Już 1 maja serce Wrocławia ponownie zabije w rytm „Hey Joe”, atrakcje towarzyszące Gitarowemu Rekordowi Świata

Na sześciu scenach w Rynku od rana trwać będą koncerty gwiazd muzyki gitarowej, a także warsztaty, konkursy i spotkania. Trwa rejestracja uczestników.

Po raz pierwszy hymn Gitarowego Rekordu Świata wykona na rogu sam Wojski z okien Muzeum Pana Tadeusza, a gitarzyści będą mogli przejechać się Fredrusiem – zabytkowym kabrioletem z muzyką na żywo.

Wojski gra „Hey Joe”, a Fredruś wozi gitarzystów

Już 1 maja o godz. 15:00 z balkonu Muzeum Pana Tadeusza, znanego z wieczornego tańca cieni, Wojski zaintonuje na rogu „Hey Joe”. – We Wrocławiu znajduje się rękopis „Pana Tadeusza”, a to, co, jeden z jego bohaterów – Wojski – grał na rogu pozostawałodo tej pory tajemnicą. Badacze narodowej epopei Adama Mickiewicza wysnuli wniosek, że był to utwór „Hey Joe”, który, choć przypisywany Hendrixowi, ma znacznie starsze pochodzenie – komentują organizatorzy. Tego dnia gitarzyści i gitarzystki będą mogli przejechać się też zabytkowym kabrioletem Jelcz. O godz. 10:00 Fredruś wyruszy spod dworca PKP Wrocław Główny i zawiezie pierwszych gitarzystów do Rynku. Później będzie odjeżdżał co godzinę z przystanku przy ul. Szewskiej. – Na pokładzie Fredrusia czekać będzie zespół, który zaprosi do wspólnego grania i śpiewania – zachęca Leszek Cichoński, dyrygent Największej Gitarowej Orkiestry Świata.

Miasteczko festiwalowe: koncerty, konkursy i warsztaty

21. edycja Gitarowego Rekordu Świata to w tym roku aż sześć scen. Gitarowymi hitami wszech czasów wypełni się nie tylko Scena Główna, ale także Scena Antyradia pod Pręgierzem, na której swój wirtuozerski popis da Michael Angelo Batio uznawany za najszybszego gitarzystę świata. Przy ul. Kuźniczej wystąpią laureaci castingu na „Twoje 5 minut sławy”, a na placu Solnym testować można będzie gitarowe zmacniacze. Swoją Scenę Gitarlandii przed Kościołem Garnizonowym będą mieli najmłodsi, zaś na scenie klubu Proza zagra mistrzowski duet gitar klasycznych Pełech-Horna i odbędą się warsztaty gitarowe. Z kolei w Zielonej Strefie Gitary będzie można naładować swój wzmacniacz, wytwarzając prąd na eko-rowerze oraz obejrzeć plenerową wystawę portretów gwiazd gitary autorstwa Macieja Świętego.

Organizatorzy zachęcają do udziału w corocznym konkursie – na „gitarę z byle czego” i najbardziej szalone przebranie.

Miasteczko festiwalowe na Rynku, wraz z koncertami i mocą atrakcji, ruszy 1 maja już o godz. 10:00. Szczegółowy program dostępny będzie na stronie www.heyjoe.pl.

Gwiazdy na wrocławskim Rynku

Jak co roku w pobiciu rekordu pomagać będą gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Pojawią się metalowy zespół Lordi, mistrz gitary Steve Vai i Vasti Jackson – czołowy współczesny bluesman z Missisipi. Usłyszymy piosenkę Marka Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” w wykonaniu Kamila Bednarka. Premierowo nową wersję utworu „Czerwony jak cegła” grupy Dżem wykona syn Ryszarda Riedla, Sebastian wraz z Jose Torresem i Leszkiem Cichońskim. Na scenie zobaczymy też m.in. Mroza, Leszka Możdżera, Grzegorza Skawińskiego, Łukasza Drapałę, finalistę The Voice of Poland oraz… Jimiego Hendrixa, w którego przemieni się znany wrocławski plastyk, Tomasz Broda. Za gitarę chwyci też polski koszykarz, wieloletni zawodnik Śląska Wrocław i reprezentant kraju w mistrzostwach Europy, Maciej Zieliński.

Zarejestruj się i przygotuj do Rekordu!

Trwa rejestracja online uczestników Rekordu. Swój udział w imprezie we Wrocławiu zgłaszać można pod linkiem: https://zgloszenia24.pl/f/gitarowy-rekord-swiata-2023.

Wcześniejsza rejestracja uprości procedurę obowiązkowych zapisów w punkcie rejestracji na wrocławskim Rynku, który jak co roku działał będzie 1 maja w godz. 10:00 – 15:45. Rejestracja uczestników będzie możliwa również 30 kwietnia przy wejściu na koncerty festiwalu 3-Majówka, który od lat towarzyszy Gitarowemu Rekordowi.

Zarejestrowanym gitarzystom przysługują ulgowe bilety na festiwalowe koncerty, których rozkład znajduje się na stronie www.3-majowka.pl.

Do pobicia Rekordu z 2022 roku potrzeba przynajmniej 7677 instrumentów strunowych

Aby zagrać 1 maja na wrocławskim Rynku, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E

potrzebnych do wykonania utworu „Hey Joe”. Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Nie trzeba być pełnoletnim. Oficjalna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Świata zaplanowana jest na godz. 16:00, ale 1 maja warto być na wrocławskim Rynku od samego rana.

Więcej informacji: www.heyjoe.pl. Spotkajmy się we Wrocławiu – Mieście Gitary!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *