Największe europejskie festiwale metalowe

Hellfest Summer Open Air

Gdzie: Clisson, Francja

Festiwal odbywa się corocznie w połowie czerwca w Val de Moine, kompleksie sportowym znajdującym się w miejscowości Clisson. Zwykle festiwal odwiedza rocznie powyżej 100 tysięcy uczestników.

Jeżeli istniałby park rozrywki heavy metalu, to właśnie byłby Hellfest – gwarancja jakości i rozrywki uwzględniająca szerokie spektrum gustów i guścików: od łagodniejszych dźwięków po najbardziej brutalne, z wyjątkowo bogatą produkcją sceniczną i w dodatku w pięknych okolicznościach przyrody i okolicy najbliższego miasta Nantes.

Wacken Open Air

Gdzie: Wacken, Niemcy

Jeden z największych na świecie festiwali muzyki metalowej. Organizowany jest co roku od 1990 w Wacken w Szlezwiku-Holsztynie na północy Niemiec. Około 100 tysięcy fanów tej  „Świętej ziemi metalu pojawia się co roku w pierwszy weekend sierpnia, a bilety schodzą jeszcze przed ogłoszeniem lineupu. Festiwal rozsławił na cały świat wiejską wioskę na północny zachód od Hamburga, gdzie otoczenie to pola, farmy i znacznie więcej czworonożnych niż dwunożnych mieszkańców. Mieszkańcy miasta Wacken tym różnią się od polskich lokalsów, że są bardziej niż szczęśliwi, mogąc gościć pokojową inwazję z wielu powodów, po pierwsze ze względów ekonomicznych, a po drugie ze względu na niezwykłą „faunę” który tam migruje – metalowcy są znani z tego, że są w większości uroczymi dziwakami i ogromnym szacunkiem darzą miejscowych. Lokalna społeczność Wacken ma w pełni darmowy wstęp na festiwal i często dołącza do metalowego tłumu w te dni.

Według Wikipedii i raportu policyjnego, każdego dnia tego roku wioskę i festiwal odwiedzało w sumie do 110 000 osób, co czyni Wacken przez tydzień trzecim co do wielkości miastem w regionie. Chociaż cena biletów może zniechęcić odwiedzających, Wacken to doświadczenie, które trzeba przeżyć przynajmniej raz w życiu, festiwal o którym powstają filmy dokumentalne.

Graspop Metal Meeting

Gdzie: Dessel, Belgia

Graspop Metal Meeting to belgijski festiwal heavy metalowy odbywający się w Dessel w połowie czerwca od 1996 roku. Pomimo niewielkich rozmiarów terenu festiwalu (zachowującego obwód zaledwie około 4 km) festiwal przyciąga dużą liczbę widzów z całej Europy, łącznie 220 000 odwiedzających w 2022 i 2023 r i 200 000 odwiedzających w trakcie edycji 2019.

Dessel to gmina licząca zaledwie 9 tysięcy mieszkańców w prowincji Antwerpia, leżącej w regionie flamandzkim, znanym również jako Flandria, jest to oficjalnie niderlandzkojęzyczna część Belgii. Odległość do sąsiedniego kraju, Holandii, wynosi niecałe 10 km.

Graspop Metal Meeting jest wierny duchowi swoich rodaków i zapewnia gościnność i ciepłe powitanie za rozsądną cenę i bardzo interesujący lineup.

Summer Breeze Open Air

Gdzie: Dinkelsbühl, Niemcy

Summer Breeze po raz pierwszy odbył się w 1997 roku w Abtsgmünd i tam też miał miejsce do 2006 roku, kiedy to został przeniesiony do nowej lokalizacji Dinkelsbühl w Bawarii. Festiwal co roku przyciąga około 40 000 uczestników.

Summer Breeze odbywa się przed końcem sezonu festiwalowego, a jego fani są tak samo przywiązani do samego wydarzenia, jak do grających na nim zespołów. W czasie festiwalu przyczyną większości hospitalizacji w okolicy, jest cieszący się złą sławą południowoniemiecki trunek Ficken, strona oferuje dużą dawkę zabawy, muzyki i alkoholu w

Download Festival   

Leicestershire, Wielka Brytania  

Download Festival to najpopularniejszy brytyjski letni czterodniowy festiwal muzyki rockowej i heavy metalowej, stworzony przez Terrance’a Gougha, odbywający się corocznie na torze sportów motorowych Donington Park w Leicestershire w Anglii od 2003 roku.

Na Download gościły największe nazwy gatunku, w tym Iron Maiden, Black Sabbath, Slipknot, Metallica, Linkin Park, Korn, Soundgarden, Motörhead, Aerosmith, AC/DC, Def Leppard, Kiss, Judas Priest, Rammstein. W tym roku odbyła się dwudziesta edycja festiwalu i była tam redakcja LIVEROCK.PL.

Piekielny show BEHEMOTH na Download Festival w Anglii GALERIA
Tuska Open Air Metal Festival  

Gdzie: Helsinki, Finlandia  

Tuska Open Air to największy festiwal muzyczny poświęcony wyłącznie muzyce heavymetalowej i pokrewnym stylom muzycznym w krajach nordyckich. Festiwal Tuska odbywa się corocznie, nieprzerwanie od 1998 w parku w Kaisaniemi w samym centrum stolicy – Helsinkach pod koniec lipca, serwując uczestnikom dodatkową atrakcje w postaci jasnych nocy – kiedy słońce w ogóle nie zachodzi.

Dwudziesty czwarty doroczny festiwal w 2023 zgromadził ponad 60 000 fanów i jest to największa liczba odwiedzających w historii festiwalu.

Sweden Rock Festival

Gdzie: Sölvesborg, Szwecja

Sweden Rock to festiwal rockowy poza miastem Sölvesborg w Blekinge w południowej Szwecji. Pierwsza wersja festiwalu, znana jako Sommarfestivalen, odbyła się w Olofström w 1992 roku. W 1993 roku festiwal przeniósł się do Karlshamn i zmienił nazwę na Karlshamn Rock Festival. W 1998 roku festiwal przeniósł się do Norje, chociaż nazwa Karlshamn Rock Festival została zachowana. W 1999 roku nazwa została zmieniona na Sweden Rock Festival.

Impreza oferuje najlepszą możliwą mieszankę klasycznego rocka, hard rocka, metalu, bluesa i pokrewnych gatunków, gromadząc około 40-tysięczną publiczność. Impreza nie tylko prezentuje najlepszą muzykę na świecie na 5 scenach, ale zapewnia też fantastyczną przestrzeń festiwalową z doskonałą obsługą i gościnnością.

Masters of Rock Festiwal

Gdzie: Vizovice, Czechy

Jest to największy czterodniowy czeski festiwal istniejący od 2003 roku i gromadzący obecnie ponad 40-tysięczną publiczność na terenie gorzelni Jelinek – w mieście znanym z pożeracza turystów – Jozina z Bazin. Festiwal odbywa się w połowie lipca, w pięknych okolicznościach przyrody kraju Zlińskiego, na wyjątkowo komfortowym terenie z dostępnymi darmowymi polami namiotowymi. Ma też swoją zimową odsłonę odbywającą się w Zlinie, w listopadzie. O powodzeniu festiwalu wśród Polaków decyduje bliskość granicy, waluta czeska zamiast unijnego Euro, przystępne ceny oraz oczywiście doskonałe piwo i kulinaria oferowane publiczności. Mimo zaledwie dwóch scen koncerty cieszą się dużą popularnością, bo też na głównej scenie imienia Ronniego Jamesa Dio serwuje dziennie dużo „nadupanych kapel” – czyli wypasionych zespołów.

Wśród polskich fanów ciężkich brzmień znacznie większą popularność przez lata zyskał starszy stażowo, ale znacznie mniejszy festiwal Brutal Assault odbywający się w Jaromerze, na terenie Twierdzy Josefov.

W Polsce do miana największego metalowego festiwalu metalowego pretenduje odbywający się na początku czerwca Mystic Festiwal, który został przeniesiony z Krakowa do Gdańska, z którego pełną relację można obejrzeć na LIVEROCK.PL:

Mystic Festiwal 2023 GALERIE, RELACJA

Całkiem efektownie prezentuje się cały czas rozwijające święto muzyki metalowej w niemal centrum Polski – Summer Dying Loud,

GALERIA i RELACJA z Summer Dying loud 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *