New Model Army wystąpili w Gdańsku [ZDJĘCIA]

New Model Army, legenda brytyjskiego rocka alternatywnego często odwiedza nasz kraj mając tutaj rzeszę zdeklarowanych fanów. Poniedziałkowy koncert w B90 był drugim ich występem w tym klubie – w październiku 2013 roku wystąpili w nowo otwartym wtedy klubie – był to trzeci z kolei koncert w B90.

Polscy fani mogli wybierać spośrod czterech występów New Model Army w Polsce, będących częścią trasy promującej najnowszy album zespołu – „Unbroken”. Live Nation zaprosiło legendę alternatywnego grania do Krakowa, Warszawy, Gdańska i dziś Poznania.

Początki New Model Army to Bradford, 1980 rok – zespół przetrwał próbę czasu, stając się jednym z najbardziej charakterystycznych i wpływowych zespołów na alternatywnej scenie muzycznej. Wchodząc w swoją piątą dekadę działalności, zespół nie tylko zachowuje swoją niezachwianą pasję i energię, ale również nieustannie ewoluuje, czego dowodem jest ich najnowsze wydawnictwo. Również na żywo Sullivan i ekipa prezentują się rownie energetycznie i świetnie co 4 dekady temu, niezmiennie trzymając poziom rewelacyjnego zespołu scenicznego.

Historia zespołu to fascynująca podróż przez dekady, z Justinem Sullivanem na czele – wokalistą, autorem tekstów i współtwórcą muzyki, który przez cały ten czas pozostał niezmiennym duchem New Model Army. Początki grupy, ich pierwszy singiel, a następnie przełomowy występ w programie „The Tube”, który przyniósł im ogólnokrajową rozpoznawalność – to wszystko składa się na bogatą historię formacji.

Doskonała atmosfera wydarzenia, szeroki przekrój wiekowy fanów, świetny kontakt z publicznością i Sullivan wielokrotnie dziękujący słuchaczom za przybycie na koncert w ten zimny i deszczowy poniedziałek.

Zespół wywarł ogromny wpływ na „postpunk”, „folk-rock”, „polityczny rock”, „goth”, „metal” i inne subkultury muzyczne, ale zdecydowanie odmawia przynależności do jakiegokolwiek gatunku lub stylu, który by ich ograniczał – jak nigdzie wszechstronność muzyki New Model Army widoczna była w różnorodnej publiczności, gdzie różnice poza wiekiem – od nastoletniego, po nobliwie siwiejących fanów, którzy pamiętają początki zespołu widoczne były w strojach, zachowaniach, sposobie zabawy. Rzadko na koncertach widuje się tak szeroki przekrój stylistyczny fanów.

Wokalista wspominał tez wielokrotnie, że koncert odbywa się w niesamowitym miejscu – mająć na myśli klub znajdujący się na terenie Stoczni Gdańskiej. Doskonały dźwięk, mocne i poruszające zebrany pod sceną tłum bębny, intensywny przekaz muzyki i niepowtarzalny klimat złożyły się na wyjątkowość koncertu.

Setlista na polskiej części trasy przekrojowa – ale zmienna, w warszawskim Palladium na finałowe bisy zagrano „51st State” z udziałem Nergala, który to nie pojawił się w gdańskiej setliście. W Krakowie finał wybrzmiał dźwiękami „No Rest”, „High” i „I Love the World”

Setlista New Model Army Gdańsk B90 2024

 1. Coming or Going
 2. Long Goodbye
 3. First Summer After
 4. Language
 5. Winter
 6. If I Am Still Me
 7. Stormclouds
 8. Do You Really Want to Go There?
 9. No Greater Love
 10. Deserters
 11. 225
 12. Green and Grey
 13. Idumea
 14. Reload
 15. Angry Planet
 16. Purity
 17. Wonderful Way to Go

BISY:

 1. Poison Street
 2. Get Me Out
 3. 1984

New Model Army w B90, Gdańsk 2024 [GALERIA]

Występ gwiazdy poprzedził koncert zespołu Mùlk – rockowej formacji z Gdańska. Myzycy początkowo występowali w składzie Moose the Tramp, a Mùlk powstał spontanicznie, podczas przygotowań materiału na drugą płytę Moose. W 2019 roku zespół wydał debiutancką płytę – album „I” jak się okazało, należał do najlepszych na polskim rynku tego roku. Tak jak kompozycje wydawnictwa „I” muzyka Mulk to znakomite, nieoczywiste granie ze specyficznym klimatem.

Mùlk w B90

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *