Sirenia i Amberian Dawn wystąpili w Krakowie [ZDJĘCIA]

Pierwsza edycja Symphonic Metal Nights Tour, z czterema różnorodnymi zespołami ze Skandynawii, zagościła 20 września w krakowskim klubie Kwadrat.

Gwiazdą wieczoru była Sirenia, wspierana przez Amberian Dawn, Dark Sarah oraz Rexoria. Krakowski klub Kwadrat stał się w środowy wieczór lokalnym centrum symfonicznego metalu. Ucztę dla zgromadzonych fanów przygotowały cztery, może mniej znane, ale bardzo popularne i lubiane zespoły z zagłębia metalu, czyli Skandynawii. Zobaczcie gorące zdjęcia z metalowej nocy.

Rexoria – coś na początek

Rexoria to powstały w 2016 roku, wysokoenergetyczny heavy/power metalowy zespół ze Szwecji, znany z chwytliwych melodii, ciężkich riffów, szybkiej perkusji i miękkich klawiszy. Zespół aktualnie promuje wydany w lutym 2023 album „Imperial Dawn”. Wokalistka Frida Ohlin swym mocnym i chrapliwym głosem tworzy magię przy ciężkiej i szybkiej muzyce. Rexoria zagrała, krótki 30-minutowy set, podgrzewając atmosferę i przygotowując publiczność na kolejne, bardziej utytułowane zespoły.

Dark Sarah – wzniośle i pompatycznie

Dark Sarah to fińska perła melodyczno-filmowego metalu stworzona przez wokalistkę Heidi Parviainen. Po odejściu z Amberian Dawn ambitna Finka założyła w 2012 roku własny zespół. W ciągu jedenastu lat istnienia i po nagraniu pięciu albumów studyjnych Dark Sarah zdobyła silną rzeszę fanów oraz ugruntowała solidną pozycję na scenie symfonicznego i melodyjnego metalu. Coraz liczniej napływający fani gromko nagradzali bardzo sprawnie i energetycznie prezentowane utwory. Zespół skupił się głównie na wydanej w tym roku płycie „Attack of Orym”, ale mogliśmy usłyszeć także przeboje z poprzednich płyt.

Amberian Dawn – metalowa ABBA

Po chwili przerwy technicznej przyszedł czas na jeden z bardziej utytułowanych zespołów – Amberian Dawn. Fińscy mistrzowie symfonicznego metalu przedstawili przekrojowy materiał, zaś największy entuzjazm wzbudzały metalowe wersje przebojów szwedzkiego zespołu ABBA pochodzące z najnowszego albumu Amberia Dawn „Take A Chance – A Metal Tribute to ABBA”, który ukazał się w 2022 roku nakładem Napalm Records. Temperatura w sali klubu Kwadrat sięgnęła już bardzo wysoko. Widać, że nowy gatunek muzyczny nazwany żartobliwie, przez wokalistkę Capri „ABBA metal” ma swoich zagorzałych zwolenników w Polsce. Nowe, ciężkie aranżacje na pewno mogą się podobać, dodając do dyskotekowych utworów metalowe zacięcie i sporo energii. Amberian Dawn udowadnia, że nie stroni od eksperymentowania z różnymi gatunkami, pozostając jednocześnie wiernym swojemu metalowemu pochodzeniu.

Sirenia – gwiazda na deser

Sirenia – ikona symfonicznego metalu weszła w nową odsłonę ciężkiego, melodyjnego mroku na nowym albumie „1977”, który ukazał się 26 maja 2023 roku. Kierowana przez norweskiego kompozytora i autora tekstów Mortena Velanda, po ponad dwudziestu latach istnienia Sirenia nadal plasuje się w ścisłej czołówce gatunku. Podczas koncertu zespół skupił się głównie na nowym albumie, chyba najbardziej dojrzałym, ciężkim, choć melodyjnym i momentami zbyt spokojnym. Oczywiście w zestawie nie zabrakło klasycznych utworów z repertuaru zespołu, które zna każdy fan metalu symfonicznego. Znakomicie bawiliśmy się przy dźwiękach „The Other Side” czy „Voyage, voyage”.

Podsumowując, pierwszą edycję Symphonic Metal Nights Tour należy uznać za bardzo udaną. Było wszystko czego oczekujemy od melodyjnej odmiany muzyki metalowej. Było energetycznie, skocznie, momentami pompatycznie, ale zawsze profesjonalnie i czasami z przymrużeniem oka. Miejmy nadzieję, że kolejne edycje dojdą do skutku i będą równie udane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *