Summer Dying Loud 2023 – galerie zdjęć koncertów pierwszego dnia festiwalu

Czternasta edycja festiwalu Summer DyingLoud zakończyła wyjątkowo efektownie sezon letnich festiwali. Jak to zwykle w Aleksandrowie Łódzkim bywa okazało się, że plotki o Donośmym Zgonie Lata są mocno przesadzone. Słoneczko nie odpuszczało, zawzięcie smażąc festiwalowiczów aura odpracowywała zeszłoroczne ulewy podczas koncertów.

Summer Dying Loud 2023 – galerie headlinerów pierwszego dnia festiwalu: Enslaved, Coroner, Grave Pleasures

Zmianom niewielkim uległa organizacja terenu festiwalu, umiejscowienie zaplecza sanitarnego i gastronomii. Znacznie więcej występów przypadło na drugą scenę SDL – Kryptę, która spolszczyła się po zeszłorocznej The Crypt, za to o ile rok temu umiejscowiona w budynku MOSiRu scena służyła jako doraźne dogrzewanie wychłodzonych pogodą fanów mocnych dźwięków, tak w tym roku dogadzała jedynie wielbicielom tropikalnej ekstremy otulając publiczność temperaturami jakimi inkwizycja zwykła traktować czarownice.
Niemałą sensację obok nie podlegających dyskusji świetnych festiwalowych występów – zaserwowały festiwalowi środowiska katolickie, z zacięciem godnym lepszej sprawy promując festiwal w mediach, nieco nieporadnie i żenująco – ale każda darmowa promocja winna być doceniana.
Wybitnie zagorzałym wojownikom wiary przypadła do gustu twórczość istniejącego od 2017 roku warszawskiego zespołu serwującego przyjemną mieszankę Death Metal/Grindcore – zespołu Nightwish… tfu! Hostia, która na scenie aleksandrowskiego festiwalu pojawiła się w towarzystwie nie całkiem kompletnej siostry Berci, na punkcie której ta specyficzna grupa fanów dostała kompletnej szajby. Państwo wojujący katolikowie mają teraz czym się ekscytować, skutecznie podkopując wszelki szacunek do kościoła katolickiego w Polsce na zasadzie DIY – wystarczy nie przeszkadzać – sami sobie szkodzą najlepiej. Ponoć tego dnia urodziny obchodziła Panna Maria, szkoda, że nikt z wielbicieli o torcie nikt nie pomyślał, skupiając się na hałasowaniu.

Ukłon ogromny należy się za to mieszkańcom wspaniałego miasta jakim jest Aleksandrów Łódzki, którzy już 14 lat goszczą festiwalową publiczność zjeżdżającą z całej Polski na te trzy dni świetnej imprezy i nie dają się prowokować żadnym fanatycznym akcjom, na które trzeba zwozić niezbyt zaangażowane i nieco anemiczne pionki z Warszawy, Białegostoku i Gdańska.

Oczywiście, że festiwalowicze najlepszej polskiej imprezy dla koneserów ciężkiego grania mają pełną świadomość co do pewnej uciążliwości dźwiękowej, z jaką mierzą się mieszkańcy Aleksandrowa przez 3 dni – dlatego tym większa wdzięczność i ogromne podziękowania temu wyjątkowemu miastu się należą.
Poniżej galerie z występów zespołów z dwóch scen festiwalowych głównej i Krypty, a bardziej szczegółowe podsumowania stricte muzyczne również na stronie się pojawią.
Dnia pierwszego festiwalu Summer Dying Loud ponad 3 tysięczna publiczność mogła wybierać w atrakcjach wielogatunkowego grania, mając do dyspozycji 10 zespołów sceny głównej oraz 6 wyjątkowych formacji Krypty w nieco bardziej przytulnych warunkach.

Blindead na Summer Dying Loud 2023

Squash Bowels na Summer Dying Loud 2023

Entropia na Summer Dying Loud 2023

Hostia na Summer Dying Loud 2023

CZERŃ na Summer Dying Loud 2023

Gallower na Summer Dying Loud 2023

Misguided na Summer Dying Loud 2023

SCENA KRYPTY – galerie z koncertów

Jeżeli chodzi o scenę The Crypt czyli swojsko Kryptę to utyskując na nader kompaktowe rozmiary lokalu warto mieć na uwadze również preferencje artystów, którzy sami często deklarują lepszy przekaz w nieco kameralnym klimaciku, wyjątkowo w tym roku połączonym z bardzo „ciepłą” atmosferą. Akurat tego, że lato nie zamierza zejść śmiertelnie w dniach festiwalu nikt przewidzieć nie może i aura podgrzewała atmosferę koncertów niezależnie od chłodu, mroku i srogości podawanych tam dźwięków. Zresztą można się przyzwyczajać do warunków piekielnych już za życia, skoro tak bardzo uczestnikom festiwalu wieczności na kwaterze u Lucyfera życzą środowiska miłością bliźniego swoją działalność firmujące.

Whalesong na Summer Dying Loud 2023

TRUP na Summer Dying Loud 2023

Ampacity na Summer Dying Loud 2023

Szwedzki projekt Maggot Heart na Summer Dying Loud 2023

Norweski ORM na Summer Dying Loud 2023

Szwajcarski E-L-R na Summer Dying Loud 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *