Chris Cross nie żyje. Współzałożyciel Ultravox miał 71 lat

Chris Cross, basista i współzałożyciel Ultravoxu nie żyje. Muzyk zmarł w wieku 71 lat.

Chirs Cross (właściwie Christopher Thomas Allen) zmarł w wieku 71 lat 25 marca 2024. Informacje o śmierci muzyka podał Midge Ure.

Chris Cross przyszedł na świat 14 lipca 1952 roku w Londynie. W 1973 roku jako pierwszy odpowiedział na ogłoszenie, które zamieścił Dennis Leigh (John Foxx). W ten sposób powstała formacja Tiger Lily, do której dołączyli Billy Curie (skrzypce, instrumenty klawiszowe), Steve Shears (gitara) i Warren Cann (perkusja). Początkowo ich muzyka skupiała się wokół brytyjskiego punk rocka. W 1976 roku, zespół zmienił nazwę na „Ultravox!”. Pod tą nazwą zostały nagrane dwa pierwsze albumy „Ultravox!” i „Ha ha ha”. O ile pierwsze wydawnictwo to typowy wczesny punk, o tyle na drugim zaczynają się pojawiać elektroniczne brzmienia (większy udział instrumentów klawiszowych, pojawia się także automat perkusyjny). Wtedy też Chris Cross poza grą na basie okazjonalnie grywał na instrumentach klawiszowych. Po zmianie gitarzysty (nowym gitarzystą został Robin Simon) nazwa grupy uległa drobnej modyfikacji przez odrzucenie wykrzyknika. Kolejne wydawnictwo „Systems of Romance” było już sygnalizowane nazwą „Ultravox„. Album ten stanowił odejście od punkowych brzmień. Elektroniczne instrumenty coraz bardziej zaczynają dominować, lecz nie pomogło to zdobyć zespołowi popularność. Wkrótce wytwórnia Island zerwała kontrakt z zespołem, z grupy odeszli John Foxx i Robin Simon.

W połowie 1979 roku nowym gitarzystą i zarazem wokalistą został Midge Ure. Zespół na koncertach grał zarówno starszy repertuar (głównie z albumu „Systems of Romance”) jak i nowe utwory przygotowywane z myślą o kolejnym wydawnictwie. Styl zespołu uległ znaczącej zmianie i został określony jako New Romantic. Pierwszym wydawnictwem nagranym w czteroosobowym składzie jest album „Vienna” z 1980 roku wydany przez wytwórnię Chrysalis. W latach 1980 – 85 Ultravox wylansował wiele przebojów: „Vienna„, „Hymn„, „The Voice„, „Dancing With Tears In My Eyes” czy „Love’s Great Adventure„. W 1985 roku z zespołu odszedł Warren Cann. Potem Ultravox wydał niezbyt udany album „U-Vox” (1986). Po trasie koncertowej z zespołu odeszli Midge Ure i Chris Cross, a zespół zawiesił działalność. Po rozpadzie Ultravoxu Chris Cross wycofał się z muzyki na długie lata.

Ultravox był reaktywowany dwukrotnie. Pierwsza reaktywacja, której podjął się Billy Curie w 1992 roku nie przyniosła większej popularności. W składzie poza klawiszowcem / skrzypkiem nie znalazł się żaden muzyk z oryginalnego składu, zaś wydane wtedy albumy („Revelation” – 1992, „Ingenuity” – 1994 oraz koncertowy „Future Picture – 'Live’” – 1995) nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Muzycznie miały one niewiele wspólnego z wcześniejszymi dokonaniami grupy, zaś album koncertowy brzmi trochę jakby było to dzieło coverbandu grającego utwory Ultravox. Mało tego – brzmienie sprawia wrażenie, jakby płytę nagrano w studio, a oklaski na żywo.

Druga reaktywacja zespołu miała miejsce w 2008 roku i wzięli w niej udział wszyscy czterej muzycy grający w zespole w latach 1979 – 1985. Pierwszym wydawnictwem reaktywowanego Ultravoxu był album koncertowy „Return To Eden” (2010). Dwa lata później ukazał się album studyjny z premierowym materiałem – „Brilliant„. Zespół Ultravox przestał istnieć w 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *