Gogol Bordello wrócił na 3 koncerty do Polski. Jak nowojorska formacja wypadła w Krakowie?

Gogol Bordello to amerykańska grupa muzyczna z Nowego Jorku, która łączy w swojej muzyce elementy punk rocka, muzyki celtyckiej, muzyki bałkańskiej i romskiej. Założycielem i liderem zespołu jest Eugene Hütz, pochodzący z Ukrainy.

Grupa Gogol Bordello powstała w 1999 roku, a jego nazwa nawiązuje do rosyjskiego pisarza Nikołaja Gogola oraz południowo-włoskiego tańca o nazwie tarantella. Zespół szybko zdobył popularność dzięki swojemu energetycznemu, wesołemu i zaraźliwemu brzmieniu oraz dynamicznym koncertom.

Gogol Bordello zagrali w Krakowie

Do najbardziej znanych utworów zespołu należą m.in. „Start Wearing Purple”, „Wonderlust King”, „American Wedding”, „Pala Tute” czy „Not a Crime”. Gogol Bordello słynie również z kolorowych strojów, w których występują na scenie, oraz z niepowtarzalnego stylu gry na instrumentach, takich jak skrzypce, akordeon czy gitara.

W sumie Gogol Bordello wydało kilka albumów studyjnych, koncertowych i kompilacyjnych, a także pojawiło się w filmach i serialach telewizyjnych, takich jak „Włatcy móch” czy „Filth and Wisdom

Eugene Hütz urodził się w Ukrainie i jest piosenkarzem oraz liderem punkowego zespołu Gogol Bordello, zespołu, charakteryzującego się rzadko spotykaną muzyczną siłą, która wyraźnie daje o sobie znać na scenach obok System of a Down, Rancid, Dropkick Murphys, Reginy Spektor. Ekipa nagrywa płyty m.in. z Rickem Rubinnem i Stevem Albini.

Jako dozgonny miłośnik sceny punkowej dorastający w Ukrainie, Hütz odkrył, że jego miejsce, w którym odnajduje się najlepiej jest Lower East Side w Nowym Jorku w późnych latach 90, gdzie chodził na koncerty, a później występował w legendarnym CBGB. Nocując w apartamencie swoich znajomych i grając akustyczne koncerty w nowjorskich barach ukraińskich, jego zespół powiększył się i stał się 8 osobowym wielokulturowym zespołem, łącząc ze sobą wschodnie, zachodnie i latynoskie tradycje. Dlatego też muzycy mówią o sobie „międzynarodowa rodzina” tudzież „cygańska trupa”.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Gogol Bordello aktywnie włączyli się w akcję pomocy dla Ukrainy, regularnie informując o sytuacji w kraju, wspierając zbiórki oraz mobilizując opinię publiczną.

Gogol Bordello podczas ostatnich koncertów w Polsce sięgnął po repertuar zespołu Dezerter. Grupa wielokrotnie wykonała na żywo piosenkę „Spytaj milicjanta”. Tym razem Dezerter był gościem specjalnym koncertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *