Peter Gabriel premiera najnowszego albumu „i/o”.

Na nowy album artysty czekało wielu fanów muzyki. Wydawnictwo ukazało się 1 grudnia 2023 i zawiera 12 utworów. To pierwszy premierowy materiał artysty od ponad 20 lat.

I/O (zapisane jako i/o) to dziesiąty album studyjny angielskiego muzyka rockowego Petera Gabriela, wydany 1 grudnia 2023 roku nakładem Real World Records. Jest to pierwszy album Gabriela zawierający nowy, oryginalny materiał od ponad 21 lat od Up (2002), co oznacza najdłuższą przerwę pomiędzy dwoma albumami studyjnymi w jego solowej karierze. I/O zawiera 12 utworów, każdy z dwoma różnymi miksami oznaczonymi jako „Bright-Side Mix” i „Dark-Side Mix”. I/O to także najdłuższy album studyjny Gabriela, z obydwoma miksami, każdy trwający ponad 68 minut, a cały projekt trwa ponad dwie godziny.

Prace nad I/O trwały prawie trzydzieści lat, a ich początkowa produkcja rozpoczęła się w 1995 roku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy Gabriel zaczął nagrywać Up. Zaczął planować kontynuację Up już w 2000 roku i pierwotnie zamierzał wydać ją w 2004 roku, ale album był wielokrotnie opóźniany, przerabiany i ponownie nagrywany w siedmiu studiach nagraniowych (i jednej arenie podczas prób dźwięku podczas trasy koncertowej ze Stingiem). w 2016 r.) przed jego zakończeniem w 2022 r. Było to spowodowane tym, że Gabriel skupił się na innych projektach, takich jak jego dwa albumy orkiestrowe Scratch My Back (2010) i New Blood (2011), które zawierały odpowiednio covery piosenek innych artystów i re aranżacje jego starszego materiału.

Począwszy od stycznia 2023 r. Gabriel wypuszczał nowy singiel podczas każdej pełni księżyca, a jego alternatywny miks wydawany był podczas kolejnego nowiu, co ostatecznie zakończyło się wydaniem albumu pod koniec roku; jest to replika dwustronnego singla z 2010 roku promującego And I’ll Scratch Yours (2013). Stwierdził, że po wydaniu albumu wyda więcej piosenek w tym formacie. I/O otrzymało pozytywne recenzje od krytyków muzycznych, a pochwały dotyczyły szczególnie wokalu Gabriela i pisania piosenek.

Lista utworów albumu Petera Gabriela „i/o”

 • 1.           „Panopticom”   
 • 2.           „The Court”
 • 3.           „Playing for Time”
 • 4.           „I/O”
 • 5.           „Four Kinds of Horses”   
 • 6.           „Road to Joy”    
 • 7.           „So Much”         
 • 8.           „Olive Tree”       
 • 9.           „Love Can Heal”
 • 10.         „This Is Home”  
 • 11.         „And Still”           
 • 12.         „Live and Let Live”

W wydaniach cyfrowych i 2CD/Blu-ray zawierających oba miksy stereo (lub wszystkie trzy miksy w przypadku tego drugiego), miksy „Live and Let Live” „Live and Let Live” są wydłużone o 25 sekund. Dotyczy to również winylowej wersji Dark-Side Mix.
Dodatkowo płyty winylowe 2LP dzielą listę na cztery strony, każda o długości trzech utworów, jednak pozycje większości utworów są zamienione (ze względu na ograniczenia formatu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *