Laibach przyjechał do Polski w ramach trasy „The Sound Of Music”, promującej album o tym samym tytule.
Grupa, którą inspirował się Rammstein, zagrali set złożony z utworów ze swojej najnowszej produkcji, uzupełniony o numery z albumów, takich jak: „Also Sprach Zarathustra”, „Spectre”, „Kapital” czy „Volk”.
Laibach w Polsce 2022
Laibach jest od początku kojarzony i otoczony kontrowersjami. Ich militarystyczna stylizacja, propagandowe manifesty i totalitarne wypowiedzi wywołały wiele debat na temat ich faktycznego pozycjonowania artystycznego i politycznego.
Słoweńcy zasłynęli niezapomnianymi przeróbkami, choćby „Life Is Life” Opus, „In The Army Now”, „Final Countdown” Europe, „Jesus Christ Superstar”, czy całego albumu „Let It Be” Beatlesów. Wielką pozycją w ich dorobku jest muzyka do przedstawienia „Macbeth”, wystawianego w Hamburgu. Arcydziełem są przeróbki hymnów państwowych, jakie Słoweńcy popełnili na albumie „Volk”.
Grupa, którą inspirował się Rammstein
Niemiecka grupa Rammstein nigdy nie ukrywała, że inspiruje się muzyką Słoweńców. W twórczości Rammsteina można zauważyć sporo nawiązań do Laibach. Jak podaje Feuerrader.pl tuż po premierze kontrowersyjnego singla Rammsteina, „Deutschland” 164853, grupa Laibach udostępniła na swoim profilu na Facebooku utwór „Germania” z 2006 roku, czym dała do zrozumienia, że wie o fascynacjach muzyków Rammstein.
Laibach uprawia pracę zbiorową, demontuje indywidualne autorstwo i ustanawia zasadę hiperidentyfikacji. W 1983 r. wymyślili i zdefiniowali historyczny termin „retro-awangarda”. Twórczo kwestionowali artystyczne „cytowanie”, zawłaszczanie, ponowne kontekstualizowanie, prawo autorskie i lewostronność.
Zobaczcie zdjęcia Laibach z Krakowa: