Metallica. 10 faktów o Kill’ Em All

Oto dziesięć fascynujących faktów o albumie „Kill 'Em All” Metalliki, które każdy prawdziwy miłośnik zespołu powinien poznać.

Cztery dekady temu, Metallica przekroczyła progi studia, aby uwiecznić swój pierwszy album – manifest rewolucyjnej thrashowej energii. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak pierwotnie miała brzmieć nazwa płyty? Kogo wyproszono z zespołu przed nagraniem? Który utwór z tego albumu stanowi grand finale prawie każdego koncertu? Oto dziesięć nieoczywistych informacji, które powinien zgłębić każdy miłośnik Metalliki.

10 faktów o Kill’ Em All Metallicy

Album miał nosić tytuł „Metal Up Your Ass”

Początkowo, album miał nosić tytuł „Metal Up Your Ass”. Młodzi, buntowniczy artyści pragnęli, aby ich debiutancka płyta zaskoczyła swoją kontrowersyjnością. Pomysł na okładkę przewidywał pojawienie się toalety z wyłaniającym się z niej metalowym ostrzem. Ten szokujący dla wytwórni pomysł ostatecznie nie został zrealizowany. Kontrowersyjny projekt przetrwał jednak, stając się motywem przewodnim serii koszulek, naszywek czy plakatów zespołu.

Nazwę wymyślił Cliff Burton

Kiedy basista, Cliff Burton, dowiedział się o rezygnacji z nazwy „Metal Up Your Ass”, jego reakcja była zdecydowana: ” Aw, man, f-k’em . F-k those f-kers! Just kill’em. Kill’em all”. To właśnie w ten sposób powstała nowa nazwa debiutanckiego albumu.

Dave Mustaine miał problem z alkoholem

Dave Mustaine został usunięty z zespołu na miesiąc przed nagraniem płyty. Wiodący gitarzysta z pierwotnego składu, Mustaine, miał problem z alkoholem. Zespół, przygotowując się do nagrania albumu, miał dosyć konfliktów z gitarzystą. W rezultacie… zapakowali go i wysłali autobusem do Los Angeles. Mustaine nadal posiada prawa autorskie do czterech utworów na płycie: Jump in the Fire, Phantom Lord, Metal Militia i The Four Horsemen.

Kirk Hammett nagrał solówki w miesiąc

Kirk Hammett miał zaledwie miesiąc na skomponowanie solówek do albumu. Początkowo, menedżer zespołu, John Zazula, chciał, aby Hammett odtworzył solówki i riffy Mustaine’a dla piosenek z demo „No Life Till Leather”. Młody gitarzysta nie chciał jednak rezygnować z możliwości wykazania się swoim talentem i prezentowania swojego unikalnego brzmienia. Ostatecznie solówki rozpoczynają się frazami Mustaine’a, a kończą kompozycjami Hammetta.

Wytwórnia Megaforce Records

Wytwórnia Megaforce Records została stworzona, aby wydać debiutancki album Metalliki. Na początku kariery, zespołowi nie udało się znaleźć uznanej wytwórni płytowej, która by sfinansowała i wydała ich debiutancki album. W rezultacie, John Zazula wraz z żoną Marshą zdecydowali się założyć własną wytwórnię. Środki na to zebrali z dochodów z prowadzenia sklepu Rock N Roll Heaven.

Niskobudżetowe studio nagraniowe

Album „Kill’ Em All” został nagrany w Music America, niskobudżetowym studiu nagraniowym mieszczącym się w dużym, starym domu w Rochester, w stanie Nowy Jork. Sala balowa posiadłości, dzięki swojej unikalnej akustyce, była idealnym miejscem do nagrania partii perkusyjnych. Główne studio mieściło się w piwnicy. Jak przyznał Lars Ulrich w wywiadzie dla Metal Hammer w 2008 roku – miejsce to emanowało niepokojącą, niewytłumaczalną energią.

Utwory z poprzednich zespołów

Niektóre utwory pochodziły z poprzednich zespołów, w których grali członkowie Metalliki. Piosenka „Hit the Lights”, która oficjalnie pojawiła się na kompilacji „Metal Massacre”, została zapożyczona przez Jamesa Hetfielda z jego pierwszego zespołu, Leather Charm. Natomiast utwór „The Mechanix”, później przekształcony w „The Four Horsemen”, został skomponowany przez Dave’a Mustaine’a dla jego poprzedniego zespołu, Panic.

Wrestler Sting

„Seek and destroy” jako utwór wprowadzający wrestlera Stinga. Podczas promocji filmu o wrestlingu „Ready to Tumble”, w którym wystąpił David Arquette, utwór „Seek and destroy” został wykorzystany jako motyw wprowadzający dla słynnego wrestlera – Stinga. Utwór został dodatkowo ozdobiony efektami dźwiękowymi w postaci grzmotów.

Tradycja

Od 2003 roku, zespół kończy prawie każdy koncert utworem „Seek and destroy”. Tradycja ta rozpoczęła się z okazji 20. rocznicy wydania albumu.

Buty Metallicy

Z okazji 30. rocznicy wydania albumu, firma VANS wprowadziła specjalne edycje swoich butów. Wysokie trampki z grafiką okładki „Kill’ Em All” to prawdziwa gratka dla fanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *