XXI edycji Festiwalu Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka – konkurs zespołów – znamy finalistów!

Nadchodząca edycja zmienia nie tylko miejsce wydarzenia na Deczno, ale zmienia też formułę konkursu zespołów – którego finaliści zaprezentują się na głównej scenie w dniu festiwalu.

Festiwal wraca do Deczna, nad jezioro, gdzie miały miejsce pierwsze edycje FMB. Związane jest to w dużej mierze z trwającymi nadal remontami przy Zamku Krzyżackim w Świeciu.
Pierwszy raz w historii, festiwal będzie gościć zagraniczną gwazdę, zespół SADIST (Włochy). Oprócz gwiazdy zagraja także: hardcore’owy zespół z Bydgoszczy SCHIZMA, metalcore’owy gospodarz ze Świecia LOWTIDE oraz krakowski thrash-metalowy EXUL.

Festiwal wraca do prezentacji finalistów konkursu zespołów w dniu festiwalu, na dużej scenie od samego początku imprezy.
Planowane jest poszerzenie oferty gastronomicznej oraz nowość – strefa CHILL. Nie zabraknie także pola namiotowego z dostępem do sanitariatów i parkingu.
FMB wspiera pozytywne inicjatywy – na festiwalu obecni będą wolontariusze DKMS i każdy będzie miał możliwośc zarejstrowania sie w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka 2024 – konkurs zespołów

Konkurs dla młodych zespołów towarzyszył festiwalowi praktycznie od samego początku.
W poprzednich latach przybierał różne formy. Organizatorzy o konkursie:
W tym roku jako dyrektor artystyczny festiwalu byliśmy odpowiedzialni za przeprowadzenie konkursu. Zgłosiło sie do nas blisko 60 zespołów z całej polski, chcących zagrać na naszym festiwalu. Byliśmy bardzo zaskoczeni ilością zgłoszeń i poziomem, jaki prezentowały wszystkie zespoły. To tylko pokazuje jak dobrą sławą cieszy się Festiwal Mocnych Brzmień na tle innych festiwali w Polsce.

Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna ufundowana przez Burmistrza Świecia oraz nagrody rzeczowe.

Jury, które zostanie ogłoszone wkrótce, wybierze jeden zespół, który otrzyma nagrodę główną 2000 zł. Dla wszystkich finalistów przewidziane wyróżnienia, a także wartościowe nagrody rzeczowe oraz nagrody indywidualne.

O konkursie zespołów sam Dyrektor Artystyczny mówi:

Bardzo nam zależy, aby tzw.”zespoły konkursowe” czuły sie u nas dobrze! Wszystkich chcemy traktować równo i tak, jak sami byśmy chcieli zostać potraktowani, biorąc udział w konkursie. Zapewnimy zespołom podstawowy backline. Na plakacie każdy ma swoje logo, przedstawiamy każdy zespół bez wyjątku na naszej stronie. Po prostu chcemy, aby nasz konkurs był inny od wszystkich, które już znamy, w dużej mierze z własnego doświadczenia.

ZESPOŁY KONKURSOWE Festiwalu Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka 2024

Wyłoniono 4 zespoły, które zagrają na głownej scenie w dniu festiwalu .
Są to: TAXI CAVEMAN, HEADS WILL HANG, HALLBAR i SUNDAY AT 9

TAXI CAVEMAN – Stoner / Warszawa

Taxi Caveman to stoner rock’owe trio, które ma na koncie trzy płyty. Zespół powstał z miłości do potęgi riffu, solówek gitarowych i starych gier komputerowych. Czemu Tony Iommi nie miał swojej własnej platformówki? W tym roku ukazała się ich najnowsza płyta pt. „UGH!” (jak ta gra, a nie Celtic Frost), a kolejny album już za rogiem.

HÅLLBAR – Contemporary Black Metal / Warszawa
Jesteśmy grupą znajomych z Warszawy.
Poznaliśmy się na koncertach innych naszych składów – Bloody Mess,
Quadrosteron, Ectopia i House of Piru.
Gramy modern metal, inspirowany blek metalem.

Udany debiut koncertowy na 24 edycji Metalowych Zwierzaków sprawił, że mamy jeszcze większy apetyt na kolejne koncerty. Po dobrym przyjęciu naszych dwóch singli, mistrzowsko zmixowanych i zmasterowanych przez Asa Hebla w Heinrich House Studio, ruszamy z kolejnymi nagraniami. Planujemy wydać materiał w formie pełnego albumu.

Skład:
voc: Gosia Marczak
bas: Bartosz Vietnam Mitura
drums: Sebastian Kredek Cieciera
guit: Przemysław Janusz Gracel
guit: Jakub Bałdyga

Heads Will Hang – metal / Gdańsk

Heads Will Hang – ekipa, która miażdży nie tylko posturą, ale także potężnymi riffami i bezkompromisowymi tekstami, tworząc surowe brzmienia. Ich muzyka to fuzja harmonii z agresywnymi brzmieniami gitar, rytmicznym perkusjonalem i miażdżącym żebra basem. Ciężki metal płynie w ich żyłach, a ich muzyka jest głosem dla tych, którzy nie boją się stawiać oporu i wyrażać swój sprzeciw wobec absurdalnej rzeczywistości.

Sunday at 9 groove-progresywny metal / Trójmiasto

Sunday at 9 to założona w 2020 roku, trójmiejska kapela wykonująca muzykę wpisującą się w ramy szeroko pojętego metalu, z wyraźnymi wpływami groove metalu i metalu progresywnego. Z nadejściem roku 2024 wydany zostanie długogrający debiut – „Chosen, Obeyed, Forgotten” będący muzycznym i lirycznym wyrazem sprzeciwu i obrzydzenia wobec dążenia do władzy i elitaryzmu.

VCzytaj również: Sunday at 9 – premiera płyty trójmiejskiej formacji

Organizatorem XXI Festiwalu Mocnych Brzmień jest Centrum Kultury w Świeciu oraz Gmina Świecie, Dyrektorem artystycznym zespół Lowtide, sponsorami głównymi Schumacher Packaging Polska, Katarzyna Lipińska, Radek Podgórski, Miuu Guitars, Puff Custom, Symbolic studio tatuażu

Bilety na festiwal Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka 2024

Od dzisiaj rusza sprzedaż biletów na KupBilecik.pl

Bilety fizyczne można kupić w Punkcie Informacji Centrum Kultury w ŚwieciuDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *