 2012 roku.

8 sierpnia 2023 w wieku 76 lat zmarł we wtorek Jamie Reid, czołowy brytyjski artysta epoki punk rocka, najbardziej znany jako twórca logo i autor okładek płyt zespołu Sex Pistols

15 sierpnia 2023 basista zespołu Hämatom, West, zmarł po krótkiej, ciężkiej chorobie.

Czytaj także: Hämatom. Basista zespołu, West, zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie

24 sierpnia 2023 zmarł w wieku 72 lat Bernie Marsden współzałożyciel i były gitarzysta Whitesnake. Był członkiem Whitesnake od 1978 roku na wszystkich płytach grupy od „Trouble” (1978) po „Saints & Sinners” (1982), był współtwórcą wielu przebojów grupy. Po odejściu z Whitesnake pozostawał aktywny muzycznie, grając z różnymi zespołami, a także prowadząc karierę solową. Jego ostatni album ukazał się w 2022 roku pod tytułem „Trios”.

22 sierpnia 2023 Toto Cutugno, symbol włoskiej piosenki zmarł w wieku 80 lat. Jego najsłynniejsza piosenka „L’Italiano” ze słowami „Lasciate mi cantare” znana jest na całym świecie. Sprzedał łącznie 100 mln płyt.

30 sierpnia 2023 Jack Sonni zmarł w wieku 68 lat, były gitarzysta brytyjskiego zespołu rockowego Dire Straits, dołączył do grupy w 1985 roku, brał udział w nagrywaniu albumu „Brothers in Arms”.

Czytaj także: Nie żyje Jack Sonni gitarzysta Dire Straits

4 września 2023 zmarł Steve Harwell z grupy Smash Mouth, muzyk miał 56 lat i zmagał się z ciężką chorobą, zapamiętany głównie z przebojów „I’m a Believer” i „All Star”, wykorzystanych w filmie „Shrek”.

25 września 2023 zmarł Jon Kennedy współzałożyciel Cradle Of Filth. Muzyk miał 46 lat, basista Jon Kennedy, znany był również jako gitarzysta i wokalista zespołu Hecate Enthroned. O śmierci muzyka poinformował wokalista zespołu Cradle Of Filth na swoich portalach społecznościowych.

Czytaj także: Zmarł Jon Kennedy współzałożyciel Cradle Of Filth. Muzyk miał 46 lat

2 października 2023 zmarł Janusz Grudziński, były klawiszowiec zespołu Kult w latach 1982-2020 odszedł w wieku 61 lat. Był czołową postacią zespołu przez prawie 40 lat. Napisał „Arahję” i „Czarne słońca”, solo wydał płytę „Olśnienie”.

4 października 2023 zmarł Jurek Oliwa, były współpracownik grupy Perfect przegrał walkę z chorobą. Wieloletni realizator dźwięku na koncertach zespołu Perfect. „Odszedł dziś do swoich koleżanek i kolegów artystów zrealizować im najpiękniejszy koncert — już tam w niebie”

14 października 2023 w wieku 84 lat zmarł Stanisław Radwan, wieloletni dyrektor Starego Teatru, wybitny kompozytor, jeden z najważniejszych twórców muzyki teatralnej w Polsce. Współpracował z takimi reżyserami, jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Tadeusz Bradecki, Andrzej Wajda, Krzysztof Babicki czy Krystian Lupa.

21 października 2023 w wieku 79 lat zmarł Wojciech Korda były lider Niebiesko-Czarnych. Wokalista rockowy, gitarzysta, kompozytor, współtwórca muzyki do pierwszej polskiej rock-opery „Naga”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *