Furia nominowana do Paszportów Polityki 2023! Kto ma jeszcze szanse?

5 grudnia ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki 2023. Powinny one przyciągnąć fanów ciężkich brzmień. Wśród nominowanych szanse na wyróżnienie ma zespół Furia.

5 grudnia ogłoszono nominacje do 31 edycji Paszportów Polityki. Paszporty Polityki to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury przyznawanych przez tygodnik Polityka. Paszporty te przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, książka (wcześniej: literatura), sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Wręczana również jest tradycyjnie nagroda specjalna – Kreator kultury. Partnerem tej nagrody jest ZAiKS. Wręczany jest także po raz pierwszy Paszport Czytelników Polityki. Laureata lub laureatkę spośród 21 nominowanych wybiorą czytelnicy głosując za pomocą tego formularza.

Zobacz także: Furia, Zamilska, Owls Woods Graves i Krzta w Bydgoszczy

Furia wśród nominowanych w kategorii muzyka popularna

Dla Furii ta nominacja z pewnością jest czymś szczególnym. Kapitua zwróciła szczególną uwagę na ich wyjątkową twórczość. Przedstawiamy uzasadnienie tej nominacji

Polski zespół założony w Katowicach w roku 2003 przez wokalistę i gitarzystę Michała „Nihila” Kuźniaka. Dziś skład współtworzą Kamil „Sars” Staszałek (gitara basowa), Artur „A” Rumiński (gitara) oraz Grzegorz „Namtar” Kantor (perkusja). Na ich płytach black metal łączy się z miejscowym folklorem i spotyka z duchami romantyzmu, ekstremalna w środkach muzyka ma smak młodopolskiej hulanki i mordercze tempo oberków czasu apokalipsy, minimalistyczne teksty wbijają się pod skórę niczym ciernie. Od kipiącego agresją debiutu „Martwa polska jesień”, poprzez muzykę skomponowaną do wyreżyserowanego przez Jana Klatę „Wesela” w Narodowym Starym Teatrze, po najnowszy album „Huta Luna”, arcydzieło wymykające się łatwej kategoryzacji – Furia nieustannie maluje szaropolskie pejzaże, spowite jesiennymi mgłami i dymem snującym się z fabrycznych kominów. To nie tyle kolejne potwierdzenie znaku jakości polskich formacji metalowych, ile wykraczająca poza kategorie muzyka burzy i naporu, filtrowana przez romantyczną tradycję i ludowy bunt.

Poza Furią do nagrody Paszportów Polityki w kategorii Muzyka Popularna nominowani zostali także: Hania Rani i Łona.

Laureatów 31 edycji Paszportów Polityki 2023 poznamy 16 stycznia 2024, a uroczyste wręczenie nagrody rozpocznie się o 20:15 i będzie transmitowana w TVN, na profilu FB Polityki oraz na kanale Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *