Vader wystąpił w Bydgoszczy „40 lat Apokalipsy II” [ZDJĘCIA, RELACJA]

Po niezwykle udanych koncertach legendy death metalu w sierpniu i wrześniu, VADER wraz z Massive Music – przygotowali drugą – grudniową część trasy odwiedzającą siedem polskich miast. Na żywo wybrzmiała cała historia Vadera, od demonicznych dźwięków „Decapitated Saints”, po szaleńczą furię „Shock & Awe”.

Vader zagrał w Bydgoszczy

Niewiele jest polskich zespołów, które swoją niezwykle ciężką pracą, uporem oraz niezliczonymi koncertami osiągnęły taki międzynarodowy sukces, oraz ugruntowały swój status muzycznej legendy. To jeden z tych zespołów, który ma wiernych fanów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest naszym doskonałym towarem eksportowym, a na ich koncertach bawią się kolejne pokolenia, które zapełniają kluby po same brzegi.

Nie inaczej było w bydgoskiej Fabryce Lloyda, klub wypełniony na dwóch poziomach, tłum zdeklarowanych fanów pod sceną, ekipa ze Szczecina z flagą fanowską, ogromny przekrój wiekowy fanów i głośny ryk skandujący nazwę zespołu chwilę zanim popłynęły dźwięki intra w postaci motywu z serialu “Stawka większa niż życie”.

Vader ma wypracowany latami działalności scenicznej na najwyższym poziomie przywilej zdobywania coraz to młodszych wielbicieli, doceniających polską niekwestionowaną legendę death metalu. Jubileuszowa setlista przekrojowa – zabrała słuchaczy w podróż muzyczną po całej dyskografii zespołu, dwie godziny bezlitosnego grania, potężnych dźwięków i niesłabnących ryków publiki w przerwach pomiędzy utworami.

Żywiołowa i dynamicznie reagująca obstawa barierek, zaangażowane ryki zachwyconej publiki najlepiej recenzują koncert. Ekipa Piotra „Petera” Wiwczarka jest w doskonałej formie i niezmiennie daje koncerty na sto procent perfekcyjnej mocy, cały czas gromadząc na koncertach tłumy.

Vader „40 lat Apokalipsy II” – Bydgoszcz

Naturalny luz sceniczny muzyków, doskonały kontakt z publicznością, swobodna konfenansierka Petera stanowiąca wstęp do poszczególnych punktów setlisty, dynamika i ekspresja Marka “Spidera” Pająka i Tomasza „Hala” Halickiego, szaleńcza gra na perkusji Michała Andrzejczyka i uśmiechy całej ekipy najlepiej świadczące o tym, że granie nadal im sprawia przyjemność. Atmosfera koncertu świetna, dobry nastrój zespołu płynnie przenosi się na tłum.

Długi forsujący set najlepiej potwierdza doskonałą formę i kondycję zespołu, którego metryka nie dotyczy, a czterdzieści lat na scenie to tylko liczba.

Jedna krótka przerwa w połowie  – dla wytchnienia i muzyków i publiki – i siejąca zniszczenie machina apokalipsy marki Vader ruszyła dalej, by na finale słowami „Petera” podziękować fanom za lata wsparcia i docenianie twórczości formacji – czy to w kupowaniu płyt, czy tłumnym stawianiu się na koncertach.

Po zespołowym ukłonie ze sceny poleciały szczodrze rzucane souveniry: kostki gitarowe, pałeczki, czy setlisty i po wspólnej fotce przy dźwiękach outro Vader zszedł ze sceny, zostawiając w Sali Fabryki Lloyda publikę domagającą się więcej i więcej.

W ten sposób Vader może świętować jubileusze co roku – koncerty na takim poziomie nie znudzą się nigdy i Vader może liczyć na niesłabnący entuzjazm fanów. Do Bydgoszczy zjechały specjalnie z tej okazji ekipy ze Szczecina, Grudziądza, Poznania, Inowrocławia i pobliskiego Torunia, rok po koncercie w tym samym miejscu – wtedy pod szyldem „Przebudzenie Tyranów 2022”. Byłoby pięknie gdyby takie wizyty zdarzały się jak najczęściej.

Już od samych drzwi klubu grzecznie w kolejce czekała długa kolejka fanów na jedną z pierwszych niespodzianek jubileuszowej trasy. Vader w komplecie stawił się na spotkanie z fanami przy stoisku z merchem zespołu – jeszcze przed koncertem Dopelord, cierpliwie rozdając autografy, cykając pamiątkowe foteczki i przybijając „piątki” czekającej w kolejce publice.

Utwory wykonane podczas koncertu Vader w Bydgoszczy

 1. Decapitated Saints
 2. The Wrath
 3. Chaos
 4. Vicious Circle
 5. The Crucified Ones
 6. Silent Empire
 7. Sothis
 8. Black to the Blind
 9. Carnal
 10. Wings
 11. Cold Demons
 12. Tyrani piekieł
 13. Epitaph
 14. Dark Transmission
 15. This Is the War
 16. Helleluyah!!! (God Is Dead)
 17. Never Say My Name
 18. Come And See My Sacrifice
 19. Triumph of Death
 20. Send Me Back To Hell
 21. Shock and Awe
 22. WYROCZNIA

Dopelord powstał w 2010 roku i od tamtej pory nieprzerwanie nagrywa i koncertuje. Ten warszawski (a wcześniej lubelski) skład to aktualnie jedna z najlepszych formacji polskiego stoner/doom metalu. Mimo odmiennej stylistyki skład doskonale sprawdza się wspólnie koncertując z Vaderem, ponownie otwierając koncerty legendy death metalu. Zespół ma na koncie cztery albumy długogrające, a ostatni to wydany w 2020 roku „Sign of the Devil”. W 2021 miała premierę, doskonale przyjęta, EPka „Reality Dagger”.Stoner doom metal serwowany przez Dopelord, to kombinacja ciężkich riffów, miażdżącego brzmienia i chwytliwych refrenów – całość jak zwykle została świetnie przyjęta przez publiczność Vadera, co raczej spodziewane bo wielbiciele klasyki spod szyldu Black Sabbath  są wszędzie.

One thought on “Vader wystąpił w Bydgoszczy „40 lat Apokalipsy II” [ZDJĘCIA, RELACJA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *