PGE Narodowy tymczasowo wyłączony z użytkowania. Co z koncertami 2023

Wiadomość o zamknięciu Stadionu Narodowego okazała się sporym zaskoczeniem. Jak informuje Małgorzata Bajer, rzeczniczka prasowa obiektu, podczas przeglądu technicznego wykryto wadę konstrukcyjną. Przeglądy techniczne są wykonywane regularnie.

Jak podaje Bajer, podczas kontroli w marcu wykryto wady w jednym z elementów konstrukcji. Dodaje, że „podczas przeglądu w marcu nie wskazano żadnych usterek”. Polscy piłkarze mieli zmierzyć się z Chile na Stadionie Narodowym w Warszawie 16 listopada 2022 w ostatnim sprawdzianie przed mundialem.

PGE Narodowy tymczasowo wyłączony z użytkowania

W piątek po południu poinformowano, że do tego nie dojdzie. Obiekt został wyłączony z użytku w wyniku wady konstrukcji, która utrzymuje 60-tonową iglicę, powodującej pęknięcie na jednym z mocowań.

W ramach realizowanego standardowego przeglądu stanu konstrukcji dachu przeprowadzono specjalistyczne badania poszczególnych jego elementów, w tym stalowych łączników lin podtrzymujących iglicę. W wyniku przeglądu ujawniono wadę konstrukcyjną jednego z łączników. W związku z tym operator PGE Narodowego natychmiast zwrócił się do projektanta konstrukcji, firmy SBP i jej wykonawcy, firmy Cimolai w celu konsultacji i zdiagnozowania przyczyn zaistniałej sytuacji. W dniu 10 listopada 2022 roku, w obecności projektanta konstrukcji dachu oraz jej wykonawców, a także naukowców z instytutu technologii w Karlsruhe na PGE Narodowym został przeprowadzony szereg inspekcji. Ich efektem była rekomendacja projektantów, wykonawców i ekspertów, by wyłączyć stadion z użytkowania i przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwolą ocenić drogę usunięcia wady. Jednocześnie zamontowano urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalające na bieżące monitorowanie stanu konstrukcji łącznika

-czytamy w oświadczeniu.

W związku z rekomendacją konstruktorów i ekspertów zarząd PGE Narodowego zdecydował o wstrzymaniu działalności stadionu i wyłączeniu możliwości przebywania na nim. Całkowicie wyłączona została jakakolwiek aktywność na stadionie. Dotyczy to zarówno wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i konferencji, kongresów, aktywności w powierzchniach biurowych i wycieczek po arenie. Rekomendacja konstruktorów i ekspertów uniemożliwia również rozegranie na stadionie meczu towarzyskiego Polska-Chile, zaplanowanego na 16 listopada

-informuje na swojej stronie PGE Narodowy.

PGE Narodowy zamknięty. Co z koncertami 2023?

Operator PGE Narodowego jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Minister Sportu i Turystyki, Polski Związek Piłki Nożnej oraz operator PGE Narodowego działają w ramach zespołu kryzysowego. Na stadionie powołany został zespół, który ma za zadanie opanować skutki wykrycia usterki oraz dążyć do ustalenia przyczyn i jak najszybszej naprawy uszkodzonego elementu. Ponadto grupa ekspertów zbada elementy konstrukcyjne dachu, aby określić ich stan.

Na chwilę obecną nikt nie wie ile czasu zajmie naprawa wady. Mamy ogromną nadzieję, że do przyszłorocznego sezonu koncertowego wszystko wróci do normy.

foto: Arne Müseler / www.arne-mueseler.com / CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *